Koniec_monopolu_Apple_a_Google_v_smartphonomoch_je_v_nedohladne_2017

Len počas jedného desaťročia sa smartphony v každodennom živote stali hlavným zariadením pre milióny ľudí. A v tom istom čase, celý trh s týmito zariadeniami sa točí len okolo dvoch spoločností.

Kým súboj medzi firmami, ktoré tvoria hardvér smartphonov je stále konkurencieschopným, karty okolo platforiem pre smartphony sú už dávno rozdelené: Môžete použiť operačný systém iOS od spoločnosti Apple, alebo Android od spoločnosti Google.

Ako ukazuje tento graf, v dohľadnej dobe sa nič nezmení. Nedávne odhady od spoločnosti IDC uvádzajú, že v priebehu nasledujúcich piatich rokoch, v aktuálnej mocenskej štruktúre v oblasti smartphonov nebude účinne vykonaná žiadna zmena – iOS bude mať veľký podiel vo vyššej triede, s podielom na trhu okolo 15%, zatiaľ čo Android bude vlastniť takmer všetko ostatné.

IDC uvádza, že v tejto štruktúre budú realizované iba mikro zmeny – priemerná predajná cena jedného telefónu so systémom Android, by podľa očakávaní mala do roku 2021 klesnúť pod 200 dolárov. Keďže predaj smartphonov spomaľuje, môžme naozaj s problémami vidieť, že by ďalší hráči vedeli ovplyvniť trh smartphonov a už vôbec nie, kde by vedeli vybudovať plne konkurenčnú platformu.

Súvisiace:
Google: “Už si nemusíte pamätať miesto zaparkovaného auta”
Zoznam najväčších predajcov počítačov po celom svete

Namiesto toho môžeme čakať ovplyvnenie zariadení pre rozšírenú realitu, virtuálni realitu, alebo toho čo príde v čase, keď smartphony dosiahnu svoj vrchol stálej prítomnosti, vo všetkých generáciách ľudských životov.

Koniec_monopolu_Apple_a_Google_v_smartphonomoch_je_v_nedohladne_2017_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, IDC

Facebook komentár