Pep Guardiola, manažér futbalového klubu Manchester City, počas zápasu Premier League proti Chelsea.

Pep Guardiola, manažér futbalového klubu Manchester City, počas zápasu Premier League proti Chelsea.

Americký gigant Silver Lake investuje 500 miliónov dolárov do vlastníka futbalového klubu Manchester City, čo je dohoda, ktorá oceňuje futbalovú skupinu na takmer 5 miliárd dolárov a signalizuje spoločný krok skúsených technologických investorov do sveta športu.

Podľa oznámenej dohody počas tohto týždňa bude Silver Lake kupovať niečo cez vyše 10% City Football Group, ktorú kontroluje kráľovský šejk Spojených arabských emirátov – Mansour bin Zayed Al Nahyan. Okrem majstrov anglickej Premier League, skupina City Football Group vlastní tímy aj v USA, Austrálii, Číne, Japonsku, Španielsku a Uruguaji.

Khaldoon Al Mubarak, predseda City Football Group, vo vyhlásení uviedol: „Silver Lake je globálnym lídrom v oblasti investovania do technológií a teší nás tak potvrdenie, ktorú predstavuje ich investícia do CFG, ako aj príležitosti na ďalší rast, ktorý ich partnerstvo prinesie.“

Skupina CFG uviedla, že v dôsledku dohody dosiahla hodnotu 4,8 miliardy dolárov, čo podľa poradenskej spoločnosti Brand Finance predstavuje rekordné ocenenie futbalovej franšízy.

Bryn Anderson, riaditeľ pre oblasť športu v spoločnosti Brand Finance poznamenal: „V rámci svetového futbalu je to takmer určite najväčšie ocenenie športového podniku,“ … “Keď sa pozrieme na hlavnú ligu bejzbalu a ligy amerického futbalu – NFL a dokonca aktuálne aj pre tzv. e-športy, táto správa bude bezpochyby mať vplyv v rámci celého sveta športu a privátneho kapitálu.”

Spoluzakladateľ spoločnosti Alibaba, Joe Tsai sa začiatkom tohto roka stal výhradným vlastníkom spoločnosti Brooklyn Nets, čo je dohoda, ktorá údajne ocenila basketbalový tím na 2,35 miliárd dolárov, čo pre USA predstavuje rekordnú hodnotu. Manchester City je súperom ďalšieho futbalového klubu mesta – Manchester United, ktorého hodnota je v rámci akciového trhu na úrovni 2,75 miliárd dolárov.

Spoločnosť Silver Lake má v správe viac ako 43 miliárd dolárov a je známa svojimi investíciami do technologických spoločností vrátane Alibaba, Tesla a Dell. Firma sa však v posledných rokoch zamerala na oblasť zábavy a tzv. “live“ udalosti, keď navýšila podiely v spoločnosti Madison Square Garden Company a zmiešanej lige bojových umení, s označením UFC.

Pokiaľ ide o šport, investícia do Manchester City dostáva skupinu Silver Lake do novej ligy. Najlepšie anglické futbalové kluby prilákali obrovské medzinárodné fanúšikovské základne a majiteľov s mimoriadne hlbokými vreckami. Chelsea je vo vlastníctve ruského miliardára Romana Abramoviča, zatiaľ čo Američania ovládajú Arsenal a európskych šampiónov – klub Liverpool.

Dohoda však pre Silver Lake nie je bez-rizikovou. Skupiny pre ľudské práva zaútočila na majiteľov Manchester City a opisujú nákup klubu klubu od kráľovskej rodiny Spojených arabských emirátov v roku 2008 ako pokus o „očistenie ich obrazu formou športu“ a odvrátenie pozornosti od problémov okolo ľudských práv v krajine.

Súvisiace:
Futbalový klub Liverpool oznámil rekordný zisk
Hodnota 18-ročného futbalistu za 3 mesiace vzrástla o viac ako 800%

Manchester City je však tiež skúmaná pre možné nekalé finančné praktiky. UEFA, ktorá je riadiacim orgánom európskeho futbalu, vyšetruje klub kvôli možnému porušeniu jej nariadení ohľadom finančných “fair play”, ktoré by mali klubom zabrániť tomu, aby sa dostali do územia nezvládnuteľného dlhu alebo bohatí dobrodinci umožnili jednotlivým tímom poskytovať nespravodlivú výhodu.

Manchester City poprel protiprávne konanie, ale prestížna Liga majstrov by mu mohla vydať zákaz na jeden rok, ak futbalové orgány budú proti klubu.

Časopis Forbes začiatkom tohto roka odhadoval, že Manchester City mal hodnotu 2,69 miliárd dolárov, čím sa stal 25. najcennejším športovým tímom na svete. Časopis uviedol, že futbalové kluby Bayern Mníchov (3,02 miliárd dolárov), Manchester United (3,8 miliárd dolárov), Barcelona (4,02 miliárd dolárov) a Real Madrid (4,24 miliárd dolárov) mali väčšiu hodnotu.

New York Yankees a Dallas Cowboys dosiahli najvyššie ocenenie, s odhadovanými hodnotami vo výške 4,6 miliardy dolárov a 5 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár