Prevzatie Twitteru Elonom Muska a postoje svetových automobiliek.

Prevzatie Twitteru Elonom Muska a postoje svetových automobiliek.

Skupina General Motors (GM) na konci minulého týždňa uviedla, že pozastavuje svoju reklamu na Twitteri po prevzatí platformy sociálnych médií Elonom Muskom.

Detroitská automobilka (konkurenciou pre vedúceho výrobcu elektrických vozidiel – Tesla, ktorú vedie práve Elon Musk) uviedla, že „pozastavuje“ reklamu, pretože chce plne zhodnotiť nové smerovanie Twitteru.

GM dodala, že platformu bude naďalej používať na interakciu so zákazníkmi, ale za reklamu platiť nebude.

V e-mailovom vyhlásení spoločnosť uviedla: „Spolupracujeme so spoločnosťou Twitter, aby sme pochopili smerovanie platformy pod ich novým vlastníkom. Ako je bežné pri výraznej zmene mediálnej platformy, dočasne sme pozastavili platenú inzerciu. Naše interakcie v oblasti starostlivosti o zákazníkov na sociálnej sieti Twitteri však budú pokračovať.”

Súvisiace: Čo by mohol Elon Musk urobiť s Twitterom?

Pod generálnou riaditeľkou Mary Barra bola Detroitská spoločnosť medzi prvými výrobcami automobilov, ktoré oznámili výdavky v miliardách dolárov, aby mohli lepšie konkurovať Tesle v segmente batériových elektrických vozidiel.

Hovorca spoločnosti Ford Motor, ktorá je ďalším konkurentom automobilky Tesla, pre agentúru CNBC povedal, že automobilka v súčasnosti na Twitteri neinzeruje a nerobila tak ani pred uzavretím zmluvy Elona Muska. Dodali: “Budeme pokračovať v hodnotení smerovania platformy pod novým vlastníctvom.”

Keď však bola prezentovaná snímka obrazovky propagovaného tweetu od generálneho riaditeľa skupiny Ford – Jima Farleyho, hovorca nemohol potvrdiť, kedy naposledy Ford alebo jeho spolupracovníci platili za reklamy, vrátane propagovaných tweetov, na platforme.

Ford však na Twitteri pokračuje v komunikácii so svojimi zákazníkmi.

Ostatné automobilky vrátane Rivian, Stellantis a Waymo, ktorá je vo vlastníctve skupiny Alphabet okamžite nevedeli odpovedať na žiadosti o komentár, či plánujú pozastaviť reklamu alebo prestať používať platformu sociálnych médií, v dôsledku Muskovho odkúpenia Twitteru za 44 miliárd dolárov.

Výrobca elektrických nákladných automobilov Nikola poznamenal, že zatiaľ nemá v pláne nič meniť, čo sa týka platformy.

Budúce smerovanie sociálnej siete Twitter bola hlavnou témou príbehu o prevzatí. Musk povedal, že je za „absolútnú slobodu prejavu“, čím by aj obnovil účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bol zakázaný kvôli jeho tweetom počas útoku v Kapitole zo 6. januára 2021.

Musk dokonca na konci týždňa povedal, že plánuje vytvoriť „radu pre moderovanie obsahu“ a pred jej zvolaním neobnoví žiadne účty ani neprijme zásadné rozhodnutia ohľadom obsahu. Musk taktiež v priebehu spomínaného týždňa vo vyhlásení pre inzerentov uviedol: “Twitter sa očividne nemôže stať slobodným peklom, kde sa dá napísať čokoľvek bez následkov!

Henrik Fisker, generálny riaditeľ startupu z oblasti elektromobilov Fisker, vymazal svoj účet na Twitteri začiatkom tohto roka, keď predstavenstvo Twitteru prijalo Muskovu ponuku kúpiť spoločnosť a preniesť ju do súkromných rúk. Automobilka Fisker aj naďalej používa Twitter, ktorý každá významná automobilová značka využíva pre zapojenie so zákazníkmi a marketing.

Musk sa už dlho chváli, že Tesla neplatí za tradičnú reklamu, čo predstavuje náklady, ktoré sa v priebehu rokov pre konvenčné značky automobilov jednoznačne zvyšujú.

Namiesto toho automobilka Tesla odmeňuje ľudí, ktorí vedú alebo sú členmi klubov vlastníkov spoločnosti Tesla, ako aj iných ovplyvňovateľov sociálnych médií, ktorí propagujú produkty spoločnosti, akcie a Muska na sociálnych sieťach, najmä na Twitteri a YouTube, ako aj na blogoch fanúšikov.

Často im je udelený skorší prístup k produktom Tesla, ako je napríklad softvér spoločnosti Full Self Driving Beta, a dostanú vstupenky na firemné podujatia, kde je účasť obmedzená.

V septembri roka 2020 Tesla zvážila návrh akcionárov začať strategickú platenú reklamu s cieľom vzdelávať verejnosť o svojich vozidlách a nabíjacej sieti. Predstavenstvo Tesla odporučilo byť proti a akcionári spolu s predstavenstvom hlasovali proti tomu, aby začali platiť za tradičné reklamné kampane.

Súvisiace: Elon Musk opäť mení názor, ako ďalej odmietal financovať internet na Ukrajine

Vo výročnej správe spoločnosti za rok 2021 Tesla napísala: „V rámci historickej pôsobnosti sme dokázali generovať významné mediálne pokrytie našej spoločnosti a našich produktov a veríme, že v tom budeme pokračovať. Takéto mediálne pokrytie a ústne vyjadrenia sú v súčasnosti hlavnými hnacími silami našich potenciálnych zákazníkov a pomohli nám dosiahnuť predaj bez tradičnej reklamy a pri relatívne nízkych marketingových nákladoch.“

Uviedla, že náklady na marketing, propagáciu a reklamu za roky končiace 31. decembrom 2021, 2020 a 2019 vo finančných oznámeniach u Komisie pre cenné papiere a burzy boli „nevýznamné“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár