Niekoľkonásobné banky “too big to fail/príliš veľké na bankrot”, ktoré sú tak veľké, že ich zlyhanie by bol katastrofálny pre ekonomiku stále v krajinách ešte existujú. S týmto vyjadrením prišla britská banka RBS.

Analytici RBS porovnalie veľkosti aktív jednotlivých európskych a amerických bánk, s ekonomickým rozsahom ich domovskej krajiny.

Zistilo sa, že niekoľko veľkých európskych bánk drží aktíva, ktorá prevyšujú hrubý domáci produkt krajiny. Jednalo sa o banky UBS a Credit Suisse vo Švajčiarsku, ING a Rabobank v Holandsku, Santander v Španielsku a HSBC vo Veľkej Británii.

( Súvisiace: Eurozóna sa míňa svojmu účelu – neúspešné úsporné opatrenia, nesprávne smerovanie )

Analytici banky RBS v čele s Albertom Gallom v správe uviedli: “Európske banky, a to nielen v perifériách sú príliš veľké na vládnu záchranu.”

Možno nečakane, Dánsko je krajinou s najväčšími bankami, v porovnaní s jeho ekonomiku. Dánska Danske Bank drží aktíva vo výške 3,3 bbiliónov dánskych korún (597 miliárd amerických dolárov), čo je takmer dvajnásobná veľkosť ekonomiky jjej domovskej krajiny.

( Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára )

Medzitým, švajčiarska UBS a Credit Suisse majú aktíva v hodnote 174 percent a 148 percent švajčiarskej ekonomiky.

Banky v USA sú na tom lepšie: JPMorgan Chase, Bank of America Merrill Lynch, Citi, Goldman Sachs a Morgan Stanley držia aktíva o hodnote, ktorá má menej ako 20 percent amerického HDP.

RBS neuviedla, aký veľký je jej majetok v porovnaní s ekonomikou Veľkej Británie.

Zdroj: RBS

Facebook komentár