Dubaj oznámil predstavenie najrýchlejšieho vozidla záchranárov na svete, s pohonom 264 koní – Lotus Evora. Schopný závodné vozidlo vie doraziť za pacientmi pri najvyššej rýchlosti až 300 km/h a (je s najväčšou pravdepodobnosťou) najrýchlejším pozemným vozidlom na prepravu zdravotníckeho zariadenia.

Hoci Lotus má malý batožinový priestor je dostatočne veľký pre pacienta, taktiež je dostatočne veľký pre väčšinu zdravotníckeho zariadenia, ktoré je potreba vo väčších dodávkach ambulancie. Nájdete tam monitory srdcovej frekvencie a tlaku krvi, prívodu kyslíka, defibrilátor a všeobecnú lekársku pomoc.

Súvisiace: Abusurdné super-športiaky dubajskej polície

Podľa záchranárov, môže toto superauto prísť k pacientom o dve až štyri minúty rýchlejší než tradičné zdravotnícke vozidlo. Dubaj je samozrejme aj notoricky známy prehustenou prevádzkou, čo výsledok tohto čísla môže trochu skomplikovať.

Zaid Al Mamari pre BBC povedal: ” Každý, kto potrebuje byť zachránený získa servis tohto vozidla a samozrejme sa budeme snažiť, aby to bolo v čo najkratšej dobe.”

Niektorí spochybňujú potrebu takého rýchlu vozu pre záchranné služby. Stránka Wired berie na vedomie, že väčšina výskumov ukazuje, že každá doba odozvy dlhšia ako 5 minút, má minimálny, alebo takmer žiadny vplyv na úmrtnosť pacientov.

Navyše, vyššia rýchlosť v mestskej prevádzke by mohla predstavovať nebezpečenstvo pre vyškolený zdravotnícky personál, ktorý bude riadiť toto auto. Väčšina lekárskych špecialistov v žiadnom prípade nie sú profesionálnymi vodičmi.

Vozidlo bolo predstavené na výstave Gulf Information Technology, ktorá sa každoročne koná v Dubaji. Predtým, než nastúpi do spoločnosti bude predvádzané v turistických oblastiach, kde bude môcť byť videné na akcii počas každého dňa. Služby ambulancie taktiež získali vozidlá typu Ford Mustang.

Verejné služby v Dubaji majú viac superšportových vozidiel, keďže ich policajné sily už majú celú flotilu,  vrátane Aston Martin One-77, Bentley Continental GT a Ferrari FF.

Zdroj: BBC, TheWired

Facebook komentár