Akcie_spolocnosti_FAANG_a_rok_2018_a_2019

Na začiatku roka 2018 boli najlepšími akciovými spoločnosťami tzv. zoskupenie FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google – materská skupina Alphabet.

Štyri z týchto piatich akcií technologických spoločností v roku 2017 získali zhruba 50 percent, pričom akciám firmy Alphabet sa v tomto spomínanom roku darilo navýšiť hodnotu akcií o niečo cez 30 percent. Akcie spoločnosti Facebook sa nachádzali na najlepšej cene od roku 2013 a Apple dosiahla svoj najlepší rok od roku 2010.

Avšak technologický velikáni v roku 2018 čelili problémom, z dôvodu rozsiahlych požiadaviek na reguláciu a škandály okolo súkromia. Obchodné spory USA s Čínou vtiahli celkový trh na nižšie úrovne a obmedzili príležitosti pre navýšenie ziskov.

Tu je miesto, kde každá z akcií zoskupenia FAANG začala rok 2019:

Spoločnosť Facebook

Akcie spoločnosti Facebook skončil rok 2018 v ročnej strate 25 percent, čím je už v medveďom trhu. Jedná sa o najhorší rok spoločnosti Facebook a jediným rokom strát, odkedy emitovala akcie na verejnosti, v priebehu roka 2012.

Spoločnosť prišla o rozsiahle trhové ocenenie a na investorov vplývali škandály v oblasti súkromia, metrík voči používateľom a obchodný model platformy založený na reklamách. Vedúci predstavitelia spoločnosti Facebook pred americkým Kongresom čelili nepríjemným otázkam a vysvetľovaniu.

Spoločnosť Facebook bude musieť v roku 2019 čeliť otázkam od Federálnej obchodnej komisie (FTC) a pretrvávajúcim výzvam s ohľadom na používateľov, čo znemožní rast akcií na vyššie úrovne.

Súvisiace: Facebook je “najväčším problémom” medzi akciami FAANG: Analytik

Spoločnosť Amazon

Akcie spoločnosti Amazon ukončili rok 2018 vo viac ako 28 percentnom zisku a stali sa tak jednou z najlepších akciových spoločností zoskupenia FAANG v roku.

Internetový gigant pokračoval v rozširovaní svojho pôsobenia do iných priemyselných odvetví, čím sa ďalej rozširuje do oblasti zdravotnej starostlivosti a médií. Spustil prevádzku kamenných obchodov a zabezpečil svoju maloobchodnú prítomnosť. Zároveň v roku 2018 začal celoštátne hľadanie druhého sídla, ktoré v konečnom dôsledku bude predstavovať významné ekonomické investície od troch nových miest, mimo Seattlu.

Amazon v štvrtom štvrťroku 2018 na burze zaznamenal porážku, ktorá bola vyvolaná obavami na trhu a slabším, ako očakávanými odhadmi pre obdobie vianočných predajov. Jeho akcie od konca septembra prepadli o viac ako 20 percent.

Amazon, podobne ako Facebook, je v centre výziev pre reguláciu. Odborníci a zákonodarcovia, vrátane prezidenta Donalda Trumpa, požiadali o protimonopolné preskúmania spoločnosti. Akékoľvek významné opatrenia na tomto fronte by v roku 2019 mohlo poslať do ďalších strát akcií.

Spoločnosť Apple

Spoločnosť Apple uzavrela obchodovanie roka 2018 v strate takmer 7 percent, čo predstavuje najhorší rok obchodovania s akciami od finančnej krízy v roku 2008. Prichádza po tom, ako akcie prekonali historický trhový limit vo výške 1 bilióna dolárov, čím sa stala prvou verejne obchodovanou americkou spoločnosťou, ktorej sa to podarilo.

Apple sa v súčasnosti obchoduje značne pod priemerom a pri nižšom ocenení ako spoločnosť Microsoft.

Spoločnosť Apple čelila neistým výsledkom predajov a nasýteniu trhu smartphonov, s príliš malým impulzom v oblasti nositeľných a domácich zariadení. Najhorší deň obchodovania v roku 2018 nastal po tom, čo bolo zverejnená ich správa výsledkov za fiškálny štvrtý štvrťrok, počas ktorej Apple oznámila, že prestane zo zverejňovaním údajov ohľadom hlásení jednotlivých predajných výsledkov a čísiel predajov iPhonov a jeho ďalších hlavných produktov.

Spoločnosť Apple sa do veľkej miery vyhýbala škandálom a regulačnému tlaku, ktoré mali v roku 2018 vplyv na iné akciové spoločnosti zoskupenia FAANG. Ale jej spomalenie rastu, neistá budúcnosť a blízkosť k volatilným akciám viedli k jeho nižšej hodnote – a mohlo by to pokračovať aj v roku 2019.

Spoločnosť Netflix

Netflix v roku 2018 prekonal svojich partnerov zo skupiny FAANG, pričom v priebehu roka získal takmer 40 %.

Spoločnosť zvýšila svoje pôvodné výdavky na odvrátenie konkurentov ako Hulu, Amazon, HBO a čoskoro spustila službu Disney +. Spoločnosť Netflix zaznamenala úspech s viacerými originálnymi televíznymi seriálmi a filmami v rôznych krajinách ako aj v predošlých rokoch a oznámila významné partnerstvá v oblasti tvorby obsahu.

Spoločnosť aj naďalej vo veľkom “spalovala“ hotovosť, ktorá by mohla byť podporou práve pre rok 2019, ale investorom ani toto v roku 2018 nevadilo.

Súvisiace: Akcie FAANG klesli o $ 728 miliárd – viac ako HDP Saudskej Arábie

Spoločnosť Alphabet (Google)

Alphabet skončila rok prakticky na nezmenenej úrovni, keďže v roku 2018 klesla o niečo menej ako 1 percento.

Spoločnosť utrpela svoje vlastné porážky v oblasti ochrany súkromia a obsahu, hoci v oveľa menšej miere ako Facebook, a obhájila svoje obchodné praktiky pred Kongresom. Spoločnosť Google takisto čelila odporu svojich vlastných zamestnancov v súvislosti so zneužívaním a diskrimináciou a musela aj reagovať na pokuty od regulačných orgánov EÚ vo výške niekoľkých miliárd dolárov.

Napriek všetkému sa však príjmy z reklamy naďalej rozširovali a jeho “Ostatné stávky”, ako je samoriadiaca automobilka Waymo, zaznamenali pozoruhodný pokrok.

Minimálna strata za rok, spolu s bolestivými stratami medzi ostatnými akciami spomedzi skupiny FAANG, by však mohla znamenať dobrú príležitosť pre spoločnosť Google v roku 2019.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár