Kto_z_IPO_spolocnosti_Uber_zbohatol

V priebehu posledného desaťročia, Uber získal rozsiahle objemy finančných prostriedkov, najmä od investorov ktorí mu pomohli vydláždiť cestu pre jeho rýchle rozšírenie do miest po celom svete. Aktuálne, keď sa Uber konečne stal verejnou spoločnosťou, niektorí z týchto investorov a zakladajúceho tímu Uberu sa dostali k miliardám.

Uber vo štvrtok ocenil svoju počiatočnú verejnú ponuku na 45 dolárov za akciu, čo malo spoločnosť ohodnotiť na 82 miliárd dolárov. V tomto procese spoločnosť Uber získala 8,1 miliardy dolárov, čím sa stala jednou z najväčších verejných ponúk akcií v USA. V piatok sa spoločnosť Uber začala obchodovať za 42 dolárov za akciu a tak sa jednalo o debut, ktorý bol na Wall Street sklamaním.

Už len pri cene IPO sa vďaka Uberu niekoľko jednotlivcov z technologického sektora stali veľmi bohatými jednotlivcami. Najdôležitejším z nich je Travis Kalanick, spoluzakladateľ a CEO, ktorému sa podarilo Uber vybudovať do celosvetovej značky predtým, ako ho v roku 2017 po sérii krízových situácií vytlačili. Kalanick má 8,6% podiel v spoločnosti, ktorého hodnota je na úrovni 5,3 miliardy dolárov.

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia sú veľkými víťazmi z IPO Uber

Po odstúpení z funkcie generálneho riaditeľa, Kalanick vytvoril investičný fond s názvom 10100 pre investície do nehnuteľností, elektronického obchodu a inovácií zameraných na Čínu a Indiu. Naďalej je členom predstavenstva spoločnosti Uber.

Garrett Camp, ktorý bol s Kalanickom spoluzakladateľom skupiny Uber a je často zodpovedný za myšlienku pre aplikáciu, sa taktiež stal miliardárom. Jeho 6% podiel v spoločnosti má hodnotu 3,7 miliardy dolárov.

A Ryan Graves, prvý CEO spoločnosti Uber, ktorý účinne našiel a požiadal o prácu na sociálnej sieti Twitteri, v cene IPO vlastní podiel v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Potom sú tu investori, ktorí majú prospech, ako aj tí ktorí majú so spoločnosťou komplikovanú históriu. Spoločnosť rizikového kapitálu Benchmark Capital, ktorá je jedným zo skorých podporovateľom Uberu, získala tak zo svojej pôvodnej investície 6,8 miliardy dolárov. Alphabet, materská skupina spoločnosti Google, vlastní podiel v hodnote 3,2 miliardy dolárov. Táto skupina je však tiež investorom u hlavného konkurenta spoločnosti Uber, spoločnosti Lyft a v jednom prípade sa aj angažovala v súdnom spore proti spoločnosti Uber.

Jednou z najväčších zainteresovaných strán v Uber je investor, ktorý do hry vstúpil pomerne neskoro je SoftBank. Japonský konglomerát pred rokom a pol investoval do spoločnosti Uber 7,7 miliárd dolárov, pričom väčšina z nákupov bola realizovaná po strmých zľavách, po sérií problémov.

V rámci IPO spoločnosť SoftBank vlastnila 16,3% spoločnosti Uber. Pri cene IPO je tento podiel ohodnoteným na úrovni 10 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár