Eu_vo_svojom_boji_s_technologickym_firmam_vyuziva_novu_zbran

Európa rozšírila svoje tvrdé zásahy voči monopolnému správaniu zo strany amerických technologických spoločností, pričom pred ukončením vyšetrovania podnikla zriedkavý prístup, aby nariadila výrobcovi čipov Broadcom zastaviť určité obchodné praktiky.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v stredu uviedla, že Broadcom musí prestať vkladať do zmlúv špeciálne výhrady, ktoré bránia zákazníkom nakupovať čipy od konkurenčných dodávateľov.

Vestagerová vyhlásila, že toto nariadenie vydala, pretože sa obávala „nenapraviteľného“ poškodenia hospodárskej súťaže, ak by firme Broadcom umožnili pokračovať vo svojom správaní. Toto rozhodnutie sa týka podnikania skupiny Broadcom so šiestimi výrobcami televíznych prijímačov a modemov.

Komisia, ktorá dohliada na právne predpisy EÚ v oblasti hospodárskej súťaže, obvykle ukladá sankcie spoločnostiam iba po dôkladnom vyšetrovaní, ktoré môže trvať niekoľko rokov.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Spoločnosť Broadcom vo vyhlásení odpovedala a uviedla, že sa nedomnieva, že jej zmluvné ustanovenia „majú významný vplyv na to, či sa zákazníci rozhodnú kúpiť si produkty firmy Broadcom“.

Spoločnosť tiež uviedla, že bude konať v súlade s rozhodnutím Komisie, zatiaľ čo sa proti rozhodnutiu na súdoch EÚ odvolá.

Európska únia sa stala kľúčovým bojiskom pre technologické spoločnosti z dôvodu prísnych pravidiel ochrany údajov, nenávistných prejavov, daní a hospodárskej súťaže. Spoločnosti Apple, Amazon a Facebook sa podrobili kontrole a Komisia v niektorých prípadoch uvalila vysoké finančné pokuty.

Súvisiace: EÚ pripravuje ďalší zákrok proti veľkým technologickým firmám

Komisia začala s prešetrením spoločnosti Broadcom iba pred rokom a jej rozhodnutie ohľadom nariadenia spoločnosti pre zmenu svojich obchodných praktík v počiatočných fázach vyšetrovania, predstavuje nový prístup. Firme Broadcom bolo povedané, aby tento príkaz dodržiavala až tri roky.

Kancelárie spoločnosti Broadcom v San Jose v Kalifornii.

Kancelárie spoločnosti Broadcom v San Jose v Kalifornii.

Blok sa naposledy snažil uložiť tzv. predbežné opatrenia v roku 2001. Podľa pravidiel EÚ sa sankcie môžu ukladať iba vtedy, ak existuje „naliehavá potreba“ konania z dôvodu rizika „vážneho a nenapraviteľného poškodenia hospodárskej súťaže“.

Vestagerová, ktorá nedávno získala druhé funkčné obdobie ako komisárka EÚ pre hospodársku súťaž, uviedla, že sa nebude vyhýbať vydávaniu podobných nariadení aj v budúcnosti.

Novinárom povedala: „Nehovorím, že aktuálne začne naplno pristupovať k prípadom, v ktorých sa budú uplatňovať tieto dočasné opatrenia,“ … „Znamená to však, že tento nástroj budeme vedieť využiť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár