Reštaurácie počas koronavíru čelia naozaj rozsiahlym prepadom.

Reštaurácie počas koronavíru čelia naozaj rozsiahlym prepadom.

Príjmy reštaurácií v USA klesajú, pretože objednávky jedál s doručením nie sú schopné vyrovnať stratený predaj obedov.

UBS Evidence Lab zistil, že predaj jedál v reštauráciách sa v týždni končiacom 29. novembra prepadol o 69%. V tom istom týždni, predaj jedál so sebou a v rámci donášky vzrástol o 59%. Celkové príjmy reštaurácie však zostali v jednoznačnom mínuse.

Graf-Ako-klesli-trzby-restauracii-aj-napriek-prudkemu-rastu-predajov-a-rozvozu-graf

Odborníci z tohto odvetvia predpovedali, že zima ešte viac prehĺbi ťažkosti reštaurácií, počas pandémie koronavírusov. Nízke teploty znamenajú, že menej zákazníkov je ochotných jesť vonku, aj keď podniky poskytujú tepelné ohrievače a prikrývky.

Zimné počasie zároveň prinieslo príliv nových prípadov ochorenia Covid-19, kvôli ktorým sú spotrebitelia opatrnejší pri stravovaní a tlačia guvernérov a starostov k ďalším obmedzeniam, čo sa týka podnikania reštaurácií. V New York City opäť zakázali stolovanie v interiéroch, zatiaľ čo v Los Angeles je možný predaj jedál len cez okienko.

Pandémia nepochybne urýchlila prechod na rozvoz jedál, pričom spoločnosť eMarketer predpovedá, že celkový internetový predaj tretích strán sa tento rok má viac ako zdvojnásobiť na 44,94 miliárd dolárov.

Súvisiace: Takmer 2/3 newyorských reštaurácií do januára možno neprežije

Investori pozorne sledovali rast dodávateľských spoločností tretích strán. Akcie spoločnosti DoorDash, ktorá začiatkom decembra vykonala verejnú emisiu akcií, sa nachádza až v 55% zisku. Jej trhová hodnota 50,3 miliárd dolárov prevyšuje hodnotu spoločnosti Chipotle Mexican Grill, Yum Brands (materská spoločnosť značky Taco Bell) a Domino’s Pizza.

Ak tieto trendy v tržbách budú pokračovať, donáška a ďalší predaj nebudú stačiť na záchranu niektorých reštaurácií. Národná asociácia reštaurácií odhaduje, že kvôli pandémii už bolo zatvorených 110 000 prevádzok. Nový návrh zákona o úľavách ohľadom Covidu, ktorý Kongres prijal v utorok ráno, znamená, že reštaurácie budú môcť požiadať o financovanie z Programu ochrany výplat, podnikateľské skupiny zo sektora však dúfajú v cielenejšiu úľavu, keď sa do funkcie dostane novozvolený prezident Joe Biden.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár