Zmena podnikania skupiny BP.

Zmena podnikania skupiny BP.

Spoločnosť BP sa prvýkrát zameriava na pobrežnú veternú energiu s investíciou v USA v hodnote 1,1 miliárd dolárov, pretože sa snaží o aktivity v rámci čistej energie, potom ako sa jej podnikanie po takmer storočí vo väčšom merítku začína odkláňať mimo ropných aktivít.

Spoločnosť BP na konci tohto týždňa vo svojom vyhlásení uviedla, že kúpi 50% podiel v projektoch spoločnosti Equinor – Empire Wind a Beacon Wind na východnom pobreží USA. Dohromady majú potenciál napájať viac ako 2 milióny amerických domácností.

Výkonný riaditeľ spoločnosti BP – Bernard Looney, uviedol: “Jedná sa dôležitý počiatočný krok v uskutočňovaní našej novej stratégie a kľúčový bod k skutočnému vytvoreniu integrovanej energetickej spoločnosti,“ … „Veterná energia na mori celosvetovo rastie ročným tempom okolo 20% a je považovaná za hlavnú súčasť potreby sveta, s cieľom obmedzenia emisií.“

Skupina BP v priebehu minulého mesiaca predstavila zásadné strategické prepracovanie svojich aktivít, aby splnila svoj prísľub čistých nulových emisií do roku 2050. Spoločnosť do roku 2030 plánuje 10-násobné zvýšenie ročných investícií do nízko-emisných technológií na hodnotu 5 miliárd dolárov, keďže očakáva pokles v rámci produkcie ropy a zemného plynu o 40% z úrovní roka 2019.

Všeobecne sa očakáva, že dohoda s nórskou spoločnosťou Equinor sa uzavrie začiatkom budúceho roka a mohla by pripraviť pôdu pre ďalšie investície do rýchlo rastúceho amerického trhu s veternou energiou na mori. Spoločnosť BP už má významné aktivity v oblasti veternej energie na pevnine v rámci USA, kde zamestnáva okolo 14 000 ľudí a vlastní viac ako 40% podiel jej akcií.

Firma Equinor uviedla, že spoločnosti zvážia budúce príležitosti v krajine.

Výkonný riaditeľ Eldar Sætre vo vyhlásení uviedol: „Naše partnerstvo zdôrazňuje silný záväzok oboch spoločností k urýchleniu energetickej transformácie a spojenie našich silných stránok nám umožní spoločne rozvíjať ziskové aktivity s veternou energiou na mori v USA.“

Súvisiace: Inštalácia veterných elektrární na mori v Európe opäť dosiahla rekordnú úroveň

Vývoj v oblasti Empire Wind a Beacon Wind sa nachádza pri New York City, ako aj pri pobreží Massachusetts. Spoločnosť Equinor uviedla do života prvú plávajúcu pobrežnú veternú farmu na svete v roku 2017, pri pobreží Škótska a buduje pobrežné veterné elektrárne v Severnom mori, na východnom pobreží USA a v Baltskom mori.

Veterná farma Arkona v Baltskom mori je spoločným podnikom nemeckých spoločností Eon a Equinor.

Spolu s dánskou nadnárodnou organizáciou Orsted stojí na čele tzv. Akčnej koalície pre energiu z obnoviteľných zdrojov oceánu, ktorá začala svoju pôsobnosť v januári a snaží sa napredovať v udržateľnom využívaní energie z oceánov.

Skupina BP minulý mesiac uviedla, že jej plán odklonu od ropy bude zahŕňať veľké investície do bioenergie, zachytávania a skladovania vodíka a uhlíka. Spoločnosť BP zároveň zníži svoje portfólio rafinácie ropy a zemného plynu a jej cieľom je v nasledujúcich piatich rokoch získať 25 miliárd dolárov najmä predajom aktív.

Táto spoločnosť zároveň čelila najväčšej pokute v rámci aktivít okolo životného prostredia v histórii Spojených štátov v nadväznosti na únik ropy v Mexickom zálive, a v roku 2015 súhlasila s vysporiadaním následkov a Ministerstvu spravodlivosti musí uhradiť 20,8 miliardy dolárov. Spoločnosť BP v roku 2019 uviedla, že táto katastrofa stála spoločnosť pokuty o objeme až 67 miliárd dolárov, z dôvodu nákladov na vyčistenie a súdne spory.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár