Obavy investorov z koronavírusu.

Obavy investorov z koronavírusu.

Investori strávili posledných pár týždňov v myšlienke na „odpredaj všetkých aktív“. Tento postoj sa zmenil na presun do fondov peňažného trhu.

Údaje zo spoločnosti Refinitiv Lipper ukazujú, že peniaze v poslednom týždni do týchto fondov peňažného trhu prúdili naozaj rozsiahlym tempom. Jednalo sa o tretí rekord za sebou, pričom oproti predchádzajúcemu týždňu každý z nich bol takmer na dvojnásobnej hodnote: z 87,6 miliárd dolárov v týždni od 11. marca na 148 miliárd dolárov v nasledujúcom týždni a nakoniec 258,9 miliárd dolárov v období končiacom 25. marca.

Graf_odrazajuci_paniku_investorov_ktoru_citili_uprostred_poslednych_nepokojov_graf

Spoločnosť Refinitiv Lipper po vydaní výsledkov uviedla: “Investori naďalej vyberajú peniaze z iných fondov v rekordných objemoch,” … “keďže ekonomický dopad koronavírusu aj naďalej spôsoboval chaos v investovaní.”

Je dôležité zdôrazniť, že fondy peňažného trhu nie sú to isté ako hotovosť a v skutočnosti vyžadovali od Federálneho rezervného systému a najmenej jednej banky zásah počas vyvíjajúcej sa krízy v posledných týždňoch.

Súvisiace: Realitný miliardár hovorí o hypotékach na pokraji kolapsu

Stále sú bezpečnejšie ako akcie: Akciový index Dow Jones Industrial Average od začiatku turbulencií prišiel o 15% a S&P 500 odpísal 14%. Sú bezpečnejšie ako mnoho komodít: ropa v tom čase stratila viac ako polovicu svojej hodnoty, zatiaľ čo fond obchodovaný na burze ktorý sleduje všetko od medi po kávu až po dobytok stratil 17%. A v panike v rámci týchto chvíľ sa mohli peňažné trhy zdať výnosnejšie ako dlhopisy: ETF IEF, ktorý drží americké vládne dlhopisy so splatnosťou sedem až desať rokov, sa v tomto období zvýšil iba o 4%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár