Internet_je_pod_obrovskym_tlakom_kvoli_koronavirusu_Zatial_to_zvlada_top

Vzhľadom na to, že v dôsledku pandémie koronavírusov sa na celom svete mení každodenný život, obrovský nárast internetového prenosu spôsobil obavy z odolnosti infraštruktúry, ktorá je v týchto časoch veľkou podporou.

Keď sa choroba COVID-19 šíri, orgány v mnohých krajinách – od Spojeného kráľovstva po Indiu – zaviedli celonárodné obmedzenia pohybu, ktoré nútia ľudí pracovať na diaľku, zatiaľ čo deti zo škôl ostávajú doma.

Poskytovatelia internetových služieb v Británii zaznamenali dvojciferné zvýšenie využívania širokopásmového pripojenia, pričom telekomunikačná spoločnosť BT tvrdí, že prenos v pevnej sieti stúpol až o 60% v porovnaní s bežnými pracovnými dňami, zatiaľ čo skupina Vodafone uvádza, že na niektorých trhoch dochádza k zvýšeniu prenosu mobilných dát až o 50%.

Chintan Patel, hlavný prevádzkový technik spoločnosti Cisco vo Veľkej Británii, uviedol: „Toto je nárast, ktorý by sme za normálnych okolností očakávali za rok,“ … “Teraz ho očividne vidíme v priebehu niekoľkých dní a týždňov.”

Prevádzkovatelia tvrdia, že ich siete sú schopné zvládnuť nárast dopytu. Napriek tomu streamingové služby od Netflixu po Disney + podnikli kroky na zníženie využitia šírky pásma a zníženie kvality obrazu v snahe zabrániť preťaženiu siete.

Odborníci tvrdia, že zatiaľ čo rušné obdobie na vysielanie v domácnostiach by normálne v pracovný deň trvalo okolo 4 hodín, aktuálne sa zvýšilo až na 10 hodín denne.

Patel však uviedol, že poskytovatelia sietí sú „navrhnutí tak, aby dokázali zvládnuť vrchol“ webového prenosu. Aktuálne “je to však tak, že vrchol je teraz dlhší a stálejší.”

“Internet nie je len o jednej veci,” … “Je to ako živý dýchajúci človek s množstvom rôznych neurónov a spojovacích bodov, ktoré ho udržujú nažive.”

“Aj keď príde o jeden prst, zvyšok tela ho udrží nažive.”

Kvalita streamovania

Napriek tomu pretrvávajú obavy z množstva napätia, ktoré na web kladú aplikácie náročné na údaje, ako napríklad streamovanie obsahu a videokonferencie.

Thierry Breton, ktorý je komisárom EÚ pre vnútorný trh a služby, vyzval streamingové platformy, aby znížili kvalitu videa s cieľom zabrániť preťaženiu, následne čo sa aj stalo.

Podarilo sa mu presvedčiť Netflix, spoločnosti Google a Amazon a aj spoločnosť Sony nedávno uviedla, že začala znižovať sťahovanie hier zo služby PlayStation v Európe, aby vedeli zvládať úroveň prenosu.

Dan Bieler, hlavný analytik spoločnosti Forrester, uviedol, že je dôležité brať varovania bývalého francúzskeho ministra financií „vážne“, v neposlednom rade aj kvôli jeho bývalému pôsobeniu v pozícií vedúceho predstaviteľa spoločností, ako France Telecom (aktuálne Orange) a Atos.

Bieler ďalej poznamenal: “V týchto situáciách by mal každý spolupracovať,” … „My ako spoločnosť sme od tejto sieťovej infraštruktúry všetci závislí.“

Neistota je pred nami

Aj keď táto infraštruktúra má dostatok kapacít na to, aby sa vysporiadala so zvýšeným dopytom vyvolaným koronavírusu, Dexter Thillien, hlavný priemyselný analytik spoločnosti Fitch Solutions, varuje, že pred nami môžu byť problémy.

Veľkou neistotou do budúcnosti je, že nevie, ako dlho bude trvať pandémia, ako aj celoštátne obmedzenia.

Ak sa od technikov požaduje, aby sa napríklad izolovali, môže to telekomunikačným spoločnostiam sťažiť údržbu medených a optických káblov a ďalšieho vybavenia potrebného na poskytovanie širokopásmového pripojenia.

Súvisiace: Koronavírus zdvojnásobuje prenos dát cez internet

Thillien poznamenal: “V rámci fyzických sietí musíte stále vykonávať určitú údržbu,” … „To, či to trvá dlhšie alebo nie, je hlavná neistota.“

Čistá neutralita

Ďalším potencionálnym problémom by mohlo byť okolie neutrality siete – poskytovatelia sietí by nemali spomaľovať určité webové služby alebo uprednostňovať konkrétne typy prenosu.

Aj keď platformy ako Netflix a YouTube dobrovoľne obmedzujú využitie šírky pásma, Thillien povedal, že vlády by nakoniec mohli v určitých denných obdobiach požiadať prevádzkovateľov, aby uprednostnili niektoré služby pred ostatnými.

„Video-reklama služieb pre voľný čas, ako sú Netflix alebo YouTube, môže mať počas pracovných hodín nižšiu prioritu alebo nižšiu hodnotu v porovnaní s so službami spoločností Microsoft, Zoom a Slack.“

Bieler zo spoločnosti Forrester uviedol: “Zvyčajne to za normálnych okolností nie je možné,” … „Ak obmedzíte Netflix, môžete skončiť s právnymi problémami z dôvodu neutrality siete. Avšak aktuálne sa nenachádzame v normálnom období. Musíte rozložiť záťaž po celej sieti. “

Čistá neutralita sa stala obzvlášť citlivou otázkou v Spojených štátoch v roku 2017 po nástupe do funkcie prezidenta Donalda Trumpa. Federálna komunikačná komisia zrušila pravidlá neutrality siete prijaté vládou bývalého prezidenta Baracka Obamu v roku 2015.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, ZDnet

Facebook komentár