Cena virtuálnej meny Bitcoin v tomto týždni zaznamenala veľký nárast, v nadväznosti na pondelkové vypočutie pred americkým Senátom, ktoré bolo celkovo interpretované dosť priaznivo, ale veľkosť a rýchlosť ziskov rozprúdila obavy z bubliny.

( Súvisiace: Vysvetlenie: Ako funguje digitálna mena Bitcoin )

V utorok cena meny Bitcoin dosiahla nové rekordné maximá nad úrovňou 900 dolárov (u operátora Mt. GOX). To znamená od januára nárast v hodnote o 6445 percent, kedy sa obchodovala na úrovni 13,75 dolárov. Avšak včerajší deň bol veľmi volatilný, keďže sme videli pokles meny na 531 dolárov, no neskôr sa v ázijskom obchodovaní potom vrátili zhruba na 793 dolárov.

David McAlvany, generálny riaditeľ finančnej skupiny McAlvany povedal: “Bitcoin má niektoré faktory … ktoré mu umožňujú, aby mohol byť pre investorov celkom zaujímavý – ale pokiaľ ide o cenu, musíte dávať pozor na tento nevídaný nárast jeho hodnoty.”

Medzitým Beat Wittmannová, generálna riaditeľka spoločnosti TCMG Asset Management taktiež uviedla, že by sa do tohto trhu nepúšťala: “Nemyslím si, že sa to v blízkej budúcnosti stane (Bitcoin bude legitímnou a regulovanou menou) … Nie je to vec, ktorej by som chcela byť súčasťou.”

Nie je to prvýkrát, kedy niektorý členovia trhu prirovnali menu Bitcoin k bubline.

( Súvisiace: Bitcoin: Nové zlato alebo prepadák? )

Avšak, v apríli, kedy sa cena virtuálna mena zhruba za jeden mesiac prudko zvýšila o 360 percent, kedy sa obchodovala okolo úrovne 141 dolárov, analytik banky Societe Generale – Sebastian Galmi uviedol, že trh meny Bitcoin má charakteristiky bubliny.

A minulý týždeň, Peter Schiff, generálny riaditeľ spoločnosti Euro Pacific Capital prirovnal nedávne zvýšenie hodnoty meny Bitcoin k fantastickému vzostupu a pádu hodnoty cibuľky tulipánov v Holandsku počas 17. storočia. Tvrdil, že neexistujú žiadne iné pozitívne fundamenty ktoré navyšujú jej rast, mimo očakávania vyšších cien.

Avšak zástancovia meny silno nesúhlasia a uvádzajú, že mena Bitcoin má stále obrovský rastový potenciál.

Roger Ver, riaditeľ pre rozvoj obchodu spoločnosti BitInstant – služba, ktorá poskytuje prevody finančných prostriedkov medzi subjektmi povedal: “Pozdĺž cesty bude k dispozícii ešte veľa vzostupov a pádov, ale Bitcoin je najdôležitejší vynález … od čias internetu.”

Dodal: “Keď sa jej použitie rozšíri, by cena jednotlivej meny Bitcoin mala byť v hodnote desiatok tisíc dolárov, alebo dokonca viac, k tomu, aby pokryla rozsah obchodov, ktoré budú uzavreté v tejto virtuálnej mene.”

( Súvisiace: Zlato a Bitcoin sú meny budúcnosti )

Naozaj – používanie tejto meny v nedávnej dobe explodovalo a celkový trh je v hodnote okolo 7 miliárd dolárov, so zhruba 12 miliónmi Bitcoinov v obehu. Ale mena Bitcoin na jej ceste čelí rôznym úskaliam a jeho povesť bola poškodená spájaním s trestnou činnosťou.

Minulý mesiac bola zastavená činnosť spoločnosti Silk Road – on-line stránka,  ktorá údajne vykonávala obchody v hodnote viac než miliardy dolárov v oblasti nelegálnych liekov a poskytovaniu nelegálnych služieb, ktoré ľudia mali možno zakúpiť pomocou virtuálnej meny, čo naštrbilo vnímanie meny Bitcoin, ako dôveryhodného výmenného prostriedku.

Podľa Zennona Kaprona, generálneho riaditeľa výskumnej spoločnosti Kaprona Asia, je cena meny Bitcoin pripravená na korekciu, ale nie je v území bubliny.

( Súvisiace: Tu je dôvod prečo chcú investori spraviť z Bitcoin ďalšiu “Veľkú vec” )

Ďalej uviedol: “Pravdepodobne budeme vidieť veľké výkyvy ocenenia, ale jej hodnota si nakoniec v dlhodobom horizonte nakoniec nájde tú správnu cenu. Počas tejto doby (pravdepodobne) budeme svedkami veľkého počtu korekcií, než sa dostaneme k niečomu stabilnému, ale stále opakujem – nie je to bublina.”

Tiež je pravdepodobné, že k zvýšeniu hodnoty meny Bitcoin bude prispievať pozitívna rétorika, ktorá bude vyplývať z tohto týždňového vypočutia v Senátu. Toto všetko bude podľa niektorých analytikov viesť k tomu, že táto virtuálna mena bude o krok bližšie k tomu, aby mohla byť považovaná za legitímnu celosvetovú menu.

( Súvisiace: Mohol by niekto v budúcnosti prevziať kontrolu nad virtuálnou menou Bitcoin?! )

Tón je veľmi pozitívny, hoci riziká spojené s trestnou činnosťou boli priznané. Predseda Výboru vnútornej bezpečnosti a senátor Tom Carper išli vo svojich názoroch omnoho ďalej, keďže porovnali túto rodiacu sa menu s vynálezom internetu.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár