Manchester City.

Manchester City.

Manchester City sa stal druhým klubom v anglickej futbalovej Premier League, ktorý prelomil bariéru príjmov nad hodnotou 500 miliónov libier.

Vstupujúc do štvrtého ziskového roka za sebou, súčasný šampión nasleduje po stopách konkurenčného klubu Manchester United, keďže v ročných príjmoch sa mu podarilo prekonať pol miliardy libier. Manchester City tak oznámila príjmy vo výške 500,5 miliónov libier.

Séria sezóny 2017-18 bola pre City rekordným obdobím, keďže mužský tím bol ceste k získaniu ligového titulu, kde v rámci sezóny získal 100 bodov, s 19 bodovou rezervou a strelil v nej cez 100 gólov. Tím tiež získal ďalšiu domácu trofej v podobe Ligového pohára, ale európsky úspech v Lige majstrov mu stále uniká.

Generálny riaditeľ spoločnosti Manchester City – Ferran Soriano uviedol: “Konsolidovaný domáci úspech a ďalší rozvoj v Lige majstrov bude našim cieľom v sezóne 2018-19 a budúcich obdobiach.”

Tento rok predstavuje desaťročie, odkedy klub začal prechádzať rozsiahlou zmenou, po prevzatí kráľovskej rodiny z Abú Zabí. Najnovšia finančná správa ukazuje, že Sheikh Mansour Bin Zayed Al Nahyan investoval priamo do Manchester City viac ako 1,3 miliardy libier a to dokonca ešte bez započítania počiatočnej sumy – údajne 150 miliónov libier – ktorú zaplatil za nákup klubu bývalému thajskému premiérov Thaksinovi Shinawatru.

Manchester City už v roku 2011 za sezónu oznámila rekordnú stratu vo výške 197 miliónov libier, keď vedeli, že kupujú vysoko nákladných hráčov vrátane Davida Silvu, Mario Balotelliho a Yaya Toureho. V štyroch zo siedmich rokov sa však situácia klubu dostala do pozitívnej bilancie a skončili tak v prevádzkových ziskoch, pričom v rokoch 2017-18 vykazoval pozitívny výnos vo výške 10 miliónov libier a pomer miezd k príjmom bol na hodnote 52 percent.

Súvisiace:
Najväčšie futbalové kluby v Európe zaznamenali rekordné príjmy
Futbalové kluby Premier League oznámili rekordný zisk

9 trofejí za 10 rokov ukončilo obdobie 35 rokov bez akéhokoľvek vysokého umiestnenia a za posledných päť rokov klub taktiež navyšoval svoje obchodné príjmy a navýšil ich o takmer 80 miliónov libier. Za posledný rok dosiahli 7% nárast, keďže podpísali dohody s novými partnermi, vrátane firmy produkujúcej športový nápoj – Gatorade, stávkovej spoločnosti Marathonbet a zoznamovacej aplikácií Tinder.

Napriek svojej prelomovej sezóne, vedenie klubu Manchester City stále verí, že ich snaženie nie je u konca.

Predseda klubu Khaldoon Al Mubarak poznamenal: “Naša cesta nie je hotová a k splneniu máme viac cieľov,” … “Nemali by sme pochybovať o tom, že sa tešíme na výzvy novej sezóny a tých, ktoré sú za touto sezónou, s rovnakou odhodlanosťou a poslaním voči 10-ročnému obdobiu, ktoré tomu predchádzali.”

V Anglicku sa futbalovému klubu Manchester United podarilo prelomiť bariéru príjmov na úrovni piatich miliárd libier, pričom miestni súperi mesta sa stále zaraďujú medzi najcennejšie kluby aj z pohľadu svetového futbalu. Avšak Manchester City je z hľadiska príjmu len za klubmi Manchester United, Real Madrid, Barcelona a Bayern Mníchov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár