Investor do nehnuteľností Tom Barrack (vľavo).

Investor do nehnuteľností Tom Barrack (vľavo).

Investor do nehnuteľností Tom Barrack poznamenal, že hypotekárny trh s komerčnými nehnuteľnosťami v USA je na pokraji kolapsu a predpovedal „dominový efekt“ katastrofických ekonomických dôsledkov, ak banky a vláda nepodniknú rýchle kroky, aby zabránili dlžníkom v bankrotoch.

Barrack, ktorý je predsedom predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Colony Capital, varoval pred reťazovou reakciou pre výzvami na dodatočné vyrovnania, hromadným zabaveniam, vysťahovaniam a prípadným zlyhaniam bánk v dôsledku pandémie koronavírusu a následkom odstavenia väčšiny americkej ekonomiky.

Ďalej v rozhovore pre agentúru Bloomberg poznamenal: “Aby ste udržali zamestnaných ľudí, musíte podporovať zamestnávateľov,” … „Najväčšiu časť nákladov zamestnávateľov tvorí nájomné. Keď sa obchod zastaví a oni nevedia platiť nájomné a nemôžu platiť úroky z dlhu, a následne banky a sprostredkovatelia nemôžu platiť svojim investorom, všetko sa zrúti.“

Barrack ďalej poznamenal, že dopad by mohol až “zakrpatiť” vplyv Veľkej hospodárskej krízy, ktorý by mal vplyv na každého, od majiteľov domov, cez realitných devoleperov až po prevádzkovateľov hotelov.

Konkrétne jeho osobná správa zdôrazňuje krehkosť trustov investujúcich do hypotekárnych nehnuteľností alebo tzv. REIT, úverových fondov a veriteľov, ktorí im poskytujú likviditu prostredníctvom financovania spätného odkúpenia. Federálny rezervný systém, ktorý v pondelok oznámil nové opatrenia na podporu ekonomiky vrátane väčšieho počtu nákupov dlhopisov, „robí presne to, čo musí urobiť“, ale tento program stále nestačí na zmiernenie „krízy likvidity“ na trhu pre oblasť cenných papierov krytých komerčnými hypotékami.

Navrhol záchranný plán koordinovaný bankami a podporovaný Kongresom a regulátormi, ktorý obsahuje:

Barrack v rozhovore uviedol: “To, čo všetci potrebujú, je len čas,” … “Dajte im 60 alebo 90 dní, nech sa to všetko vráti dokopy, zamerajte sa na tento nahromadený problém až do konca a problém vyriešite.”

Súvisiace:
MMF: Pandémia v roku 2020 spôsobí celosvetovú recesiu – zotavenie príde už 2021
Rozhodujúce kroky, ako pomôcť malým podnikom prežiť až do ukončenia pandémie

Výzvou je nájsť riešenie, ktoré ochráni bankový systém a zároveň zabráni vnímaniu „kamarátskeho kapitalizmu“ spojeného so záchrannými opatreniami, ktoré nasledovali po finančnej kríze v roku 2008.

Barrack, ktorý je dlhoročným priateľom amerického prezidenta Donalda Trumpa vie vo výsledku naozaj prísť o veľa. Väčšina investícií jeho spoločnosti Colona sa týka nehnuteľností alebo je s nimi spojená. Finančná správa spoločnosti z Los Angeles na konci roka obsahuje zoznam aktív v hodnote 3,54 miliárd dolárov v pohostinských nehnuteľnostiach a 725 miliónov dolárov vo forme dlhov a investícií v spoločnosti Colony Credit Real Estate Inc., ktorá je verejne obchodovanou investičnou spoločnosťou v oblasti komerčným nehnuteľností.

Barrack nakoniec uviedol, že firma Colona, ktorej akcie tento rok klesli o 68%, je vo „skvelej pozícii“ s hotovosťou na úrovni takmer 3 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár