Hodnota spoločnosti Apple narastá.

Hodnota spoločnosti Apple narastá.

Po silnom výkone, ktorý deň predtým posunul cenu akcií spoločnosti Apple na ďalšiu rekordnú úroveň, sa na konci posledného obchodného dňa akcie zvýšili takmer o dve percentá. Z dôvodu zvýšenia, trhová kapitalizácia spoločnosti Apple prekročila už 1,5 bilióna dolárov, čo z nej urobilo opäť prvú americkú spoločnosť, ktorá dosiahla túto hodnotu.

Trhová kapitalizácia je jednoducho cena akcie, vynásobená počtom nesplatených akcií spoločnosti, čo vedie k celkovej hodnote spoločnosti v rámci akciového trhu. Pri súčasnej cene približne 364 dolárov za akciu a s približne 4,3 miliardami akcií v obehu je trhová kapitalizácia spoločnosti Apple v súčasnosti približne na hodnote 1,6 bilióna dolárov.

Celkový počet akcií spoločnosti Apple v posledných rokoch klesá, keďže spoločnosť realizuje agresívny spätný odkup akcií, čo pomáha zvyšovať hodnotu zvyšných akcií na trhu. Toto zníženie počtu akcií sa však započítava do výpočtov kapitalizácie trhu.

Po tom, čo koncom januára dosiahla historicky vysokú cenu, akcie spoločnosti Apple následne klesli spolu so zvyškom trhu, uprostred globálnej zdravotnej krízy, pričom cena akcií spoločnosti Apple do konca marca zo svojho maxima prepadla o 35%. Silné a stabilné zotavenie na začiatku mesiaca prinieslo hodnotu spoločnosti Apple späť na čerstvé historické maximum a v posledných dňoch sa neustále zvyšuje.

Už v januári sme videli, ako pár analytikov stanovilo cieľovú cenu akcií spoločnosti Apple na 375 – 400 dolárov, ktorú spoločnosť už čoskoro dosiahne. Uviedli, že tento rok prídu na trh prvé 5G telefóny iPhone od spoločnosti Apple, ako aj rozsiahlejšie príležitostí na predaj Apple Watch a 0% úroky pre spotrebiteľov.

Začiatkom tohto mesiaca sme si tiež všimli, ako môže spoločnosť Apple dosiahnuť svoj ďalší míľnik – trhovú kapitalizáciu 2 biliónov dolárov. Analytik spoločnosti Evercore ISI – Amit Daryanani verí, že spoločnosť Apple môže dosiahnuť túto hodnotu v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Ak však súčasná dynamika zostane konzistentná, je možné, že sa tak stane pred rokom 2024.

Aktuálne zisky Apple

Po odhalení operačného systému iOS 14 a niekoľkých ďalších nových funkcií, najmenej sedem analytikov zvýšilo svoje cenové ciele pre akcie spoločnosti Apple. Niektorí z nich dokonca zvýšili svoje ciele až na 400 dolárov za akciu. To je zhruba o 10% viac, ako je súčasná cena akcií spoločnosti Apple.

Akcie spoločnosti Apple tak v utorok vzrástli takmer o 2% na približne 364 dolárov, čím sa ich medziročný nárast zvýšil na približne 25%.

Zároveň sa tak jedná o najcennejšiu spoločnosť v Amerike a je tiež druhým najlepším komponentom akciového indexu Dow Jones pre rok 2020 – keďže ju prekonáva len konkurenčný Microsoft, ktorého akcie dosahujú takmer 30% zisk a jej hodnota je na úrovni cez 1,5 bilióna dolárov.

Ak akcie spoločnosti Apple vzrastú o ďalších 20%, spoločnosť tak dosiahne trhovú hodnotu 2 biliónov dolárov. Magické číslo, ktoré musia akcie dosiahnuť, je 461,89 dolárov.

Spolocnost_Apple_uz_s_hodnotou_16_biliona_dolarov_graf

Zároveň však v dohľadnej dobe sú niektorí analytici skôr pesimistickí.

Napriek všetkému tomu optimizmu, ktorý vychádza z konferencie WWDC, existuje veľa skeptických analytikov, keďže sa podľa ich názorov akcie spoločnosti Apple vyšplhali oveľa vyššie vzhľadom na to, aký rozsiahli rast počas roka 2020 dosiahli.

Konsenzuálny cenový cieľ pre akcie spoločnosti Apple od 39 analytikov z Wall Street, ktorí sledujú spoločnosť, bol v utorok ráno na hodnote o 343 dolárov – 6% pod aktuálnou cenou.

A najvyšší cieľ ceny pre akcie firmy Apple je len 410,60 dolárov, od analytika spoločnosti China Renaissance Securities (Jason Sun).

 

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár