FAcebook Portal a väčší Portal +.

FAcebook Portal a väčší Portal +.

Facebook predstavil svoj vlastný inteligentný reproduktor s obrazovkou a kamerou. Naozaj dúfa, že sa pre užívateľov nebude jednať o strašidelné zariadenie, ktorého názov je Portal.

Portal a väčší Portal + sú vytvorené špeciálne pre videohovory.

V podstate sa jedná o inteligentný reproduktor s dotykovým displejom, ktorý obsahuje niekoľko jedinečných funkcií. Medzi nimi je systém detekcie používateľov, ktorý bude zväčšovať tvár osoby alebo ju bude sledovať, keď sa bude po miestnosti pohybovať. Myšlienkou za zariadením je vytvoriť videokonferencie, ktoré by sa viac podobali tomu, keď sa ľudia spoločne stretávajú.

Ale môžu spotrebitelia dôverovať Facebooku, že ich domácnosť nebude odpočúvaná?

Jedná sa o odvážny krok pre spoločnosť ktorá čelí problémom okolo ochrany súkromia vyplývajúcich zo škandálu okolo Cambridge Analytica a masívneho hackerského útoku, ktorý mohol ohroziť 50 miliónov používateľov.

Spoločnosť si obavy uvedomuje. Počas predstavenia nových zariadení viceprezident spoločnosti pre Facebook v oblasti hardvéru – Rafa Camargo uviedol, že súkromie je základom “každej úrovne”.

Na vrchole každého zariadenia je plastový kryt, ktorý môže zakryť šošovku kamery. Jedná sa o oficiálnu verzia spoločnej bezpečnostnej taktiky – praktizovanej Markom Zuckerberom – o umiestnení pásky cez kameru notebooku. Tlačidlo na vypnutie zvuku zníži napájanie mikrofónu a podľa vyjadrení Facebooku by šifrované video hovory nemali byť nikde zaznamenané. Služba Facebook Live, ktorá je nástrojom spoločnosti na vysielanie videa, nie je súčasťou zariadení Portal.

Mnohí spotrebitelia sú už spokojní s myšlienkou hlasových reproduktov, alebo aj iných kamerových zariadení vo svojej domácnosti. A zariadenia Portal sa od existujúcich produktov spoločnosti Amazon a Google príliš nelíšia.

Ak chcete začať videohovor stačí povedať “Hej Portal, zavolaj Kamile.” Hlasové rozhranie zariadenie spoločnosti Facebook však nie je plnohodnotným asistentom. Jedná sa o veľmi obmedzený hlasový nástroj len pre “kontrolu zariadenia”.

Spoločnosť Facebook reálne všetky funkcie hlasovej asistentky, ktorá nesúvisí s videohovormi outsourcuje.

Zariadenia Portal používa hlasovú asistentku spoločnosti Amazon Alexa, aby vedel zvládať bežné úlohy, ako je prehrávanie hudby a ovládanie pripojených zariadení. Portál má 4 mikrofóny, ktoré vždy počúvajú tzv. “spúšťacie frázy” a podľa vyjadrení Facebooku je do budúcna otvorená pridaním podpory pre ďalších asistentov.

Portál obsahuje aj iné rozhrania pre sociálne siete Facebooku. Prístroj však musí byť prihlásený do účtu služby Facebook Messenger, aby videohovory mohol uskutočniť, ako aj zariadenie je možné zdielať s viacerými ľuďmi. Je možné sa pripojiť k niekomu inému v aplikácii Messenger a telefonovať viac ako so šiestimi osobami.

Súvisiace:
Áno, Váš telefón Vás sleduje a títo vedci to dokázali
Vaše telo vysiela dáta, ktoré môžu byť použité na čítanie emócií, sledovanie zdravia atď

Okrem funkcií rozšírenej reality ako je schopnosť dať mačku na vašu hlavu alebo nosiť digitálne fúzy, je tu možnosť počas hovoru počúvať hudbu od spoločnosti Pandora alebo Spotify. Interaktívny animovaný príbeh je zábavou pre rodičov alebo starých rodičov, ktorí sú mimo svojich detí.

Ak sa nepodarí vykonať videohovory, zariadenie môže zobrazovať vybrané fotografie z Facebooku a vykonať pripomenutie narodenín. Portál nemá úplný prístup do služby Facebook a nemá k dispozícii žiadny prehliadač.

Tieto zariadenia sú podobné iným inteligentným obrazovkám na trhu. Menší pár zariadenia Portal s rozmermi 10 palcov bude stáť 199 dolárov, vyzerá veľmi podobne ako obrazovka Echo Show a inteligentné obrazovky tretích strán služby Google Assistant. Väčšie zariadenie o veľkosti 15 palcov je na cene 349 dolárov a má otočnú obrazovku.

Samotný fotoaparát sa nepohybuje, ale má vysoké rozlíšenie so zorným uhlom 140 stupňov a všetky panoramatické pohľady a priblíženia sú založené na softvéri. Portál je k dispozícii na predobjednávky od spoločností Facebook, Amazon a Best Buy a následne začnú byť dodávané v novembri. Ak si kúpite akékoľvek dve zariadenia Portal, dostanete zľavu vo výške 100 dolárov.

Zariadenia portálu označujú aj verejný debut divízie “Portal”, ktorá predstavuje novo rebrandovaný hardvérový tím spoločnosti Facebook. Spoločnosť predstavila svoju hardvérovú skupinu za účasti veľkých fanfár v roku 2016 a nazvala ju “Building 8.”

Tím bol predtým vedený bývalou členou vládnej organizácie DARPA a výkonnou riaditeľkou spoločnosti Google – Reginou Dugan. Pracovala na futuristických technológiách, ktoré vám umožnia napísať slová priamo z vášho mozgu a “počuť” prostredníctvom pokožky. Dugananová z Facebooku odišla po 18 mesiacoch.

Facebook poznamenal, že zariadenia Portal sú len začiatkom pôsobnosti tejto skupiny, ktorá by podľa očakávaní mala v budúcnosti predstaviť ďalší hardvér.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár