Ube_uz_dokonca_vzdava_svoj_boj_aj_v_Rusku_2017

Medzinárodný ústup spoločnosti Uber pokračuje.

Taxi služba Uber dnes súhlasila, že svoje operácie v Rusku a susedných krajinách prenechá konkurenčnej spoločnosti. Uber dokonca ešte s touto spoločnosťou vytvára spoločný podnik.

Uber bude do spoločného podniku investovať 225 miliónov dolárov. bude investovať 100 miliónov dolárov. Avšak skupina Yandex bude vlastniť 59%, zatiaľ čo Uber bude držať 37% a zamestnanci budú vlastniť zvyšok. Dokonca generálny riaditeľ spoločnosti Yandex – Tigran Khudaverdyan, tento spoločný podnik bude viesť.

Súvisiace: Milionár z oblasti investícií: Uber je “ponziho schémou”

Uber vykonal podobnú stratégiu v Číne, kedy v roku 2016 vykonal odpredaj svojich operácií konkurenčnej spoločnosti Didi Chuxing a v apríli prestal svoje služby ponúkať aj v Dánsku.

Zákazníci tak budú môcť použiť buď aplikáciu spoločnosti Uber alebo Yandex. Spoločnosť bude podobne ponúkať svoje služby v Kazachstane, Azerbajdžane, Arménsku, Bielorusku a Gruzínsku.

V kombinácií tak tieto dve spoločnosti v regióne každým mesiacom poskytujú viac ako 35 miliónov prepravení. V porovnaní s rovnakou situáciou pred rokom sa vraj tento objem navýšil až o 400%, avšak neposkytli aký podiel z tohto nárastu dosahuje Uber a aký spoločnosť Yandex.

Uber sa pokúsil vykresliť toto rozhodnutie ohľadom Ruska ako expanziu, avšak samozrejme sa jedná o ústup.

Pierre-Dimitri Gore-Coty, ktorý vedúcim spoločnosti Uber pre Európu, Stredný východ a Afriku poznamenal: “Táto dohoda je dôkazom nášho mimoriadneho rastu v regióne a pomáha spoločnosti Uber pokračovať v budovaní udržateľného celosvetového podnikania.”

Súvisiace: V Ázií sa vytvára veľký konkurent pre aplikáciu Uber

Uber v prvom štvrťroku tohto roka vykázala stratu na úrovni 708 miliónov dolárov, aj keď jej tržby vzrástli o 18% na 3,4 miliardy dolárov. Nedávno jej generálny riaditeľ – Travis Kalanick musel odstúpiť. Vykonal tak po sérii škandálov, vrátane tvrdení, že vedúci manažéri spoločnosti Uber nedostatočne riešili správy o sexuálnom obťažovaní.

Spoločnosť Yandex, ktorá je obchodovanou na americkej burze Nasdaq, za minulý rok ohlásila príjmy na úrovni 1,3 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast až o 27% a vykázala zisk, čo sú ďalšie dva znaky, že v Rusku službu Uber jednoznačne prekonáva. Jej akcie sa v dnešnom obchodovaní v New Yorku otvorili v 17% zisku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Bloomberg

Facebook komentár