Investori_smerovali_do_velkych_technologickych_firiem_aj_cez_hrozby

Doteraz bol rok 2019 rokom rastu najväčších technologických spoločností v USA, zatiaľ čo americkí zákonodarcovia a regulátory sa začínajú pýtať kde sú hranice toho, že kedy by boli príliš veľkými.

Štyri z piatich akcií zoskupenia FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (Alphabet) – za posledných šesť mesiacov zvýšili svoju trhovú hodnotu najmenej o 25%. Spoločnosť Microsoft, ktorá je v súčasnosti najväčšou verejnou technologickou spoločnosťou v USA s trhovou kapitalizáciou na hodnote 1 bilióna dolárov, od začiatku roka 2019 zvýšila hodnotu svojich akcií o viac ako 31%.

Spomedzi týchto firiem, len materská spoločnosť Google – Alphabet zaznamenala od začiatku roka miernejší nárast o 3,6%.

Zo skupiny FAANG, spoločnosť Facebook zaznamenali najväčší rast čo sa týka ceny akcií, ktoré od začiatku roka 2019 vyskočili o viac ako 47%, čím dosiahla trhovú hodnotu na úrovni 550,9 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Netflix vyskočili o viac ako 37%, zatiaľ čo Apple a Amazon dosiahli rast výnosov ceny ich akcií o viac ako 25%.

Počas tohto obdobia, zákonodarcovia a regulátory v USA a v zahraničí prišli s kritikou veľkých technologických spoločností (Big Tech). Skeptici, medzi ktorých patria aj prezidentskí kandidáti, ako senátorka za štát Massachusetts – Elizabeth Warrenová, uvádzajú, že technologické firmy sa rozrástli a zneužívajú to, čo označujú za dominantné postavenie na trhu.

Zatiaľ čo klasický postoj pre “rozbitie Veľkých technologických spoločností” bol vynášaný ešte pred politickou nomináciu Warrenovej za prezidentku, investori začali tieto zásahy vnímať ako na konkrétnejšiu možnosť začiatkom tohto mesiaca. Akcie spoločností Facebook, Alphabet, Amazon a Apple sa zrútili po správach, ktoré informovali, že vrcholoví americkí regulátory prešetrujú a pripravujú opatrenia, ktoré budú slúžiť na dohľad nad spoločnosťami.

Súvisiace: Akcie spoločností FAANG a rok 2018 a 2019

Ale aj za posledný mesiac, všetky tieto spoločnosti s výnimkou skupiny Alphabet dosahovali rast ceny akcií, čo ukazuje, že investori stále majú do značnej miery dôveru v technologický priemysel, ktorému by moc nemala byť odobratá. Akcie spoločnosti Facebook po niekoľkých hodinách v mesiaci apríl vzrástli, keď firma poznamenala, že očakáva jednorazový poplatok až do výšky 5 miliárd dolárov, v súvislosti s vyšetrovaním Federálneho obchodnej Komisie.

Ostatné veľké technologické akciové spoločnosti majú za sebou taktiež veľký začiatok roka.

Firma Snap, ktorá je oveľa menšou ako ostatné technologické giganty s kapitalizáciou o hodnote 19,2 miliardy dolárov, v tomto roku zaznamenala prudký rast. Akcie v roku 2019 vzrástli takmer až o 160%. Analytici investičnej spoločnosti BTIG na začiatku tohto mesiaca poznamenali, že návrat spoločnosti zaujal pozornosť investorov, pretože zaviedli nové produkty a možnosti ich speňaženia.

Tesla, na druhej strane, má za sebou problematickejší začiatok roka, pretože vstúpila do režimu znižovania nákladov. Spoločnosť, ktorej trhová kapitalizácia dosahuje hodnotu 39,5 miliardy dolárov, v roku 2019 zaznamenala pokles svojich akcií o viac ako 32%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár