Fakty_obchodnych_vazieb_medzi_USA_a_Ruskom_2017

Počas dnešného stretnutia bolo v stávke naozaj toho veľa, kedy sa prezident USA – Donald Trump stretol s jeho ruským náprotivkom – Vladimírom Putinom.

Avšak obchodné väzby sú prekvapivo medzi najväčšou ekonomikou na svete a najväčšou krajinou na planéte do značnej miery bezvýznamné.

Ešte predtým, než USA voči Rusku uložila sankcie za jeho účasť v konflikte na Ukrajine, obe strany realizovali obchod o pomerne malých objemoch.

Napriek tomu, niektoré veľké americké firmy majú v Rusku významnú prítomnosť. Dnes Vám prinášame 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o obchodnom vzťahu týchto dvoch krajín.

1. Obchod je nepatrný

Tok tovarov a služieb medzi USA a Ruskom v roku 2015 dosiahli necelých 31 miliárd dolárov.

K tomu, aby sme to dali do kontextu, obchodné vzťahy USA a Číny v tom istom roku boli na viac ako 20-násobnej hodnote.

Len 0,5% amerického vývozu smeruje do Ruska, čo je menšie ako trh na Bermudách alebo Peru.

Na druhú stranu, ruské tovary a služby tvoria len 0,7% celkového dovozu z USA.

Graf: Vzájomný obejm ročného obchodu USA s Čínou, Kanadou, Mexikom, Japonskom a Ruskom

Fakty_obchodnych_vazieb_medzi_USA_a_Ruskom_2017_graf

2. Vzájomné investície sú nepatrné

Rusi podľa údajov z amerického Úradu pre ekonomickú analýzu, do firiem so sídlom v USA investovali takmer 4,6 miliardy dolárov. To môže znieť ako príliš, ale jedná sa iba 0,1% celkových priamych zahraničných investícií v USA.

Pre porovnanie, talianske obchodné záujmy v Spojených štátoch sú trikrát väčšie, a švédske obchodné záujmy sú 10-krát väčšie.

Na druhú stranu, americké firmy v ruských spoločnostiach investovali 9,2 miliardy dolárov.

3. Niektoré veľké značky USA majú prítomnosť v Rusku

Niekoľko veľkých amerických spoločností má v Rusku významné aktivity, vrátane spoločností McDonald’s, Ford a ExxonMobil.

Spoločnosť McDonald’s v Rusku od roku 1990 otvorila stovky reštaurácií. V posledných dvoch rokoch označila krajinu za “vysoko rastový trh.”

Ford prostredníctvom spoločného podniku s miestnymi firmami v Rusku prevádzkuje štyri výrobné závody. Avšak spoločnosti pochádzajúce z Ruska sú zodpovedné len za 0,6% z celosvetového predajov automobilov v minulom roku.

Exxon je v Rusku aktívnou viac ako 20 rokov a z tejto krajiny čerpá zhruba 10% svojej ropy. Prevádzkuje veľký projekt vo východnom Rusku a je súčasťou konzorcia, ktoré rozširuje ropovod z Kazachstanu do ruského čiernomorského pobrežia.

Ale Exxon sa tam chce rozširovať: Od Ministerstva financií USA si pýtali povolenie, pre obchádzanie ruských sankcií, keďže chcú pokračovať v aktivitách v spoločnom podniku s ruským štátnym ropným gigantom Rosnefť. Avšak táto žiadosť bola v apríli odmietnutá.

Rosnefť je v súčasnej dobe na zozname amerických sankcií.

4. Rusko vlastný významnú časť dlhu USA

Podľa posledných údajov z ministerstva financií USA, v amerických štátnych dlhopisoch Rusko nazhromaždilo 105 miliárd dolárov. Ich držanie v posledných štyroch mesiacoch navýšili až o 18%.

Rovnako ako mnoho iných národov, Rusko nakupuje cudzie štátne dlhopisy a najmä americké štátne dlhopisy, aby posilnilo svoje rezervy v cudzej mene – financiách, ktoré môžu byť použité z fondoch, ktoré sú určené na ťažké časy.

Rusko muselo od začiatku roka 2015 využiť svoje rezervy, kedy ich objem poklesol tesne pod 67 miliárd dolárov. V roku boli naozaj výrazné, keďže ich objem dosahoval 171 miliárd dolárov.

Držanie štátnych dlhopisov USA rastie, ale v porovnaní s Japonskom a Čínou je 10-násobne nižšie.

Americké devízové rezervy sú podľa správy z amerického Federálneho rezervného systému investované predovšetkým do nemeckých, francúzskych, holandských a japonských štátnych cenných papierov. Rusko nebolo spomenuté.

5. Rusko bude v roku 2018 hostiť Svetový pohár

Svetový pohár 2018 (FIFA) má v Rusku 14 sponzorov.

Tri z nich sú americké spoločnosti: Coca-Cola, Visa a McDonald’s.

Budweiser je taktiež sponzorom akcie. Americká značka piva je vlastnená spoločnosťou Anheuser-Busch InBev, ktorá má však sídlo v Belgicku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár