Instalacia_veternych_elektrarni_na_mori_v_Europe_opatdosiahla_rekordnu_uroven

Podľa nových údajov od priemyselnej organizácie WindEurope, európske krajiny v roku 2019 nainštalovali rekordné množstvo veternej energie na mori.

Tento objem – niečo vyše 3,6 gigawattov (GW) – znamenal nárast z hodnoty dosiahnutej počas roka 2018, kedy bolo nainštalovaných viac ako 2,6 GW. Celková kapacita na mori pre európske národy sa zvyšuje na viac ako 22 GW.

V rámci štvrtkového oznámenia spoločnosť WindEurope poznamenala, že za takmer polovicu novej kapacity v roku 2019 má na starosti Spojené kráľovstvo, za ktorým nasledovalo Nemecko, Dánsko a Belgicko.

V roku 2019 sa prijali nové investičné rozhodnutia na štyroch pobrežných veterných elektrárňach. Podľa WindEurope sa jednalo o ďalšiu kapacitu v hodnote 1,4 GW a investície v hodnote 6 miliárd eur (6,6 miliardy dolárov).

S rozvojom technológií sa zároveň zvyšuje aj veľkosť turbín a zariadení na mori. WindEurope poznamenala, že priemerná veľkosť veternej farmy na mori v roku 2019 dosiahla 600 megawattov (MW), čo je dvojnásobok priemernej veľkosti v roku 2010.

Súvisiace: Najväčšia veterná farma v Afrike je oficiálne spustenou

Výkon z novších individuálnych turbín je tiež väčší. Priemerná veľkosť v roku 2019 bola na úrovni 7,8 MW, o 1 megawatt viac ako v roku 2018.

A turbíny sú nastavené tak, aby sa ešte zväčšovali. V decembri 2019 holandská spoločnosť Eneco začala nakupovať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X s veternej elektrárne o objeme 12 MW od GE Renewable Energy.

Rozsah tejto turbíny je značný: má kapacitu 12 MW, výšku 260 metrov a dĺžku čepele 107 metrov. Spoločnosť GE Renewable Energy ju označila za „najvýkonnejšiu veternú turbínu na svete“.

Porovnanie veternej turbíny Haliade-X:
Instalacia_veternych_elektrarni_na_mori_v_Europe_opatdosiahla_rekordnu_uroven_2

Údaje o európskej inštalácii prichádzajú po tom, ako Rada pre globálnu veternú energiu (GWEC) uviedla, že Severná, Stredná a Južná Amerika spolu s Karibskou oblasťou v roku 2019 nainštalovali viac ako 13,4 GW kapacity veternej energie, čo je 12% nárast v porovnaní s inštaláciou v roku 2018.

Pri podrobnejšom pohľade na tieto čísla GWEC uviedla, že v roku 2019 boli v USA nainštalované „jej tretí najväčší objem pobrežnej veternej kapacity“. Očakáva sa, že „prvé rozsiahle inštalácie“ sa na tomto trhu sa uskutočnia v rokoch 2022-23. Očakáva sa, že do roku 2026 bude v USA postavených viac ako 10 GW pobrežnej kapacity.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár