Kapacita_veternej_energie_na_mori_v_Europe_sa_zvysila_o_18%

Európska kapacita veternej energie na mori sa v roku 2018 podľa združenia WindEurope navýšila o 18%. Európa inštalovala nové kapacity o objeme 2,6 gigawattov (GW), s 15 novými pobrežnými veternými elektrárňami.

Z výsledkov vyplýva, že Spojené kráľovstvo a Nemecko vytvorili 85% podiel vo forme nových kapacít regiónu. Spojené kráľovstvo inštalovalo 1,3 GW, zatiaľ čo Nemecko bolo zodpovedné za 969 megawattov (MW). Celková európska pobrežná kapacita sa celkovo nachádza na hodnote 18,5 GW.

Združenie WindEurope dodalo, že “veľkosť a rozsah” veternej energie na mori v Európe neustále rastie, pričom priemerná veľkosť nových turbín nainštalovaných v roku 2018 dosiahne 6,8 MW, čo v porovnaní s rokom 2017 predstavuje nárast o 15%.

Európa je v súčasnosti domovom 105 pobrežných veterných fariem vrátane najväčšej – Walney Wind Farm. Táto veterná elektráreň nachádzajúca sa v Írskom mori bola oficiálne zaradenou do prevádzky v septembri roka 2018, má celkovú kapacitu 659 MW a vyrába elektrinu pre takmer 600 000 domácností. Táto elektráreň využíva 87 turbín (40 turbín MHI-Vestas 8,25 MW a 47 turbín Siemens Siemens 7 MW) a pokrýva oblasť, ktorá sa rovná zhruba 20 000 futbalovým ihriskám.

V dnešnom vyhlásení Giles Dickson, ktorý je generálnym riaditeľom zoskupenia WindEurope, uviedol, že pobrežná veterná energia v Európe dosahuje silný rast. Dodal: “Pobrežné veterné elektrárne aktuálne predstavujú dve percentá elektrickej energie spotrebovanej v Európe,” … “A s veľkým množstvom projektov vo výstavbe a vývoji sa tento podiel výrazne rozšíri.”

Súvisiace:
Najväčšia austrálska solárna farma začala plnú komerčnú produkciu
Veterná farma v Írskom mori je 2-krát tak väčšia ako Manhattan

Európske štatistické údaje o veternej energii na mori prichádza v ten istý týždeň, kedy Svetová rada veternej energie oznámila, že Severná, Stredná a Južná Amerika v roku 2018 nainštalovala 11,9 GW veternej energie.

To v porovnaní s rokom 2017 predstavuje nárast o 12 percent, čím sa celková inštalovaná veterná kapacita Ameriky dostala na hodnotu 135 GW.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár