Majetok Elona Muska je na vzostupe v tomto roku a má navyše 2,9 miliárd amerických dolárov.

Tento podnikateľ v súčasnosti vedie elektrickú automobilku Tesla Motors a spoločnosť zo sektora obnoviteľných zdrojov energie – SolarCity, ktorá bola založená jeho bratrancami, bratia Peter a Lyndon Riveovci.

Akcie spoločnosti Tesla v tomto roku vyšplhali o viac ako 180%, ako firma ohlásila svoj vôbec prvý štvrťročný zisk na začiatku tohto mesiaca. Debut akcií spoločnosti SolarCity na burze Nasdaq v decembri dosiahlo IPO na cene 8 dolárov na akciu a teraz stojí šesťnásobok, ako v piatok zatvorila na úrovni 48,78 dolárov.

Ako najväčší akcionár v oboch spoločnostiach, Musk bohato ťaží zo svojich podielov.

Podľa podania burzy cenných papierov k 31. decembru roka 2013 vlastnil 33,1 miliónov akcií automobilky Tesla a cez možnosť využitia opcií ďalších 5,9 milióna. Tento podiel je teraz v hodnote 3,24 miliárd  dolárov, čo predstavuje nárast o 2,1 miliardy dolárov od začiatku roka 2013.

V polovici apríla vlastnil 20,8 miliónov akcií spoločnosti SolarCity. Teraz je ich hodnota vo výške 1,02 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 767 miliónov dolárov od začiatku roka.

Tesla a SolarCity odmietol komentovať podiely pána Muska.

Je ťažké presne odhadnúť jeho celkovú čistú hodnotu. Je taktiež významným investorom v súkromne držanej spoločnosti SpaceX, z vesmírnej dopravy a tento spoluzakladal a bol zapojený do partnerstiev niekoľkých firiem rizikového kapitálu a súkromného kapitálu, podľa VentureBeat.

Agentúra Bloomberg začiatkom tohto mesiaca uviedla, že jeho majetok je vo výške 4,8 miliardy amerických dolárov.

Musk bol skôr spoluzakladateľom firmy on-line platobných služieb PayPal, ktorú eBay získala v roku 2002 a softvérovej firma Zip2, ktorú Compaq kúpil v roku 1999. Niektoré z výnosov z týchto predajov použil do fondov SpaceX a Tesla – ktoré boli založená v roku 2002 a 2003, respektíve – v ich počiatočných fázach.

Eleon Musk to nemal vždy také ľahké. V roku 2010 bol na súde, ako súčasť jeho rozvodového konania, čím mu došli peniaze a spoliehal sa na osobné pôžičky od priateľov.

Povedal: “Keby som nezobral tieto pôžičky, tak by som nedostala žiadnu ďalšiu kvapalinu pre svoj majetok.”

Jeho situácia sa odvtedy zlepšila. V rámci výsledkov jeho prvého zisku spoločnosti Tesla, ako jej predaje luxusného Model S boli nad očakávania. Consumer Reports poznaenala, že Model S je najlepšie auto, aké kedy testovala.

SolarCity tento mesiac skôr ohlásila, že jej zákaznícka základňa rástla o 106% v porovnaní s rokom na viac ako 57 400, zatiaľ čo príjmy vzrástli o 21%. SpaceX – ktorá bola predmetom možností jej IPO – sa stala prvým komerčným podnikom, ktorý vlani v máji sa úspešne pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici, a zopakoval tento svoj krok aj v októbri.

Zdroj: Hartford Business

Facebook komentár