Elektronický automobil CV-1 od spoločnosti Kalashnikov.

Elektronický automobil CV-1 od spoločnosti Kalashnikov.

Ruský výrobca pušky Kalašnikov (AK-47) sa snaží diverzifikovať svoju spoločnosť aj do iných oblastí a vybral si sektor, ktorý čaká naozaj svetlá budúcnosť.

Výrobca modelu AK-47 na konci tohto týždňa predstavil elektrický koncept na ruskej prehliadke Armády pre rok 2018.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že jeho model CV-1 môže prejsť na jedno nabitie až 350 kilometrov (217 míľ) a dokáže zrýchliť z 0 na 100 kilometrov za hodinu za šesť sekúnd. Retro dizajn konceptu je založený na populárnom modely sovietskej éry.

Firma Kalashnikov ruskej štátnej tlačovej agentúre RIA Novosti prezradila, že CV-1 mu umožní konkurovať elektromobilom, ako je Tesla. Spoločnosť však nič nepovedala o tom, či automobil vstúpi do výroby alebo aká bude jeho cena.

Spoločnosť nereagovala na žiadosť o ďalšie podrobnosti.

Zatiaľ čo Kalashnikov už vyrába niektoré vojenské vozidlá, analytici sú skeptickí, pokiaľ ide o jeho šance na výrobu úspešného elektrického vozidla.

Tim Urquhart, ktorý je hlavným analytikom pre výskumnú spoločnosť IHS Automotive, opísal návrh CV-1 ako “celkom odvážny” a povedal, že “bude záujem len u obmedzeného počtu kupujúcich.”

Očakáva sa, že trh s elektrickými vozidlami bude v nasledujúcich desaťročiach len narastať a niekoľko spoločností sa usiluje konkurovať zavedených výrobcom automobilov. Jedným z príkladov je výrobca vysávačov – Dyson, ktorý v naozaj veľkej miere investoval do oblasti elektrických vozidiel.

Kalashnikov bude čeliť ďalším prekážkam na domácom trhu v Rusku, kde je trh s elektrickými vozidlami zatiaľ naozaj malý. Tradičné palivo je v Rusku lacné a vláda na elektrické automobily dotácie neponúka.

Christian Stadler, ktorý je profesorom strategického manažmentu na Warwick Business School v Spojenom kráľovstve, poznamenal: “Predstavenie tohto konceptu je ďaleko od toho, aby dokázali ponúknuť životaschopný produkt a úspešne ho aj vyrábať,” … “Nemyslím si, že spoločnosť má technológiu alebo rozsiahle finančné prostriedky, ktoré sú pre úspech potrebné.”

Súvisiace: Elektrické automobily by mohli v Nemecku ohroziť 100 000 pracovných miest

Exportné tržby spoločnosti klesli po uvalení sankcií na Rusko v súvislosti s jeho úlohou v konflikte na Kryme. Do Spojených štátov bolo zakázané dovážať zbrane.

Spoločnosť Kalashnikov sa už snaží o diverzifikáciu svojho podnikanie dlhší čas a len nedávno dokonca v Moskve otvorila obchod so suvenírmi. Spoločnosť v priebehu minulého roka bola predaná ruským štátnym holdingom – Rostec do súkromného vlastníctva.

Urquhart ďalej poznamenal, že spoločnosť Kalashnikov sa so svojím modelom CV-1 v oblasti elektronických automobilov nestane veľkým predajcom.

Nakoniec dodal: “Je to dobrý nástroj, pokiaľ ide o plány spoločnosti na diverzifikáciu, ale bol by som prekvapený, keby sa z toho stal životaschopný produkt.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Yahoo

Facebook komentár