Spoločnosti Facebook a Google sú uzamknuté v rámci nových konkurenčných bojov, kde chcú pomocou bitky vo výške niekoľkých miiárd dolárov utvárať budúcnosť.

Obe spoločnosti vykonávajú vysoké výdavky na novo vznikajúce technológie. Ich ciele: ak bude ich existujúce podnikanie narušené (a pravdepodobne bude) budú mať k dispozícii núdzový plán.

Carl Howe, analytik spoločnosti Yankee Group povedal: “Kým Facebook je na tom aktuálne dobre, vie, že hlavná oblasť jeho činnosti čelí negatívnemu vplyvu, rovnako ako sa to stalo sociálnej sieti MySpace.”

To je dôvod, prečo Facebook nalial miliardy dolárov do platformy zdieľania fotografií, softvéru pre rozpoznávanie tváre, aplikácie pre posielanie správ a naposledy spoločnosti virtuálnej reality menom Oculus. Na oplátku firma Google investovala miliardy do programu riadenia automobilov, nositeľných zariadení, vojenských robotov a najnovšie vykonala nákup firmy ponúkajúcej domáce zariadenia, ako sú detektory dymu a termostaty.

Je to, ako keby spoločnosti zo Silicon Valley – Facebook a Google v súčasnosti viedli voči sebe miernu verziu závodov studenej vojny v zbrojení.

Laura DiDiová hlavná analytička poradenskej spoločnosti ITIC povedala: “Facebook a Google sú najvyšší technologickí titáni, ktorí v reálnom svete hrajú hru “Monopoly”, s cieľom získať, čo najvyberanejšie technologické firmy, v snahe zachovať a rozšíriť svoju dominanciu medzi sebou, ako aj ďalších konkurentov.”

( Súvisiace: Spoločnosť Google sa snaží prevziať celý Váš digitálny život )

Jedná sa o dlhodobé stávky. Pre všetky ich pokusy o diverzifikáciu sú ich nákupy spoločností k tomu, aby im pomohli expandovať mimo ich hlavných obchodných modelov. Obe Google a Facebook v minulom roku generovali 90% svojich príjmov z reklamy.

Zakúpením firmy Oculus, Facebook vsádza na to, že by budúca technologická vlna mohla byť v oblasti nositeľného zariadenia. Google vykonala podobnú stávku s jej produktom Google Glass a jej Android platformou pre nositelné technológie – SmartWatch.

Veľkou otázkou je, či Facebook kúpil tú správnu spoločnosť nositeľnej technológie.

Mark Zuckerberg na konferenčnom hovore s analytikmi v utorok povedal, že verí, že virtuálna realita má šancu stať sa komunikačnou platformou budúcnosti.

Ale Oculus je na rozdiel od väčšiny nositeľných zariadení uzavretý od zvyšku sveta, keďže sa bude využívať viac než väčšina vašich zmyslov, vrátane celého zorného poľa. To je skvelé v oblasti hranie hier, ale ako s týmito vecami budeme môcť chodiť po ulici, ako sa dnes deje so smatphonmi a dokonca sa to jedného dňa bude diať aj smartwatches (inteligentnými hodinkami) a Google Glass.

( Súvisiace: Google pracuje na inteligentných kontaktných šošovkách )

Ron Gruia, hlavný konzultant spoločnosti Frost & Sullivan povedal: “Oculus má veľa skvelých, veľmi pohlcujúcich aplikácií,” … “V rovnakej dobe produkt firmy Oculus je veľmi izolovaný, čo obmedzuje jeho užitočnosť.”

Aj keď sa to nepodarí, táto stávka sa pre spoločnosť Facebook zdá byť cenená. Spoločnosť za Oculus minula 2 miliardy dolárov, ale iba 400 miliónov dolárov z hotovosti – čo je veľmi rozumná časť pre spoločnosť s objemom hotovosti vo výške 11,5 miliardy dolárov.

Ale v rodiaca sa studená vojna medzi firmami Facebook a Google, je pre Facebook omnoho nebezpečnejšou. Keďže spoločnosť Google má v hotovosti až 59 miliárd dolárov a môže prísť o stávku raz za čas, ako tomu bolo s divíziou Motorola Mobility. (Google v roku 2011 kúpil Motorolu za 12,5 miliardy dolárov, ale následne väčšinu aktív predal – vrátane nedávneho predaja podnikania smartphonov firmy Motorola, spoločnosti Lenovo za zhruba 3 miliardy dolárov.)

Poslaním spoločnosti Google je katalogizácia informácií a je taktiež širšia ako Facebook, ktorou poslaním je “Spájať ľudí”. Takže zatiaľ čo Facebook môže vykonať špekulátívne stávky, ako to urobil z firmou Oculus, ale má menší manévrovací priestor ako Google. Investori rovnako v stredu prejavili nesúhlas. Akcie spoločnosti Facebooku sa znížili o viac ako 3%.

Ale obe spoločnosti sú si vedomé, že nemôžu zaspať na vavrínoch. CEO Google Larry Page a Zuckerberg z Facebook zdá sa, že uznávajú, že nie je ľahké (navždy) zostať na vrchole technologického sveta.

( Súvisiace: Prečo nákup Facebooku firmy Oculus za $2 miliardy nedáva zmysel )

Rad firiem, ktoré boli kedysi titánmi ich sektorov po čase spadli na zem potom, čo sa nedokázali prispôsobiť novej vlne technológií. V skutočnosti obe tieto spoločnosti doslova majú svoje sídlo na cintoríne bývalých obľúbených firiem technologického sveta.

Kancelárie sídla spoločnosti Facebook v Menlo Park sú v bývalej budove firmy Sun Microsystems, ktorú v roku 2010 pohltil gigant Oracle. A Google “žije” v bývalom sídle Silicon Graphics Inc – kedysi mocnej počítačovej spoločnosti, ktorá  v roku 2009 podala návrh na vyhlásenie konkurzu.

Zdroj: IBTimes, BBC

Facebook komentár