Elon_Musk_Tesla_vybuduje_najvacsi_bateriovy_system_2017

Spoločnosť Tesla sa dohodla na vybudovaní najväčšieho svetového projektu na lítium-iónové akumulátory, priamo v južnej Austrálii. S týmto vyjadrením prišiel počas včerajšieho dňa miliardár a jej zakladateľ – Elon Musk.

Spoločnosť produkujúca elektrické automobily, ktorá taktiež vyrába akumulátor Tesla Powerpack, prekonala 91 ďalších spoločností čím sa jej podarilo získať kontrakt na inštaláciu 100 megawattového zariadenia. Vytvorí partnerstvo s francúzskou firmou z oblasti energie z obnoviteľných zdrojov – Neoen a získa energiu zo svojej veternej farmy (Hornsdale) blízko Jamestownu, na juhu Austrálie. Zariadenia budú môcť napájať 30 000 domácností.

Súvisiace: Tesla práve spustila objednávky na jej solárne strechy

Tesla Powerpacks zariadenia nabije energiou, ktorá bude vyrobenou z veternej farmy a následne ju dodá do siete počas špičky.

Elon Musk oznámil partnerstvo na tlačovej konferencii v Austrálii, čo nasledovalo statusom na sociálnej sieti Twitter, kde uviedol, že skladovacie zariadenia na energiu budú trikrát tak väčšia, ako akýkoľvek iný projekt na trhu.

Musk na tlačovej konferencii v piatok vyhlásil: “Ak máte prebytočný výkon, v čase kedy výrobné náklady sú veľmi nízke, môžete akumulátory nabiť,” … “A následne ich vybiť, ak náklady na výrobu elektrickej energie sú vysoké, čím účinne znižujete priemerné náklady pre koncového zákazníka.”

“Jedná sa o celkové zlepšenie fundamentálnej účinnosti siete.”

Musk taktiež povedal, že v prípade, ak projekt nebude dokončený do 100 dní, bude to zadarmo, čím potvrdil svoj sľub ktorý poskytli pred niekoľkými mesiacmi. Lyndon Rive, ktorý je bratrancom Elona Muska a spoluzakladateľom spoločnosti Solar City, ktorá sa nedávno zlúčila s firmou Tesla, v marci poznamenal, že spoločnosť by mohla inštalovať projekt skladovania energie o rozsahu 100 až 300 megawattov. Rive v tom čase poznamenal, že by to mohlo byť dosiahnuté do 100 dní.

Súvisiace: Elon Musk chce poháňať havajský ostrov pomocou solárnych panelov

Mike Cannon-Brookes, ktorý je austrálskym zakladateľom spoločnosti ktorá sa obchoduje na burze Nasdaq – Atlassian (hodnote viac ako 6,3 miliárd dolárov) sa Muska na sieti Twitteri spýtal, či to myslí vážne a vedúci spoločnosti Tesla odpovedal, že áno.

Musk na tlačovej konferencii povedal: “V skutočnosti sme trvali na tom aby v zmluve bolo dodanie do 100 dní, inak to bude zadarmo.”

Južná Austrália utrpela silné búrky, čo poškodilo infraštruktúru a spôsobilo kritické energetické výpadky, takže veľa obyvateľov bolo bez elektriny. Vláda Južnej Austrálie sa snaží vyriešiť problém s obnoviteľnými zdrojmi energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWach

Facebook komentár