Táto fotografia zobrazuje časti veterných turbín v prístave v Ostende v Belgicku.

Táto fotografia zobrazuje časti veterných turbín v belgickom prístave Ostende.

Podľa novej správy priemyselného orgánu WindEurope, európske prístavy v nasledujúcich rokoch budú vyžadovať novú infraštruktúru a značné investície, aby sa vyrovnali s rastom odvetvia veternej energie na mori, čo sa týka regiónu.

Vo svojej správe zverejnenej počas tohto týždňa bruselská organizácia uviedla, že európske prístavy budú musieť do roku 2030 investovať 6,5 miliardy eur (asi 7,9 miliárd dolárov), aby „podporili expanziu veternej energie na mori“.

Generálny riaditeľ spoločnosti WindEurope – Giles Dickson vo vyhlásení, ktoré je priložené k publikácii správy, opísal prístavy ako „nevyhnutné pre pobrežnú veternú energiu“.

Dodal: “Sú dôležitou súčasťou dodávateľského a logistického reťazca, ktorý je potrebný na inštaláciu, montáž, prevádzku a údržbu pobrežných veterných fariem,” … „Nemôžeme expandovať na more bez toho, aby sme nerozšírili a modernizovali európsku prístavnú infraštruktúru.“

Keď sa krajiny pokúsia znížiť emisie a upustiť od fosílnych palív, dôležitú úlohu bude pravdepodobne zohrávať pobrežný vietor. Európska komisia, ktorá je výkonnou zložkou EÚ, už skôr uviedla, že chce, aby kapacita veternej energie na mori do roku dosiahla 2030 najmenej 60 gigawattov a do polovice storočia 300 GW.

Spojené kráľovstvo, ktoré opustilo EÚ na konci januára 2020, chce, aby jeho kapacita veternej energie na mori do roku 2030 dosiahla hodnotu 40 GW. Podľa správy spoločnosti WindEurope: „Vládne záväzky v celej Európe zvýšia kapacitu veternej energie na mori na 111 GW do roku 2030.“

Popri tomto rozširovaní kapacity bude rásť aj fyzická veľkosť turbín. Napríklad turbína Haliade X od GE Renewable Energy bude mať výšku stĺpu 260 metrov (853 stôp), lopatky o dĺžke 107 metrov a rotor o rozsahu 220 metrov. Na iných miestach spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy pracuje na modeli SG 14-222 DD, ktorý sa môže pochváliť 108 metrovými lopatkami a priemerom rotora o dĺžke 222 metrov.

Správa spoločnosti WindEurope sa zaoberala touto novou realitou a účinkami, ktoré by mohla mať vo vzťahu k prístavom a infraštruktúre. V správe sa ďalej uvádza: „Na umiestnenie väčších turbín je potreba modernizácie alebo úplne nových priestorov.“

Dodala: „Budú sa musieť postarať o prevádzku a údržbu väčšej flotily, kde na nadchádzajúce projekty ktoré prejdú vyraďovaním z prevádzky bude potreba umiestnenia v nových výrobných centier pre veternú energiu na pevnom dne a plávajúcich zariadení pobrežných vôd.“

Ďalej by prístavy mali „rozširovať svoju rozlohu, posilňovať nábrežia, rozširovať svoje hlbokomorské prístavy a vykonávať ďalšie stavebné práce“.

WindEurope vyzvala Európsku komisiu, aby dala dohromady to, čo označila ako „jasnú stratégiu pre rozvoj prístavov“. Okrem toho uviedla, že Komisia musí „uznať vysokú spoločenskú hodnotu investícií do prístavov“.

Prístavné projekty

Dôležitosť prístavov tento týždeň ilustrovalo množstvo oznámení. Hlavná nórska energetická spoločnosť Equinor vo štvrtok uviedla, že získala areál v poľskom prístave Łeba.

Spoločnosť ktorá je známejšou vďaka ťažbe ropy a zemného plynu uviedla, že lokalita bude slúžiť ako „základňa pre prevádzku a údržbu…“ v rámci vývoja veternej energie na mori v poľskom Baltskom mori.

O niekoľko dní skôr prevádzkovateľ prístavu Forth Ports oznámil plány na „uzol obnoviteľnej energie“ v škótskom prístave Leith. Navrhovaný uzol, ktorý by bol krytý súkromnými investíciami vo výške 40 miliónov libier (56,76 milióna dolárov), má v prípade výstavby pokryť plochu 175 akrov.

Podľa osôb stojacich za projektom by ponúkal „morské kotvisko, ktoré je schopné pojať najväčšie plavidlá na veternú inštaláciu na mori“.

Vo vyhlásení výkonný riaditeľ Forth Ports – Charles Hammond uviedol niekoľko faktorov, ktoré podľa jeho názoru spôsobili, že bol projekt atraktívny.

Povedal: „Blízkosť Leithu k Severnému moru, ktoré sa má stať domovom mnohých ďalších projektov pre rozvojov veternej energie na mori, spolu s prírodnými hlbokými vodami “Firth of Forth“, z neho robia ideálne miesto na podporu nielen tých, ktoré už boli naplánované, ale zoznam projektov, ktoré určite budú nasledovať. “

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár