Očakávania nemeckých firiem ohľadom koronavírusu.

Očakávania nemeckých firiem ohľadom koronavírusu.

Podľa starostlivo sledovaného inštitútu Ifo nemecké podniky očakávajú, že koronavírusové obmedzenia vo verejnom živote bude v priemere trvať ďalších 8,5 mesiacov, keďže rastúci počet infekcií koronavírusu v Nemecku vyvoláva obavy.

Posledný podnikateľský prieskum spoločnosti Ifo v júli skúmal rôzne odvetvia, ohľadom toho ako dlho očakávajú, že obmedzenia verejného života budú trvať. Poskytovatelia služieb očakávajú, že obmedzenia potrvajú 8,9 mesiaca, podniky orientované na obchod očakávajú hodnotu 8,6 mesiaca, stavebníctvo 8,2 mesiaca a výroba 7,8 mesiaca.

Inštitút IFO v dnes zverejnenom prieskume zároveň poznamenal, že „najmä spoločnosti v sektore voľného času sa obávajú dlhšieho obdobia obmedzení, na úrovni 13,0 mesiacov,“
zatiaľ čo podniky pôsobiace v oblasti umeleckých aktivít a podnikov v oblasti reštaurácií a stravovania očakávajú reštriktívne opatrenia o dĺžke ďalších 11 mesiacov.

Tento prieskum prichádza po tom, ako sa európske podniky snažia zotaviť sa z pandémie koronavírusom v dôsledku obáv z rastúceho počtu infekcií v mnohých krajinách regiónu, vrátane Nemecka.

Miera rozširovania vírusu (definovaná ako priemerný počet ľudí nakazených jednou infikovanou osobou) počas piatka v Nemecku vzrástla na úroveň 1,16, čo predstavuje najvyššiu úroveň za 10 dní. Nemecko odhaduje svoju mieru R pomocou štvor-dňového kĺzavého priemeru a uvádza, že hodnota odráža infekčnú situáciu zhruba pred jedným až dvoma týždňami.

Inštitút Roberta Kocha (RKI) – nemecký orgán verejného zdravotníctva, uviedol, že zaznamenal mnoho menších prípadov prepuknutia choroby v celej krajine v rôznych okresoch a v rôznych prostrediach, ako sú väčšie rodinné udalosti, voľnočasové aktivity, pracovné prostredie, ale aj ako v komunitách, tak aj v zdravotníckych zariadeniach. RKI v piatok informoval, že okrem toho sa medzi ľuďmi vracajúcimi zo zahraničia čoraz častejšie zisťujú prípady ochorenia s označením Covid-19.

Súvisiace:
Ak príde vakcína, veľké technologické akcie by mohli prudko klesnúť
Svet by mohol pre investorov vyzerať za 3 mesiace naozaj odlišne

RKI v nedeľu varoval, že nárast počtu hlásených prípadov Covid-19 za posledných niekoľko týždňov bol „veľmi znepokojivý“. Za posledných sedem dní bolo ohlásených ďalších 5 271 nových prípadov.

Vo vyhlásení ďalej uviedol: „Počet nových hlásených prípadov sa od 30. kalendárneho týždňa zvyšuje. Tento vývoj je veľmi znepokojivý a RKI ho bude naďalej veľmi pozorne sledovať. Je potrebné zabrániť ďalšiemu zhoršeniu situácie.“

Situácia „bude úspešné zvládnuteľná iba vtedy, ak bude celá populácia naďalej odhodlaná znižovať prenos, napríklad dôsledným dodržiavaním pravidiel fyzického obmedzenia a hygieny – aj vo vonkajšom prostredí – vetraním vnútorných priestorov, ako aj noseniu masiek na tvárach.“

Analytici banky Deutsche Bank v pondelok uviedli, že zvýšenie miery infekcie Covid-19 v Nemecku a inde je „problémom, avšak ešte nie je alarmujúcim“.

V poznámke ku klientom, analytici pod vedením Stefana Schneidera, uviedli: “Zo sezónnych dôvodov očakávame zvýšenú mieru infekcií do jari 2021. Predpokladáme, že vakcína bude široko dostupná až do polovice roku 2021, čo povedie k zvýšeniu dôvery v v druhej polovici toho roku.”

Analytici z Deutsche Bank v súčasnosti očakávajú, že v roku 2020 sa nemecký HDP (hrubý domáci produkt) v roku 2020 zníži o 6,4% (v porovnaní s predpovedaným prepadom o 9%, na začiatkom mája), po čom by mal nasledovať 4% nárast v roku 2021. Napriek tomu úroveň predbežného krytia nebude podľa ich predpovedí dosiahnutou pred polovicou roka 2022 a dodali, že miera chybovosti je vysoká.

„Súčasná výnimočná volatilita mesačných údajov a ďalší vývoj globálnej pandémie znamenajú, že rozpätia okolo odchýlok zostávajú mimoriadne vysoké.“

Doteraz Nemecko zaznamenalo 217 288 infekcií koronavírusom a 9 922 úmrtí. Podľa údajov Johns Hopkins University University má táto krajina oveľa nižší počet úmrtí ako mnoho európskych krajín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, DieWelt

Facebook komentár