Elon_Musk_Tesla_si_aktualnu_trhovu_hodnotu_nezasluzi_2017

Elon Musk si myslí, že hodnota jeho elektrickej automobilky – Tesla sa dostala mimo kontrolu.

Musk v rozhovore zverejnenom v denníku The Guardian dnes spomenul: “Verím, že aktuálna trhová kapitalizácia je vyššia, než si zaslúži.”

Akcie spoločnosti Tesla sa v tomto roku prudko navýšili o viac ako 40%, keďže na investorov vplýva optimizmus ohľadom vyhliadok pre prvý automobil určený pre masový trh – Modelu 3.

Tento fakt zatlačil trhovú kapitalizáciu spoločnosti Tesla nad 50 miliárd dolárov, čo by malo znamenať, že peňažné toky firmy sú na vyšších úrovniach ako Ford a General Motors.

V poslednom roku Tesla vyrobila 84 000 vozidiel, čo predstavuje len 1% ročných predajov automobiliek Ford alebo GM.

Plánuje rozbehnúť ročnú výrobu na úrovni 500 000 elektrických vozidiel. Ale aj to je ešte len kvapkou v mori v porovnaní s miliónmi predaných vozidiel väčších hráčov automobilového priemyslu.

Spoločnosť Tesla ešte prichádza o veľa peňazí. Začiatkom tohto mesiaca firma, za prvé tri mesiace roka vykázala stratu vo výške 330 miliónov dolárov. Tento výsledok bol ešte horší, než sa očakávalo.

Súvisiace:
Miliardár: “Akcie spoločnosti Tesla sú v bubline … a aj budú“
Je spoločnosť Tesla a Elon Musk v ohrození?

Musk pre noviny uviedol: “Spustenie automobilovej spoločnosti je “najhorší spôsob, ako naozaj zarábať peniaze.”

To nie je prvýkrát, čo investorov varoval, že môžu byť ich očakávania prehnané. Späť v roku 2013, použil veľmi podobné vyjadrenia ohľadom trhovej hodnoty spoločnosti, keď akcie spoločnosti Tesla za 10 mesiacov dosiahli 400% zisk.

V iných vyjadreniach o trhovej kapitalizácií hovoril o svojich očakávaniach.

Na začiatku roka 2015 predpovedal, že hodnota automobilka by mohla byť v roku 2025 vo výške 700 miliárd dolárov, čo je zhruba rovnaká hodnota spoločnosti Apple. To bolo, keď Tesla mala hodnotu na úrovni len 25 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Guardian

Facebook komentár