StoreDot uviedla, že jej batéria umožnila elektrickému skútru plné nabitie len za päť minút.

StoreDot uviedla, že jej batéria umožnila elektrickému skútru plné nabitie len za päť minút.

Izraelská obchodná sieť StoreDot dosahuje veľký pokrok v snahe o nabíjanie zariadení v priebehu niekoľkých minút, pomocou novej technológie batérií.

Startup lítium-iónových batérií, založený v meste Herzlija tento týždeň dokázal dobiť elektrický skúter od španielskej firmy Torrot za päť minút.

Poukazuje to tak na premenu spoločnosti BP z ropného gigantu, smerom k strategickému podporovateľovi čistejších firiem. Spoločnosť tvrdí, že sa tak stalo prvýkrát, čo bolo elektrické dvojkolesové vozidlo nabité v takom krátkom čase.

Doron Myersdorf, riaditeľ spoločnosti StoreDot, v rozhovore poznamenal: „To, čo bolo dokázané s touto kolobežkou, sú skôr schopnosti okolo technológie.“

Myersdorf dodal, že je to prvýkrát, čo spoločnosť predviedla päťminútové nabíjanie batériou obsahujúcou toľko článkov – táto obsahovala celkom 168.

Okrem BP, medzi investorov firmy StoreDot tiež patrí vlastník automobilky Mercedes – skupina Daimler a technologický gigant Samsung. Už v minulosti priťahovala pozornosť médií s batériou mobilného telefónu, ktorý sa opäť môže pochváliť päťminútovým nabíjaním.

Myersdorf poznamenal: „Vyvíjame novú generáciu lítium-iónových batérií,“ … „Konkrétnejšie, eliminujeme používanie grafitu v batérii.“

Hlavný predstaviteľ spoločnosti vysvetlil, že dôvodom, prečo grafit eliminujú, vychádza z rovnice, že tento minerál nefunguje tak rýchlo ani pri nabíjacích zariadeniach.

Namiesto toho firma používajú materiály ako cín, germánium a kremík v kombinácii s organickými zlúčeninami, o ktorých tvrdí, že sú lepším riešením pre lítium-iónové batérie, ako sú články používané vo väčšine spotrebnej elektroniky.

“Prvý krok”

StoreDot sa ocitá uprostred rozsiahleho závodu s množstvom spoločností, ktoré sa problém pomalého nabíjania elektromobilov snažia riešiť.

Porsche nedávno predstavila elektrický automobil, ktoré môže pridať 100 kilomtrov rozsahu už po 4-minútovom nabíjaní, zatiaľ čo start-upy vrátane Sila Nanotechnologies a QuantumScape sa taktiež snažia ovplyvniť trh s batériami.

Najnovší úspech spoločnosti StoreDot je podľa Myersdorfa „prvým krokom“ smerom k dobíjaniu elektromobilov a dokonca aj nákladných automobilov pri extra rýchlych hodnotách. V tomto roku chcú v spolupráci s automobilkou Mercedes predviesť päťminútové nabíjanie.

Vedúci predstaviteľ spoločnosti StoreDot očakáva, že jeho firma v druhej polovici roka 2020 bude ponúkať päťminútové nabíjanie smartfónov a výkonných (elektro) bánk, zatiaľ čo rýchle nabíjanie elektromobilov pravdepodobne na trh príde až v roku 2023.

Taktiež chcú zriadiť továreň pre výrobu batérií, podobnej od firmy Tesla s označením “Gigafactory“, nazvanú “OneGiga“. Myserdorf poznamenal, že StoreDot je v súčasnosti v rozhovoroch s americkými úradmi, aby pre továreň získali ideálne miesto.

Spoločnosti ako BP a Daimler sa museli prebudiť k pomalému posunu smerom k elektrifikácii, pretože celosvetový tlak na uprednostňovanie čistej energie pred fosílnymi palivami, uprostred obáv z klimatických zmien narastá.

Jon Salked, technologický riaditeľ spoločnosti BP pre pokročilú mobilitu, poznamenal: „Elektrické vozidlá budú zohrávať významnú úlohu v budúcnosti cestnej dopravy a preto skupina BP investuje do technológií a infraštruktúry.“

„Elektrifikácia predstavuje vzrušujúce príležitosti pre podniky ako BP a vidíme možnosti na rozšírenie a doplnenie našich obchodných ponúk.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár