Jedna_stvrtina_americkych_restauracii_sa_znova_neotvori

Podľa prognózy spoločnosti OpenTable jedna zo všetkých štyroch amerických reštaurácií prestane fungovať v dôsledku karanténnych koronavírusov, ktoré zasiahli tento sektor.

Tento smutný pohľad poukazuje na rozsiahle problémy amerických reštaurácií, pretože tzv. “lockdown” prinútil ľudí variť doma alebo vziať si len jedlo so sebou a nebolo možné ho skonzumovať v podnikoch. Podľa údajov zo služby, ktorú vlastní spoločnosť Booking Holdings, celkový počet rezervácií a zákazníkov v rámci siete OpenTable do 13. mája v porovnaní s tým istým dňom pred rokom prepadol až o 95%.

Pre priemysel to predstavuje katastrofu. Podľa odhadov Národnej asociácie reštaurácií počas marca reštaurácie prišli o tržby v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov a v apríli až o 50 miliárd dolárov. Údaje z Amerického úradu práce z roku 2019 ukázali, že v stravovacích službách pracuje 9,6 milióna Američanov.

OpenTable, ktorá poskytuje služby pre takmer 60 000 reštaurácií, urobila prieskum spomedzi približne 20 000 z nich v súvislosti s online a telefonickými rezerváciami, ako aj osobnými objednávkami.

Údaje spoločnosti ukazujú, že existujú rastúce známky toho, že návštevníci sú ochotní konzumovať, najmä v štátoch ako Arizona a Texas, kde je to pochopiteľné keďže stolovanie bolo povolené, aj keď ich čísla sú stále hlboko pod úrovňou, v ktorej boli počas minulého roka.

Mesto Arizony – Scottsdale vykázalo najväčšie zlepšenie. Od 21. marca mali skoro každý deň takmer 100% prepad objednávok, ale 13. mája sa tento prepad znížil na 72% v porovnaní v ten istý deň v roku 2019. Ďalšie najvýznamnejšie zlepšenia boli dosiahnuté v Houstone a vo Phoenixe.

Zmeny v rezerváciách podľa miest:
Jedna_stvrtina_americkych_restauracii_sa_znova_neotvori_1

Zatiaľ čo medzi mestá ktoré dosiahli zlepšenie boli Arizona a Texas, Florida zaznamenala najväčší celoštátny zisk a medziročne zaznamenala pokles fyzických návštev o 83%. Florida 4. mája začala postupne otvárať fázy, s reštauráciami povolenými na prevádzku v rámci štvrtinu kapacity.

Zmeny v rezerváciách podľa štátov
Jedna_stvrtina_americkych_restauracii_sa_znova_neotvori_2

Indiana 4. mája spustila druhú fázu opätovného otvorenia svojho hospodárstva, čo umožnilo prevádzkam reštaurácií pracovať na 50% kapacity. Zameriava sa na úplné opätovné otvorenie do 4. júla. Tennessee tiež umožňuje prevádzkam reštaurácií pracovať na polovicu svojej bežnej kapacity.

Niektorým reštauráciám sa nepodarilo vylepšiť výsledky ani v prípade, že získali povolenie na opätovné otvorenie.

Súvisiace: Letecké spoločnosti tvrdia, že pre záchranu sú nevyhnutné masívne škrty

Steve Hafner, ktorý je generálnym riaditeľom firiem OpenTable a Kayak v rozhovore uviedol: “Podnikanie v oblasti reštaurácií je komplikované,” … „Musíte si objednať jedlo a zásoby. Musíte sa uistiť, že ste pripravili kuchynské a obslužné priestory, aby ste ich dokonca vedeli ľahko dezinfikovať.“

Hafner tiež poukázal na štátne dávky v nezamestnanosti a federálnu podporu, ako dôvod prečo je ťažké nájsť pomoc v priemysle, ktorý sa spolieha na to, že hodinoví pracovníci zarábajú slušne najmä na prepitnom. Ďalej poznamenal: „Mnoho ľudí zarába 1200 dolárov týždenne a nerobí nič. To predstavuje tú najštedrejšiu odmenu.“

Spoločnosť OpenTable sa vzdala poplatkov a provízií voči reštauráciám vedených na svojej platforme. Vo štvrtok tiež spustili stránky pre bary a vinárske podniky, ktoré musia dodržiavať pravidlá kontroly kapacity a vzdialenosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár