India_100_percent_dedin_uz_elektricku_energiu_ma_Miliony_ludi_vsak_zostava_v_tme

Indická vláda tvrdí, že dosiahla kľúčový medzník: každá zo 600 000 dedín v krajine má v súčasnosti prístup k elektrickej energii.

Premiér Narendra Modi na sociálnej sieti Twitter uviedol: “Naplnili sme záväzok, vďaka ktorému sa životy niekoľkých Indov navždy zmenili!” … “Som rád, že každá dedina v Indii má v súčasnosti prístup k elektrickej energii.”

Odborníci však uvádzajú, že stovky miliónov Indov stále zostáva v tme.

Shilan Shah, ktorý je vedúcim ekónomom pre Indiu v spoločnosti Capital Economics poznamenal: “V skutočnosti veľká časť obyvateľstva stále nemá spoľahlivý prístup k energii,” … “Pre tých, ktorí sú pripojení, existuje aj významná otázka ohľadom spoľahlivosti ponuky.”

Indická vláda považuje dedinu za elektrifikovanú, keď je 10% domácností alebo verejných inštitúcií pripojených k rozvodnej sieti. Vláda tvrdí, že za posledných tri roky bolo do siete napojených 18 000 dedín.

Napriek tomu podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku v roku 2017 takmer 240 miliónov Indov nemalo prístup k elektrickej energii. Jeden z piatich ľudí po celom svete, ktorí sú bez prístupu k energií, žije práve v Indii.

Abhishek Jain, ktorý je vedúcim pracovníkom Rady pre energetiku, životné prostredie a vodu, uviedol, že podmienky sa v dedinách nezmenili aj napriek vyhláseniu vlády.

Jain poznamenal: “Dôležité veci sa v živote Indov výrazne nemenia,” … “Neznamená to, že domácnosti sú pripojené a dokonca majú aj vhodné napojenie a už vonkoncom nie, že by mali vhodný prísun.”

Mnohé z indických štátnych energetických spoločností sú silne zadlžené a nemôžu poskytovať konzistentné služby. Ich ťažkosti, spojené s krádežou, korupciou a chudobnou infraštruktúrou, nechávajú mnohých Indov bez prístupu k spoľahlivej, nepretržitej energií.

Analytici tvrdia, že dôležitejší vládny cieľ je ten, ktorý vyžaduje, aby bola každá domácnosť pripojená k rozvodnej sieti do konca roku 2018, dokonca sa jedná aj o tých, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za inštaláciu potrebnej infraštruktúry.

Súvisiace:
India bude v roku 2030 predávať len elektromobily
Indický závod v elektrických automobiloch čelí nárazom

Vláda tiež pracuje na posilnení elektrifikácie prostredníctvom agresívnej podpory v oblasti obnoviteľnej energie. India sa v oblasti výroby elektrickej energie spolieha na uhlie približne z dvoch tretín, ale podľa odhadov IEA približne 60% obyvateľov môže mať obnoviteľné zdroje energie.

Práve otázka okolo tempa pre zapájanie do elektrickej rozvodnej siete vo zvyšku krajiny, bude mať významný vplyv aj na hospodárstvo.

Ekonóm Shah vo výskumnej správe: “Nedostatočné zásobovanie elektrickou energiou spôsobí, že pre Indiu bude náročné rozvinúť konkurencieschopný výrobný sektor, bez ktorého by sa ekonomika snažila uspokojiť svoj potenciál.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár