Credit Suisse sa stala najnovšou celosvetovou investičnou bankou, ktorá zaviedla nové pracovné pokyny pre tzv. “juniorských” bankárov ako sa firmy finančných služieb snažia prilákať a udržať si mladé talenty za účasti nižších bonusov a tvrdej konkurencie zo Silicon Valley.

(“Junior” bankár: pomáha skúsenejšiemu bankárovi pri každodennej činnosti a čoraz viac sa zapája do budovaní vzťahov s klientmi, pomáha udržiavať predajné stratégie a dosahovanie cieľov)

( Súvisiace: Prečo investiční bankári tak veľa pracujú… )

Junior bankári by mali mať zakázané byť v kancelárii počas soboty, iba ak by nepracovali na tzv “live” dohode – podľa pravidiel rozoslaných Jim-om Amine-m – celosvetovým šéfom divízie investičného bankovníctva. Bolo to poslané členom svojho tímu v Amerike – čo zahŕňa podniky, ako sú podnikové poradenstvo a obchodovania akcií. Prvýkrát príšla s touto spráou agentúra Bloomberg, ale Financial Times získala potvrdenie od banky.

Credit Suisse nasleduje ďalšie veľké banky, vrátane Bank of America, Goldman Sachs a JPMorgan, ktoré vykonali podobné nariadenia, z dôvodu podobných krokov na zlepšenie podmienok pre ďalšie generácie talentov. Investičné banky potom, čo stratili časť zo svojej prestíže, konkurujú rýchlo rastúcim technologickým firmám, kde sú rôzne druhy benefitov: vrátane čohokoľvek od piva v chladničke, povolenia prísť do práce v šortkách – to všetko môže mať vplyv na nových absolventov škôl hľadajúcich si praconú pozíciu.

Bank of America (BofA) rozposlal podobné nariadenie svojim zamestnancom v piatok, čím ich chela odradiť od práce počas víkendov. Toto nariadenie poslal Christian Meissner, vedúci celosvetovej dvízie podnikového a investičného bankovníctva. Zároveň uviedol, že analytici a spolupracovníci – všeobecne junior bankári – by mali mať minimálne štyri víkendové dni voľna za mesiac.

( Súvisiace: Bývalý bankár vysvetľuje, ako pracovníci Wallstreet-u pracujú 100 hodín týždenne )

BofA bola v centre pozornosti po minuloročnej smrti stážistu, ktorý pracoval v jej kanceláriách v Londýne. Moritz Erhardt, 21-ročný nemecký vysokoškolák, bol vlani v lete nájdený mŕtvy v sprche svojho domu v Londýne, dva mesiace potom ako začal pracovať v tejto banke. A vyšetrovanie zistilo, že jeho smrť bola spôsobená epileptickým záchvatom, ktorý mohol byť spôsobený prácovným preťažením.

Goldman Sachs predstavila svoje vlastné opatrenia už v októbri, ako chce svojich junior banárov odradiiť od práce počas víkendov. Minulý mesiac JPMorgan stanovila, že junior bankári musia mať jeden chránení víkend za mesiac, a uviedla, že v roku 2014 zvýši počet jej analytikov a spolupracovníkov o 10 percent.

Zatiaľ čo mnoho bánk sa pripojilo k takýmto opatreniam, v poznámkach poslaných zamestnancom sú uvolnenia týchto pravidiel – napríklad v prípade, ak by bankári mali pracovať na už vyššie spomínanej dohode, ktorá je dohodnutá 2.stranami – keďže skôr použili slovka so znením “odradiť” ako “zákázať”. Toto všetko poukazuje na zabezpečenie toho, že je stále možný manévrovací priestor dlhých pracovných hodín mladých bankárov.

( Súvisiace: Nový dress code desí investičných bankárov )

Skupiny, ktoré vedú tieto kampane, sú za lepšie zaobchádzanie stážistov, keďže mladí bankári čelia 100 hodínovému pracovnému týždňu.

Zdroj: FinancialTimes, Reuters

Facebook komentár