Vsetky_britske_domacnosti_by_mohli_byt_v_roku_2030_pohanane_pobreznym_vetrom

Británia nedávno zahlasovala o dôvere v schopnosť veternej energie na mori, s cieľom odvrátiť smerovanie sveta od fosílnych palív.

Predseda vlády Boris Johnson sa v tohto-týždňovom prejave zaviazal, že Spojené kráľovstvo z veternej energie na mori vyprodukuje dostatok elektriny na to, aby v priebehu desiatich rokov napájalo každý domov v Spojenom kráľovstve.

Vláda Spojeného kráľovstva tiež predstavila nový cieľ pre veternú energiu na mori, ktorá má dodať 1 gigawatt energie do roku 2030. Je to viac než 15-násobok energie, ako v súčasnosti generuje pobrežný vietor na celom svete. Vláda prisľúbila 160 miliónov libier (207 miliónov dolárov) na modernizáciu portov a infraštruktúry.

Johnson vo vyhlásení uviedol, že Británia sa musí „znovu postaviť za zelenšiu cestu“ z pandémie koronavírusov, aby urýchlila pokrok pri dosahovaní právne záväzného cieľa pre dosiahnutie čistých nulových emisií do roku 2050.

Súvisiace: BP investuje do veternej energie na mori, aby napájala 2 milióny domácností

Pobrežná veterná energia v priebehu tohto roka dosiahla navýšenie, aj keď podpora iných obnoviteľných zdrojov, uprostred prepadu celosvetových výdavkov na energiu klesala.

Investície do veternej energie na mori v prvej polovici tohto roka vzrástli na 35 miliárd dolárov, čo je podľa agentúry Bloomberg trikrát viac ako v rovnakom období minulého roku a výrazne nad celkovou hodnotou pre rok 2019. To viac ako kompenzuje pokles investícií do slnečnej energie, veternej energie na pevnine a biomasy.

Investičné rozhodnutia boli prijaté na 28 morských veterných farmách vrátane Holandska, Taiwanu, Veľkej Británie a Francúzska. Tom Tom Harries, vedúci výskumu v oblasti veternej energie v spoločnosti Bloomberg New Energy Finance poznamenal, že investície podporil aj nápor na financovanie a výstavbu pobrežných veterných elektrární v Číne.

Tom Edwards, vedúci analytik konzultačnej spoločnosti na oblasť energií – Cornwall Insight, so sídlom v Británií uviedol, že zatiaľ čo vytvorenie veterných fariem na mori stojí zhruba dvojnásobok toľko ako výstavba veterných fariem na pevnine, avšak vedia produkovať oveľa viac energie. Je to preto, lebo samotné veterné turbíny môžu byť oveľa väčšie, čo im umožňuje zachytávať viac vetra a pri nižších rýchlostiach.

Edwards očakáva, že s rastúcim vývojom budú náklady v priebehu času ďalej klesať.

Aj spoločnosť BP, ktorá bola jednou z najväčších ropných spoločností na svete, sa uberá smerom pobrežnej veternej energie. Skupina v priebehu minulého mesiaca predstavila investíciu vo výške 1,1 miliardy dolárov do dvoch amerických projektov, ktoré majú potenciál napájať viac ako 2 milióny amerických domácností.

Ďalším znakom nadšenia investorov pre tento sektor – spoločnosť NextEra Energy, ktorá je najväčšou americkou spoločnosťou zaoberajúcou sa obnoviteľnou energiou, minulý piatok podľa analytikov banky UBS nakrátko prekonala trhovú hodnotu ropného giganta – Exxon Mobil. Spoločnosť so sídlom na Floride sa označuje za najväčšieho producenta veternej a solárnej energie na svete.

Analytička Jess Ralston, z neziskovej organizácie Energy and Climate Intelligence Unit uviedla: „Veterná energia na mori má obrovský potenciál dodávať lacnú a zelenú energiu mnohým národom, dokonca aj taký ako je Veľká Británia.“

Medzinárodná energetická agentúra v minuloročnej správe poznamenala, že veterné turbíny na pobreží môžu vyrábať dostatok elektriny na napájanie každého domu a podniku na Zemi, hoci v súčasnosti poskytujú menej ako 1% celosvetovej výroby energie.

Súvisiace: Inštalácia veterných elektrární na mori v Európe opäť dosiahla rekordnú úroveň

Cieľ vlády Spojeného kráľovstva vyrobiť do roku 2030 elektrickú energiu z pobrežnej veternej energie do roku 2030, hoci je podľa Ralstona ambiciózny, je pravdepodobne nevyhnutný, vzhľadom na to, že jej vlastní poradcovia tvrdia, že na dosiahnutie čistých nulových emisií do roku 2050 bude možno potrebných 75 gigawattov elektriny z pobrežia.

Je to preto, že elektrifikácia vykurovacích a dopravných systémov, ktoré sú rozhodujúce pre budúcnosť nízko-uhlíkových technológií, bude vyžadovať zdvojnásobenie dopytu po elektrine. Jednoznačne najväčšou hrozbou pre ambície Británie do roku 2050 je plynové kúrenie, ktoré udržuje veľkú väčšinu z jej takmer 30 miliónov domov, škôl a nemocníc v teple. Zatiaľ čo zemný plyn emituje menej uhlíka ako uhlie, veľká závislosť Spojeného kráľovstva od fosílnych palív sa považuje za neudržateľnú.

Edwards nakoniec uviedol: “Potrebujeme vyrobiť veľa elektriny (na spustenie nízkouhlíkového systému). Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je veterná energia na mori.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár