Kompletne_vysledky_spolocnosti_Apple_Grafy_2018

Spoločnosť Apple po pred pár hodinami zverejnila štvrťročné príjmy a zisky, ktoré prekonali očakávania, ale predala menej iPhonov, ako sa očakávalo.

Mierny predaj iPhonov bol však mierne vyšší ako pred rokom a generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook vo vyhlásení uviedol, že zákazníci si “iPhone X vyberali viac ako ktorýkoľvek iný iPhone a to v každom týždni v štvrťroku.”

Graf: 2011-2018 Predaj iPhonov spoločnosti Apple

Kompletne_vysledky_spolocnosti_Apple_Grafy_2018_iPhone_2

Akcie spoločnosti Apple po výsledkoch a mimo riadneho obchodovania vzrástli o 5 percent.

Zisk na akciu: $ 2,73 oproti $ 2,67 v priemernom odhade analytikov opýtaných spoločnosťou Thomson Reuters

Príjmy: $ 61,1 miliardy vs. očakávaných $ 60,82 miliárd

Predaj iPhonov: 52,2 milióna vs. očakávania na úrovni 52,54 milióna (podľa StreetAccount)

Fiškálny odhad spoločnosti pre budúce príjmy v Q3: $ 51,5 miliárd až 53,5 vs. očakávaných $ 51,61 miliárd od spoločnosti Thomson Reuters

Wall Street číta medzi riadkamu v predajoch iPhonu X a výsledkov z Číny.

Nový prístup spoločnosti Apple k hlavnému mobilnému telefónu spôsobil, že je ťažšie ako zvyčajne odhadnúť úspech spoločnosti. Na jeseň minulého roka spoločnosť vydala tri nové smartphony namiesto bežných dvoch. Taktiež začiatkom tohto roka vydala inteligentný reproduktor – HomePod.

Tieto predstavenia produktov spochybnili budúce plány spoločnosti, čím muselo prísť obmedzenie ohľadom usmernenia príjmov pre tretí štvrťrok.

Spoločnosť tiež čelí tvrdej konkurencii na rozsiahlom trhu v Číne, kde svoje vedúce postavenie upevňujú značky ako Huawei a Xiaomi. Ale Cook počas vyhlásenia výsledkov uviedol, že Apple navyšovala príjmy vo všetkých jej geografických segmentoch, s viac ako 20 percentným rastom v Číne a Japonsku.

Spoločnosť Apple historicky nezaznamenáva výsledky predajov v jednotlivých generáciách alebo krajinách.

Napriek tomu trhová kapitalizácia spoločnosti Apple na verejnom trhu zostáva vysoká, uprostred optimizmu okolo zníženia daní a hlavnému programu okolo spätného odkúpenia akcií. Spoločnosť oznámila plány investovať do modernej výroby v USA a nového areálu. Má tiež ambiciózne plány na rozšírenie svojho softvéru, služieb a rozšírila svoj dosah v oblasti obsahu, vzdelávania a maloobchodu.

Apple taktiež nedávno vydala novú desktopovú verziu počítača a nový, lacnejší iPad.

StreetAccount poznamenala, že výsledok zisku na akciu pre spoločnosť Apple dosiahol konsenzus v 19 z posledných 20 štvrťrokov.

Spoločnosť v štvrťroku predala 9,1 milióna iPadov, v porovnaní s očakávaniami na hodnote 9,17 milióna a dodala 4,1 milióna Macov v porovnaní s očakávanými 4,14 miliónmi.

Kompletne_vysledky_spolocnosti_Apple_Grafy_2018_iPhone_1

Aktuálny objem hotovosti spoločnosti Apple

Hotovosť spoločnosti Apple v štvrťroku klesla na 267,2 miliardy dolárov, keďže nové daňové zmeny uvoľnili možnosti výdavkov pre gigant iPhonov.

To je o 17,9 miliardy dolárov menej ako 285,1 miliardy dolárov, ktoré ohlásil na konci predchádzajúceho štvrťroka a najnižšiu sumu od júna.

Dividenda spoločnosti Apple

Spoločnosť Apple neustále každým rokom dividendu navyšuje, keďže v roku 2014 vykonala rozdelenie svojich akcií. Spoločnosť zároveň oznámila program spätného odkúpenia vo výške 100 miliárd dolárov a 16-percentný nárast dividend (na 73 centov na akciu).

Spoločnosť Apple uviedla, že od roku 2012 vrátila akcionárom až 275 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár