Jedna z turbín na pobrežnej veternej farme Triton Knoll, ktorá sa nachádza vo vodách pri východnom pobreží Anglicka.

Jedna z turbín na pobrežnej veternej farme Triton Knoll, ktorá sa nachádza vo vodách pri východnom pobreží Anglicka.

Uvedenie turbín do prevádzky v jednej z najväčších pobrežných veterných fariem na svete je dokončené a plná prevádzka sa má začať v prvom štvrťroku 2022 – uviedla nemecká energetická spoločnosť RWE .

Veterná farma Triton Knoll s výkonom 857 megawattov sa nachádza vo vodách pri východnom pobreží Anglicka a využíva 90 veterných turbín od dánskej firmy Vestas.

Vo štvrtkovom vyhlásení skupina RWE uviedla, že Triton Knoll vyrobí „dostatok elektriny na uspokojenie potrieb približne 800 000 domácností každý rok“. Investícia do projektu predstavuje približne 2 miliardy libier (približne 2,74 miliardy dolárov).

RWE má 59% podiel v projekte Triton Knoll. Jeho ďalšími vlastníkmi sú Kansai Electric Power a J-Power, ktoré majú podiely o objemoch 16% a 25 %. RWE je zodpovedná za výstavbu, prevádzku a údržbu projektu.

Triton Knoll vyrobil svoju prvú energiu v marci roka 2021 a jeho posledná turbína bola inštalovaná v septembri minulého roka.

Severné more, kde sa nachádza Triton Knoll, je domovom množstva veľkých pobrežných veterných zariadení. Patrí medzi ne 1,2 gigawattový projekt Hornsea One, ktorý sa nachádza vo vodách pri Yorkshire a využíva 174 turbín.

Pokiaľ ide o budúcnosť, hlavné projekty plánované pre Severné more zahŕňajú veternú farmu Dogger Bank, ktorá bude mať po dokončení celkovú kapacitu 3,6 GW. Vývoj projektu prebieha v troch fázach.

Orgány Spojeného kráľovstva chcú na mori do roku 2030 vyrábať 40 GW práve z veternej energie. Európska únia, ktorú Spojené kráľovstvo opustilo v januári 2020, sa do polovice tohto storočia zameriava na 300 GW veternej energie na mori.

Za Atlantikom majú v USA ešte pred sebou kus cesty, aby dobehli Európu. Prvé americké pobrežné veterné zariadenie – 30 megawattová veterná farma “Block Island Wind Farm” vo vodách pri Rhode Islande, spustila komerčnú prevádzku až koncom roka 2016.

Zdá sa však, že zmena príde. V novembri bol prelomený projekt nazvaný „prvá komerčná veterná farma na mori v USA“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár