Iniciativa_DeleteFacebook_nam_pripomina_ze_bezplatne_sluzby_na_internete_nie_su_zadarmo_top

Facebook v súčasnosti čelí zvýšenej pozornosti a negatívnym ohlasom zo strany úradov, užívateľov, celebrít a dokonca aj popredných mien zo Silicon Valley, medzi ktoré sa zaradil Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple. Iniciatívy ako #DeleteFacebook či #RegulateFacebook sú zásadným momentom v kultúre modernej spoločnosti, ktoré nám znovu pripomínajú, že žiadnu z bezplatných služieb nemôžeme využívať skutočne zadarmo. Či už využívate Facebook, Twitter, Google, alebo inú zo zástupu „bezplatných“ služieb na internete, zakaždým za ňu nejakým spôsobom zaplatíte. V prípade Facebooku sa vzdávate kontroly nad svojimi osobnými údajmi.

Súvisiace: Ľudia zistili, že Facebook zhromažďoval aj hovory a textové údaje

Pravdepodobne ste sa už stretli s výrokom: „Obed zadarmo neexistuje.“ V súčasnej situácii je však nanajvýš vhodné aj nasledujúce tvrdenie: „Ak neplatíte, nie ste zákazníkom – ste produktom.“ Na tento citát poukázal americký novinár David Plotz, keď sa v priebehu minulého týždňa zúčastnil podcastu s názvom „Political Gabfest“, ktorý uverejňuje online magazín Slate. Spomenutým výrokom odkazoval na aktuálny škandál spoločností Facebook a Cambridge Analytica.

Jedna z mnohých stránok v rámci nastavení Facebooku, ktorá Vám priamo potvrdzuje, akým spôsobom využíva sociálna sieť Vaše údaje za cieľom získania peňazí.

Jedna z mnohých stránok v rámci nastavení Facebooku, ktorá Vám priamo potvrdzuje, akým spôsobom využíva sociálna sieť Vaše údaje za cieľom získania peňazí.

Jedná sa totiž o frázu, ktorá v modernej ére „bezplatných“ internetových služieb nadobúda obzvlášť veľkú dôležitosť. Je jednoduché denne využívať služby spoločností ako Google, Facebook a Twitter bez toho, aby ste sa vôbec zamysleli nad tým, čo im poskytujete na oplátku. V prípade Facebooku sú to Vaše osobné údaje.

Jedna z mnohých stránok v rámci nastavení Facebooku, ktorá Vám priamo potvrdzuje, akým spôsobom využíva sociálna sieť Vaše údaje za cieľom získania peňazí.

Jedna z mnohých stránok v rámci nastavení Facebooku, ktorá Vám priamo potvrdzuje, akým spôsobom využíva sociálna sieť Vaše údaje za cieľom získania peňazí.

Ak ste o tom doteraz nevedeli, mali by ste si uvedomiť, že spoločnosť Facebook o Vás zhromažďuje obrovský objem informácií. Jedná sa o údaje týkajúce sa Vašich záľub, veku, lokality a tak ďalej. Tieto dáta sú následne využité pri predaji reklamy. Facebook od Vás teda nepožaduje platby za využívanie sociálnej siete, namiesto toho zarába predajom reklamy.

Takýmto spôsobom si môže dovoliť poskytovať „bezplatné“ služby svojim užívateľom. Na oplátku si pýta iba demografické údaje viac než dvoch miliárd užívateľov, ktoré použije ne predaj cielenej reklamy.

Táto cielená reklama môže byť relatívne neškodná. Ak na Facebook označíte, že sa Vám páči profil spoločnosti Nintendo, sociálne sieť Vám možno ponúkne reklamu na hru „Super Mario Odyssey“. Tieto informácie však môžu byť zužitkované aj spôsobom, ktorý sa užívateľom nemusí páčiť. Taká situácia nastala v prípade spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá použila údaje viac než 50 miliónov užívateľov Facebooku a počas prezidentskej kampane Donalda Trumpa pomocou nich cielene ovplyvňovala mienku voličov.

Správy o zneužívaní dát Facebooku spoločnosťou Cambridge Analytica podnietili verejné pobúrenie, ktoré viedlo k mimoriadne vysokej popularite hashtagu #DeleteFacebook. Do tejto iniciatívy sa zapojilo viacero popredných mien zo sveta technologického priemyslu. Tim Cook, ktorý je súčasným generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, vyjadril otvorenú kritiku na účet Facebooku. Brian Acton, ktorý je bývalým vedúcim predstaviteľom Facebooku a spoluzakladateľom aplikácie WhatsApp, tlmočil rovnaký názor. Elon Musk, ktorý je generálnym riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX, odstránil profily svojich podnikov zo sociálnej siete.

Iniciativa_DeleteFacebook_nam_pripomina_ze_bezplatne_sluzby_na_internete_nie_su_zadarmo_2

Agentúra Cambridge Analytica pritom využívala rovnaký typ údajov, pomocou ktorých sa ruské strany snažili zasiahnuť do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Falošné ruské účty v tom čase nakúpili tisícky reklám na sociálnej sieti.

Spoločnosť Facebook uviedla, že objavila zmluvy o nákupe reklám v hodnote takmer 100 000 dolárov, ktoré boli uzavreté medzi júnom roku 2015 a májom roku 2017. Táto suma zodpovedá približne 3 000 reklamám, ktoré boli spojené s takmer 500 falošnými profilmi. Účelom týchto reklám bolo polarizovať amerických občanov, rozosievať nepokoj a galvanizovať politický extrémizmus bezprostredne pred prezidentskými voľbami v novembri toku 2016.

Táto správa by mohla byť ešte šokujúcejšia, no nedá sa poprieť, že kroky zúčastnených strán boli logické a dali sa očakávať.

Súvisiace: YouTube môže byť najsilnejšou zbraňou Google proti Facebooku

Facebook a ďalšie spoločnosti poskytujúce „bezplatné“ služby si vybudovali podnikanie na predaji informácií o svojich užívateľoch. Tieto spoločnosti nepodliehajú regulácii, ktorej čelia tradiční poskytovatelia verejných služieb. Nič ich zároveň nezaväzuje k tomu, aby konali v súlade s Vašimi záujmami. Zhodujú sa však Vaše záujmy s ich finančnými cieľmi? Práve to je v tomto prípade kľúčovou otázkou.

Mali by ste sa zamyslieť nad touto otázkou zakaždým, keď budete využívať služby ako Facebook a Twitter. Vy sami ste totiž „produktom“ a našťastie máte možnosť kedykoľvek vystúpiť z tejto rovnice. A keď spoločnosti ako Facebook prídu o svoj primárny „produkt“, možno ich to prinúti prehodnotiť svoje podnikateľské plány a začnú brať ohľad na skutočné záujmy svojich užívateľov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, WSJ

Facebook komentár