Lotus Evija.

Lotus Evija.

Britský výrobca športových automobilov – Lotus, predstavil elektrický superautomobil s výkonom 1 900 konských síl, s cenou ktorá prekonáva 2 milióny dolárov.

Produktová rada s označením Evija je výraznou oblasťou pre firmu Lotus, ktorá je zvyčajne známa tým, že vyrába malé, svižné športové vozidlá za relatívne prijateľné ceny. Napríklad ceny pre Lotus Elise v Anglicku začínajú približne na úrovni 42 000 britských libier, čo predstavuje približne 52 000 dolárov. Ceny za Lotus Evora 400 (jediný model spoločnosti Lotus, ktorý je v súčasnosti dostupný v Spojených štátoch) začínajú na úrovni menej ako 100 000 dolárov.

Lotus sa zvyčajne zameriava na vozidlá s nie tak vysokým výkonom. Batériami poháňaný motor automobilu Evija je však ponúkaný ako “najvýkonnejší sériový automobil na svete” – keďže cieľový výkon vozidla Lotus dokáže dodať 1 900 koní. Automobil bude môcť prejsť z nuly na 100 km/h za menej ako tri sekundy a dosahovať maximálnu rýchlosť viac ako 320 kilometrov v hodine.

V režime Track sa vysunie zadné krídlo, aby sa zlepšil vysokorýchlostný výkon vozidla.

V režime Track sa vysunie zadné krídlo, aby sa zlepšil vysokorýchlostný výkon vozidla.

 

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Lotus, Phil Popham v oznámení uviedol: “Lotus Evija je automobil ako žiadny iný. Pomôže zviditeľniť našu značku v srdciach a mysliach fanúšikov športových áut, ako aj na celosvetovej automobilovej scéne,” … “Bude tiež pripravovať pôdu pre ďalšie vizionárske modely.”

Evija, ktorá je vyslovovaná “e-vy-a”, bude podľa automobilky Lotus schopný riadiť “tak rýchlo ako je možné” na pretekárskej dráhe minimálne sedem minút, než bude musieť spomaliť. Elektrické automobily vo všeobecnosti nemôžu pracovať pri plnom výkone veľmi dlho, teda než sa batérie začnú vybíjať a prehrievať. To je jeden z dôvodov, prečo vysoko-výkonní výrobcovia automobilov ako Lamborghini a Ferrari uviedli, že s produkciou elektromobilov sa neponáhľajú.

Lotus Evija bude vedieť konkurovať veľmi drahými elektrickými super-automobilom ako Pininfarina Battista a Rimac C_Two. Automobil Lotus bol vyvinutý, za pomoci britskej spoločnosti Williams Advanced Engineering, ktorá sa podieľala na vývoji elektrických pretekárskych vozidiel s označením Formula E.

Otvory v zadnej časti vozidla Evija zmierňujú tlak vzduchu, aby sa zlepšila aerodynamika vozidla.

Otvory v zadnej časti vozidla Evija zmierňujú tlak vzduchu, aby sa zlepšila aerodynamika vozidla.

 

Evija má niektoré z historických charakteristík jednoduchosti firmy Lotus. Zakladateľ automobilky Lotus – Colin Chapman veľmi zaujímavo poznamenal, že dal dohromady dizajnérov pretekárskych automobilov, aby “ich zjednodušili a následne ich odľahčili.”

Lotus sa môže pochváliť tým, že Evija predstavuje najľahší elektrický hyperautomobil o váhe 1680 kilogramov. Aby bolo vozidlo viac aerodynamické, nemá na dverách žiadne zrkadlá. Namiesto toho sú v predných blatníkov nasadené kamery, zatiaľ čo ďalšia kamera je zabudovanou do strechy a poskytuje centrálny pohľad zozadu.

Zadné krídlo sa objaví automaticky, keď bude vozidlo zaradené do režimu Track, ale môže byť tiež vysunuté vždy, keď sa vodič rozhodne. Veľké prívody vzduchu, ktoré sa ústia pred zadné kolesá, sú tvarované tak, aby presúvali vzduch cez automobil a pomáhali pôsobiť proti oblasti nízkeho tlaku, čo má tendenciu vytvárať sa za rýchlo sa pohybujúcim automobilom.

Volant Evija je založený na tých, ktoré sa používajú v pretekárskych automobiloch.

Volant Evija je založený na tých, ktoré sa používajú v pretekárskych automobiloch.

 

Okrem rýchlosti a výkonu vozidla sa Lotus môže pochváliť aj tým, že Evija má najrýchlejšiu nabíjaciu batériu na svete. Pomocou existujúcej nabíjacej technológie môže byť automobil nabíjaným až na 80% svojej kapacity len za 18 minút. Lotus dúfa, že dá vozidlu konečný dojazd o objeme okolo 420 kilometrov. Batéria je namontovaná za sedadlami, kde sa nachádza motor vo väčšine špičkových superautomobilov. Slúži na napájanie štyroch elektrických motorov, z ktorých každý poháňa jedno koleso automobilu, čo umožňuje najlepší výkon pri jazde zákrutami alebo v klzkých podmienkach.

Lotus s automobilkou Teslou spolupracoval na vytvorení originálneho vozidla Tesla Roadster, ktorý bol založeným na športovom automobile Lotus. Lotus sa aktuálne nachádza vo vlastníctve čínskej skupiny Geely Holding Group, ktorá vlastní aj automobilku Volvo.

S podporou spoločnosti Geely, Lotus plánuje výrazne rozšíriť svoju modelovú radu, ktorá by mohla zahŕňať aj SUV. Evija bude prvým úplne novým vozidlom vyrobeným pod vlastníctvom spoločnosti Geely. Začne byť vyrábaný na budúci rok, v anglickej továrni spoločnosti Lotus, nachádzajúcej sa v meste Hethel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheVerge, Motor1

Facebook komentár