Život s ochorením COVID-19.

Život s ochorením COVID-19.

Čoraz viac lekárov a zamestnancov verejného zdravotníctva varuje, že aj pri hromadnom zavádzaní bezpečných a účinných vakcín, Covid môže byť trvalýmť.

Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna – Stephane Bancel, výkonný riaditeľ Svetového zdravotníckeho úradu pre programy v núdzových situáciách – Dr. Mike Ryan a poradca pre otázky koronavírusov v Bielom dome – Dr. Anthony Fauci v posledných týždňoch vyhlásili, že koronavírus nemusí nikdy zmiznúť.

K dnešnému dňu bolo nakazených ochorením Covid-19 viac ako 107 miliónov ľudí na celom svete, pričom podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa zomrelo 2,36 milióna ľudí.

David Heymann, profesor epidemiológie infekčných chorôb na London School of Hygiene and Tropical Medicine, v októbri varoval, že sa zdá, že vírus je *endemický. Svoju pozíciu tento týždeň opätovne potvrdil počas webináru organizácie Chatham House.

(*endemický – týkajúci sa trvalého zamorenia určitej oblasti alebo kraja chorobou)

Uviedol: “Myslím si, že ak sa rozprávate s väčšinou epidemiológov a väčšinou pracovníkov verejného zdravotníctva, dnes by povedali by dnes, že sú presvedčení, že táto choroba sa stane endemickou, prinajmenšom v krátkodobom horizonte a s najväčšou pravdepodobnosťou v dlhodobom horizonte.”

Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas

Heymann je predsedom strategickej a technickej poradnej skupiny WHO pre infekčné riziká a počas epidémie SARS v rokoch 2002 – 2003 viedol jednotku infekčných chorôb agentúry OSN.

Heymann varoval, že ešte nie je možné ubezpečiť sa o osude vírusu, pretože jeho výsledok závisí od mnohých neznámych faktorov.

„Momentálne sa kladie dôraz na záchranu životov, čo sa aj deje a na zabezpečenie toho, aby nemocnice neboli preťažené pacientmi s Covidom – a až následne sa bude možné posunúť vpred,“ uviedol Heymann s odvolaním sa na hromadné nasadenie vakcín.

„Je potrebné sa poučiť z roku 2020“

Hromadné dodávanie očkovacích látok Covid sa začalo v mnohých krajinách s vysokými príjmami takmer pred dvoma mesiacmi a naberá na obrátkach, ale hromadná imunizácia obyvateľstva bude nejaký čas trvať.

Niektoré krajiny s nízkym príjmom však nedostali ani jednu dávku vakcíny, ani čo sa týka ochrany ľudí, ktorí sú najviac ohrození koronavírusom.

Podľa správy zverejnenej minulý mesiac z Economist Intelligence Unit sa predpokladá, že väčšina dospelej populácie vyspelých ekonomík bude zaočkovaná do polovice budúceho roka. Na rozdiel, pre mnoho krajín so strednými príjmami, sa však tento časový rozvrh predlžuje na začiatok roku 2023 a pre niektoré krajiny s nízkymi príjmami dokonca až do roku 2024.

Podčiarkuje rozsah výzvy, ktorej cieľom je dostať pandémiu pod kontrolu na celom svete.

Dr. Jeremy Farrar, riaditeľ spoločnosti Wellcome a člen britskej Vedeckej poradnej skupiny pre mimoriadne situácie uviedol: „Covid-19 predstavuje endemickú ľudskú infekciu. Vedecká realita je taká, že pri takom počte ľudí infikovaných po celom svete, vírus bude naďalej mutovať.“

Dodal: ″Život s týmto vírusom však neznamená, že ho nemôžeme ovládať.” Musíme sa z roku 2020 poučiť a konať rýchlo. Každý deň sa počíta.“

Vyvažovanie nášho života endemickými chorobami

Heymann počas stredajšej online akcie na otázku, či by politici pri reakcii na pandémiu Covid mali mať na pamäti ďalšie endemické choroby, odpovedal: “Myslím si, že je dobré dať to do súvislostí a zamyslieť sa nad ďalšími infekčnými chorobami, ktoré sú v súčasnosti endemické.”

Uviedol tuberkulózu a HIV, ako aj štyri endemické koronavírusy, o ktorých je známe, že spôsobujú prechladnutie.

Dodal: “Naučili sme sa žiť so všetkými týmito infekciami, naučili sme sa, ako robiť vlastné hodnotenia rizika.” Pre niektoré máme vakcíny, pre iné terapeutiká, máme diagnostické testy, ktoré nám všetkým môžu pomôcť lepšie sa vysporiadať s týmito infekciami. “

Heymann ďalej dodal: „Existuje niekoľko neznámych, ktoré politickým vodcom a vrcholným predstaviteľom v oblasti verejného zdravia veľmi sťažujú rozhodovanie o tom, aké by boli najlepšie stratégie, vrátane skutočnosti, že úplne nerozumieme “dlhému Covidu“ a jeho dopadom alebo výskyte, aj po veľmi malých infekciách.“

“Takže nejde o to, aby sme sa na ňu pozerali ako na zvláštnu chorobu.” Toto je jedna z mnohých, s ktorými si budeme musieť vyvážiť život a porozumieť tomu, ako s nimi naložiť – ako sme pristupovali pri chrípke, ako aj pri iných infekciách.“

Súvisiace: Vakcíny poskytujú nádej, avšak zostávajú veľké riziká

Termín „dlhý Covid“ sa týka pacientov trpiacich dlhotrvajúcimi chorobami po počiatočnom infikovaní vírusom, ktorých príznaky zahŕňajú dýchavičnosť, migrény a chronickú únavu.

Verejná diskusia o pandémii sa vo veľkej miere zamerala na ľudí s ťažkým alebo smrteľným ochorením, zatiaľ čo pretrvávajúce zdravotné problémy v dôsledku vírusu sú často nedocenené alebo nepochopené.

V priebehu minulého mesiaca, zatiaľ najväčšia globálna štúdia “dlhotrvajúceho Covidu“ zistila, že mnoho ľudí trpiacich pretrvávajúcimi účinkami sa o šesť mesiacov neskôr nemohli vrátiť k svojmu plnému výkonu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár