Nabíjacia technológia CCS 350 kW

Nabíjacia technológia CCS 350 kW

Sú elektrické automobily vhodné aj na dlhú vzdialenosť?

Ford, BMW, Daimler a skupina Volkswagen s Audi a Porsche predstavili spoločný plán na vybudovanie rýchlo-nabíjacích staníc v Európe.

Spoločný podnik pod názvom “IONITY” sa bude usilovať, aby do roku 2020 nainštaloval 400 vysokovýkonných nabíjacích staníc, pričom už do konca tohto roka bude spustených prvých 20 miest.

Vedúci podniku – výkonný riaditeľ spoločnosti IONITY Michael Hajesch, v tlačovom vyhlásení na konci tohto týždňa poznamenal, že sieť zmierňuje obavy z oblasti elektrických automobilov a cestovania na dlhé vzdialenosti.

Poznamenal: “Spoločnosť IONITY podporí náš spoločný cieľ – poskytovať zákazníkom rýchle nabíjanie a digitálne platby za účelom uľahčenia cestovania na dlhé vzdialenosti.”

Na existujúcich čerpacích staniciach, popri hlavných cestách v Nemecku, Rakúsku a Nórsku bude vybudovaná počiatočná fáza 20 nabíjacích staníc. Budú umiestnené vedľa seba v intervaloch 120 kilometrov a každý nabíjací bod umožní viacerým systémom nabíjať súčasne.

Sieť bude založená na novom štandarde technológie kombinovaného nabíjania (CCS), ktorý bude akceptovať rôzne značky a modely automobilov. Sľubná kapacita 350 kilowattov na nabíjací bod, predstavuje viac ako zdvojnásobenie súčasného štandardu spoločnosti Tesla, pre nabíjačky druhej generácie, ktoré majú kapacitu až 145 kW.

Súvisiace:
Toto je budúcnosť cestnej premávky
Škótsko zakáže nové benzínové a naftové automobily o 8 rokov skôr ako Británia

Daimler vo svojom vyhlásení uviedol, že batérie s elektrickými vozidlami, ktoré sú konštruované tak, aby prijímali novú technológiu, budú schopné dobíjať sa “zlomok času” (v porovnaní s dnešnými aktuálnymi stanicami).

A hoci nie sú k dispozícii žiadne pevné odhady doby dobíjania, spoločnosť Porsche v roku 2016 tvrdila, že ak by boli vybudované rýchle nabíjacie stanice, jej automobilová batéria u modelu Mission E by sa mohla nabitá na 80 percent, za približne 15 minút.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár