Európa prichádza o pracovné miesta z dôvodu koronavírusu.

Európa prichádza o pracovné miesta z dôvodu koronavírusu.

Európska únia sa pripravuje nové podporené opatrenia pre zamestnancov, keďže prepúšťanie v rámci bloku raketovo rastie.

Európska komisia vo štvrtok navrhla novú pomoc na záchranu vo výške 100 miliárd eur (109 miliárd dolárov), čím poskytne pôžičky členským štátom, ktoré potrebujú finančné prostriedky na podporu pracovných miest . Komisia plánuje využiť silný úverový rating Európskej únie na využitie finančných trhov a následne aj lacnejšie bude vedieť pôžičať finančné prostriedky svojim členským štátom.

Cieľom tohto programu je povzbudiť spoločnosti, aby namiesto úplného prepúšťania skracovali hodiny zamestnancov, čo je model používaný v Nemecku. Zamestnanci za neodpracované hodiny od štátu dostanú náhradu.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen vo vyhlásení uviedla: „V tejto kríze z dôvodu koronavírusu je potreba prichádzať z razantnými riešeniami,“ … „Každé dostupné euro v rozpočte EÚ bude presmerované na jej riešenie.“

Podľa Komisie by pôžičky boli zaručené členskými štátmi a „smerované tam, kde je to najviac potrebné“. Opatrenie stále vyžaduje súhlas 27 členov bloku.

Krajiny EÚ sa v posledných dňoch zaviazali podporiť podnikateľov a zamestnancov obrovskými sumami peňazí, keďže príde hlboká recesia a obmedzenia EÚ týkajúce sa rozpočtových deficitov sa zmiernili, aby im umožnili viac si požičať. Európska centrálna banka prisľúbila, že tento rok na trhy načerpá stovky miliárd eur, aby sa predišlo šoku spôsobujúceho novú finančnú krízu.

Blok je však hlboko rozdelený, či už ide o vydávanie dlhopisov, ktoré sa nazývajú “koronavírusové dlhopisy“, zvýšenie dlhodobého financovania pre všetky členské štáty s cieľom pomôcť zaplatiť za opatrenia na zvládnutie pandémie a podporenie oživenia hospodárstva po jej skončení. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, podporovaná vodcami Rakúska a Holandska, sa proti tomu postavili.

Existujú osobitné obavy v súvislosti s Talianskom, ktoré bolo touto pandémiou postihnuté najviac a už má značný dlh.

Európska únia by mohla byť čoskoro donútená podniknúť ďalšie kroky. Ministri financií bloku sa stretnú na video-konferencií v utorok. Vedúci predstavitelia EÚ by mohli byť zvolaní rokovať opäť, neskôr v týždni.

Súvisiace: Koronavírus: Účet za záchranu svetovej ekonomiky je $7 biliónov a rastie

Vo štvrtok nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier uviedol, že najväčšia európska ekonomika – Nemecko, sa v tomto roku pravdepodobne zníži viac ako počas globálnej finančnej krízy.

Medzitým sa počet nezamestnaných rýchlo zvyšuje. V Španielsku sa nezamestnanosť v marci zvýšila o 302 265 ľudí na 3,5 milióna, čo predstavuje najväčší rekordný nárast.

Vo štvrtok minister práce Muriel Pénicaud uviedol, že počet francúzskych zamestnancov na čiastočnej podpore v nezamestnanosti dosiahol 4 milióny a “výrazne rastie”.

Spojené kráľovstvo, ktoré opustilo Európsku úniu začiatkom tohto roka, uviedlo, že počet ľudí, ktorí sa domáhajú univerzálnych dávok sociálneho zabezpečenia, sa v posledných dvoch marcových týždňoch zvýšil o 950 000.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár