Indicka_spolocnost_Ola_chce_mat_na_cestach_milion_elektrickych_vozidiel

Najväčšia indická spoločnosť má so svojou flotilou ambiciózne plány, pre umiestnenie milióna elektrických vozidiel na znečistené ulice krajiny.

Ola, ktorá hlavným konkurentom spoločnosti Uber v Indii dnes uviedla, že ako prvý krok sa snaží v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov nasadiť flotilu 10 000 elektrických ríkš (motocyklových trojkoliek) v niekoľkých mestách. Všadeprítomné trojkolesové taxíky sú v Indii zvyčajne poháňané benzínom. Ola chce, aby jej vodiči prešli na elektrické batérie.

Spoločnosť uviedla, že do roku 2021 plánuje dosiahnuť cieľ 1 milióna dopravných prostriedkov.

Start-up založený v Bangalúre, ktorý podporujú veľkí investori, ako napríklad japonská SoftBank, nespresnil, ako tak rýchlo plánuje rozširovať svoju elektrickú flotilu. Poznamenal, že v rámci tejto iniciatívy má v úmysle spolupracovať s výrobcami vozidiel, mestskými a štátnymi vládami, ako aj výrobcami batérií.

Ola má v súčasnosti viac ako milión vodičov v 110 mestách Indie, takže jej plán by znamenal elektrizáciu prevažnej väčšiny vozidiel, ktoré sú prostredníctvom jej aplikácie dostupné.

Indická vláda má vlastné elektrické ambície. Jej stanoveným cieľom je, aby väčšina – ak nie všetky – vozidlá na svojich cestách boli do roku 2030 elektrické. Táto krajina však čelí viacerým výzvam pri dosahovaní tohto cieľa, vrátane nedostatku infraštruktúry a nákladnej technológie pre výrobcov automobilov.

Ola už prevádzkuje viac ako 200 elektrických vozidiel v západnom indickom meste Nagpur v rámci pilotného projektu, ktorý začal takmer pred rokom.

Projekt zahŕňa elektrické automobily, rikše a autobusy. Spoločnosť v meste tiež nainštalovala strešné solárne panely, nabíjacie stanice a terminály na výmenu batérií.

Ola ďalej poznamenala, že jej elektrické dopravné prostriedky v Nagpure doteraz majú za sebou viac ako 4 milióny kilometrov (2,5 milióna míľ).

Ostatné veľké firmy, ktoré sa zaoberajú ponukami taxislužieb v tejto oblasti taktiež vyvíjajú podobné aktivity v rámci elektrifikácie vozidiel.

Súvisiace:
Indický závod v elektrických automobiloch čelí nárazom
Ako investovať do spoločností, na ktorých stojí revolúcia elektrických automobilov

Firma Didi Chuxing, ktorá je dominantným hráčom v Číne, ponúka zdieľanie elektrických vozidiel v spolupráci s 12 spoločnosťami vrátane automobiliek Renault, Nissan a Kia.

Didi chce mať vo svojej ponuke 1 milión elektrických vozidiel do roku 2020, čo je rok pred plánom spoločnosti Ola. V novembri, flotila spoločnosti Didi ponúkala buď čiastočne alebo plne elektrické vozidlá, ktorých objem v závislosti od informácií spoločnosti dosiahol už viac ako 260 000.

Spoločnosť Uber v minulom roku kúpila stovky elektrických vozidiel od spoločnosti Mahindry – jediný výrobca automobilov v Indii, ktorý ich predáva aj priamo spotrebiteľom. Ola má v súčasnosti vedúcu pozíciu v divokom súboji so spoločnosťou Uber, ohľadom kontroly masívneho trhu Indie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár