Elon_Musk_Vacsina_spolocnosti_nezvlada_komunikaciu_2017

Elon Musk nabáda svojich zamestnancov, aby sa s ním nebáli komunikovať.

Elon Musk je generálnym riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX. Je všeobecne známe, že rád čelí každej novej výzve. Jeho spoločnosti majú široké pole pôsobenia – od vesmírnych oblekov, cez samoriadiace autá až po tunely pod mestom Los Angeles.

Zároveň sa vo veľkej miere venujú komunikácii.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Justin Bariso, ktorý je reportérom magazínu Inc., uverejnil e-mail Elona Muska adresovaný zamestnancom spoločnosti Tesla. Musk svojich zamestnancov vyzýva k tomu, aby sa nebáli obchádzať tradičnú organizačnú schému, v rámci ktorej všetka firemná komunikácia prúdi cez rôznych manažérov.

Musk napísal: „Tradičná schéma fungovania spoločnosti má jeden zásadný problém. Na jednej strane prehlbuje moc manažéra, na druhej strane však nijako neprospieva samotnej spoločnosti. Takýto systém zabraňuje promptnému riešeniu problémov na pracovisku. Zamestnanec jedného oddelenia by sa jednoducho mohol porozprávať so zamestnancom druhého oddelenia a spolu by situáciu vyriešili. Namiesto toho je zamestnanec odkázaný na komunikáciu so svojím manažérom, ktorý osloví svojho manažéra, ktorý kontaktuje manažéra v rámci druhého oddelenia a ten sa potom porozpráva s niekým zo svojho tímu. Získaná informácia sa následne musí vrátiť rovnako komplikovanou cestou. Pripadá mi to neuveriteľne hlúpe. Každý manažér, ktorý toleruje takéto jednanie, alebo ho dokonca podporuje, si čoskoro bude musieť hľadať miesto v inej spoločnosti. Myslím to úplne vážne.“

Musk tvrdí, že komunikácia bude najefektívnejšia vtedy, keď sa porozprávate priamo s človekom, ktorého pomoc potrebujete, kedykoľvek to potrebujete a akýmkoľvek spôsobom, ktorý pomôže spoločnosti ako celku.

V správe ďalej píše: „Každý zamestnanec spoločnosti Tesla by mal e-mailom alebo osobne kontaktovať priamo človeka, s ktorým potrebuje jednať. Komunikácia musí prebiehať efektívnym spôsobom, ktorý prospeje našej spoločnosti. Môžete osloviť nadriadeného svojho manažéra bez jeho povolenia. Môžete osloviť viceprezidenta iného oddelenia, môžete osloviť priamo mňa. Môžete sa rozprávať s kýmkoľvek bez toho, aby ste si od niekoho pýtali povolenie.“

V záujme efektívnej komunikácie dokonca nabáda zamestnancov, aby „cítili povinnosť komunikovať až dovtedy, kým sa problém uspokojivo nevyrieši“.

Bariso informoval o tom, že spomínaný e-mail bol zamestnancom odoslaný už „pred niekoľkými rokmi“ a spoločnosť Tesla potvrdila jeho pravosť.

Súvisiace: Ako získať prácu priamo od Elona Muska?

Keď Vaša spoločnosť zaujíma popredné miesto v oblasti technologického výskumu a objavovania vesmíru, komunikácia sa môže zdať ako nevyhnutná samozrejmosť. Musk si však zrejme uvedomil, že nevhodná komunikácia môže uškodiť všetkým zúčastneným stranám. Je ťažké dosahovať vysoké ciele, keď sa Vaše myšlienky strácajú v komunikácii, prípadne Vás Vaši kolegovia nerešpektujú.

Ak obchádzanie tradičnej firemnej hierarchie nezlepší komunikáciu v rámci Muskovej spoločnosti, budeme si musieť počkať na jeho ďalší projekt. Zhromaždil totiž 27 miliónov dolárov, pomocou ktorých sa pokúsi prepojiť ľudský mozog s počítačom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Fortune

Facebook komentár