Elektromobil značky Rolls-Royce - Spectre.

Elektromobil značky Rolls-Royce – Spectre.

Rolls-Royce, ktorý je britským výrobcom veľmi veľkých a veľmi drahých automobilov a SUV poháňaných 12-valcovými motormi, v dnešnom dni oznámil, že do roku 2030 zastaví predaj vozidiel poháňaných benzínom. Od toho roku, skupina Rolls-Royce bude produkovať všetky automobily na elektrický pohon.

Automobilka taktiež oznámila názov prvého elektrického modelu Rolls-Royce – Spectre, ktorý sa začne predávať zhruba o dva roky.

V dávnejšej dobe sa mohlo zdať šokujúce, že Rolls-Royce bude poháňať auto s niečím menším, ako je svalnatý piestový motor poháňaný ropou. „Architektúra luxusu“, ktorá predstavuje technický základ všetkých modelov značky Rolls-Royce predstavených od roku 2017, však bola navrhnutá tak, aby fungovala aj s elektrickou energiou.

Stratégiu používania rovnakej architektúry vozidla pre modely na elektrický aj benzínový pohon zdieľa materská spoločnosť značky Rolls-Royce – BMW. Mníchovská skupina BMW uviedla, že si chce zachovať flexibilitu pri výrobe plne elektrických, hybridných a čisto benzínových modelov, aby dokázalo rýchlo reagovať na zmeny v trhovom dopyte.

V mnohých ohľadoch sa zdá, že elektrická energia je pre automobily značky Rolls-Royce ideálna. Dôvodom, prečo sú modeli Rolls-Royce poháňané motormi V12, je to, že poskytujú dostatok energie, ale môžu byť aj pokojné a tiché. Rolls-Royce tiež používa komplexné prenosy, ktoré sa spoliehajú na mapové údaje GPS, aby opäť poskytovali plynulý výkon.

Hladké, tiché a výkonné sú pojmy, ktoré môžu opísať mnohé elektromobily. Jedna zásadná nevýhoda elektrického pohonu – hmotnosť a väčšina veľkých batériových článkov – nie je pre Rolls-Royce skutočne problémom. Aj menšie modely značky, ako napríklad Ghost, sú v porovnaní s väčšinou automobilov už tak docela veľké a ťažké.

Vedúci pracovníci spoločnosti Rolls-Royce napriek tomu v minulosti uviedli, že bohatí zákazníci značky nechcú riešiť problémy s nabíjaním elektromobilov a ich relatívne krátkym dojazdom.

Značka Rolls-Royce pred desaťročím vyrobila prototyp plne elektrického Phantomu, ale poznamenala, že v tom čase jej zákazníci oň nemali záujem. Tento automobil však na plné nabitie vedel prejsť len 200 kilometrov – čo nie príliš ďaleko na dnešné štandardy a v tom čase elektronické automobily nemali k dispozícii veľa nabíjačiek. Mnoho elektrických automobilov dnes vie prejsť omnoho väčšie vzdialenosti a verejne prístupné poplatky sú v súčasnosti bežnejšie.

Na rozdiel od niektorých iných automobiliek, skupina BMW neurčila termín prechodu na predaj výhradne elektrických vozidiel, v rámci svojich značiek. Sesterská značka Rolls-Royce s označením Bentley, ktorú od roku 1998 vlastní koncern Volkswagen, taktiež uviedla, že po roku 2030 bude predávať už len elektrické automobily.

Spectre čiastočne odhalený

Automobilka ďalej uviedla, že model Spectre začne byť čoskoro testovaný na verejných komunikáciách. Obrázky automobilu pokrytého zlatým písmom, ktoré skrýva detaily dizajnu, prezrádzajú, že pôjde o dvojdverový model, tvarom podobný nedávno ukončenému modelu Rolls-Royce s označením Wraith. Hovorca firmy Rolls-Royce, Gerry Spahn však uviedol, že Spectre sa bude od tohto automobilu kompletne líšiť.

V dnešnom rozhovore ďalej uviedol: „Počnúc novou architektúrou to bude úplne nový Rolls-Royce a rozhodne nebude náhradou za Wraith alebo iný Rolls-Royce.“

Rolls-Royce zatiaľ zdieľal len obrázky automobilu s krytom, ktorý skrýva detaily jeho tvaru.

Rolls-Royce zatiaľ zdieľal len obrázky automobilu s krytom, ktorý skrýva detaily jeho tvaru.

Spectre sa o svoje základné inžinierstvo podelí s nedávno predstavenými modelmi Rolls-Royce, prvotriednym Phantomom, športovejším Ghostom a SUV s označením Cullinan. Všetky sú založené na takzvanej „architektúre luxusu“.

Rolls-Royce má dlhú tradíciu pomenovávania vozidiel podľa duchovných zjavení, akými sú Duch, Fantóm a Prízrak. Nie je to však absolútne pravidlo. Cullinan je napríklad pomenovaný podľa diamantu.

Rolls-Royce neposkytol žiadne podrobnosti o očakávanom jazdnom dosahu alebo výkonnostných atribútoch modelu Spectre. Automobily Rolls-Royce sú spravidla drahé a ceny začínajú od viac ako 300 000 dolárov za Ghost, ktorý predstavuje najlacnejší model značky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár