Investori_sa_nikdy_viac_nebali_masivneho_prepadu

Investori majú za sebou ťažký týždeň, ale technologické akcie aj naďalej pokračujú vo svojich prepadoch.

Technologický akciový index Nasdaq 100 v pondelok odpísal až o 1,9%, v porovnaní s relatívne tlmenou stratou na 0,6% u všeobecného amerického indexu S&P 500.

Veľká časť predajného tlaku vyplynula z rozsiahlych strát skupiny ktorá je pre investorov známa ako FAANG – pozostávajúcej z akciových spoločností Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google. Tieto spoločnosti majú rozsiahly vplyv na veľké akciové indexy a majú mimoriadny vplyv aj na širší trh.

Táto skupina minulý týždeň začala prepadať, keď spoločnosť Facebook zverejnil katastrofálnu správu o výsledkoch z druhého štvrťroka, v ktorej tento gigant z oblasti sociálnych médií očakáva spomalenie rastu, čo vyvoláva obavy investorov, že podobná situácia by mohla postihnúť aj iné technologické firmy.

Súvisiace: Prepad Facebooku v hodnote $ 120 miliárd je najväčším v histórií

Na sentiment investorov taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou vplývajú správy, kde demokratický senátor Mark Warner z Virgínie pripravuje návrhy, ktoré by vyústili do regulácie technologických spoločností. Okrem toho v pondelok ráno v komentári klientom, vedúci analytik z banky Morgan Stanley – Mike Wilson poznamenal, že technologický sektor vykazuje známky “vyčerpania”.

Na základe jedného indikátoru, ktorý meria trhový strach sú investori naozaj vystrašení a dokonca aj v porovnaní z technologickou bublinou. Indikátor označujúci odchýlku alebo opčnú prémiu, ktorú obchodníci platia za ochranu pred stratou v PowerShares QQQ Trust ETF v priebehu budúceho mesiaca a práve tento indikátor zaznamenal rozsiahle navýšenie na svoje historické maximum. (Poznámka: QQQ je určený na sledovanie správania v akciovom indexe Nasdaq 100.)

Inými slovami, investori nikdy neboli viac defenzívne naladení v oblasti technologických spoločností, ako v súčanosti.

Investori_sa_nikdy_viac_nebali_masivneho_prepadu_graf

Táto nervozita sa v skutočnosti môže ukázať ako “milosť” pre trh, pretože náklady na zaistenie (hedžovanie) ukazujú, že investori sa zabezpečujú proti najhoršiemu. Konieckoncov, 1-mesačný nárast nebol nikdy nebolo tak razantným a dokonca podobné hodnoty nezaznamenal ani na vrchole technologickej bubliny, kedy ochrana pred nežiadúcimi účinkami bola najviac potrebná. Teoreticky by tento typ preventívneho správania mohol pomôcť v zastaveniu predaja.

Súviasice: Google a Facebook môžu byť chytení v obchodnej vojne medzi USA a Čínou

Pre ďalšie dôkazy o dôležitosti technologických spoločností pre celkovú silu je vidno v dopade na tohtoročný nárast akciového indexu S&P 500. Prvotných 10 prispievateľov indexu podľa údajov banky Goldman Sachs predstavovalo 62% podiel z medziročného výnosu na hodnote 7%. Z týchto 10 spoločností sa 9 z nich nachádza v technologickom sektore.

Až do obdobia, kedy technologické spoločnosti vytvoria železné pokrytie amerických akciových indexov, očakáva sa, že hlboký predaj akcií – ako napríklad v pondelok – bude pokračovať. Zároveň však toto zaistenie môže slúžiť ako čas na zváženie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár