Vládne opatrenia a koronavírus.

Vládne opatrenia a koronavírus.

Spojené štáty, Európa, Japonsko, Čína a India uvoľňujú vládne a novo vytvorené výdavky v objeme niekoľkých biliónov dolárov, keďže sa zúfalo snažia zabrániť tomu, aby sa celosvetová ekonomika prepadla do depresie.

Reakcia na pandémiu koronavírusov bola bezprecedentná, pokiaľ ide o rýchlosť a rozsah. Záväzky vlád a centrálnych bánk sú podľa analýzy spoločnosti CNBC k dnešnému dňu na hodnote takmer 7 biliónov dolárov. Celková suma zahŕňa vládne výdavky, záruky za pôžičky a daňové úľavy, ako aj tlač peňazí zo strany centrálnych bánk na nákup aktív, ako sú dlhopisy a akciové fondy.

Tento údaj zahŕňa pomocný balík v hodnote 2 biliónov dolárov v USA, ktorý prechádza kongresom, a očakávaných 30 biliónov jenov (274 miliárd dolárov) ako stimul z Japonska, ktoré by mohol byť schválený v priebehu budúceho mesiaca. S ohľadom na Európu analýza spojila stimulačné úsilie najväčších ekonomík: Nemecka, Francúzska, Spojeného kráľovstva, Talianska a Španielska.

Kombinované úsilie zakrýva reakciu na finančnú krízu v roku 2008, ktorá v tom čase “rozbila“ všetky rekordy. Ekonómovia sa však obávajú, že by sa rozsiahle snahy nestačili, ak by kríza trvala aj po mesiaci jún.

Analytik Bank of America – Joseph Song klientom vo štvrtok uviedol: „Stimulačný balík vo výške 2 biliónov dolárov je pravdepodobne minimom potrebným na vyrovnanie súčasného odporu od vypuknutia choroby,“ … „Ekonomika bude pravdepodobne potrebovať takmer 3 bilióny dolárov vo fiškálnych stimuloch, ak nie viac.“

Podľa hlavného analytika banky Morgan Stanley – Chetana Ahya, bol tento globálny hospodársky rast naposledy tak spomalený v roku 1938.

Lídri zoskupenia krajín G20, ktorí zastupujú najväčšie ekonomiky sveta, vo štvrtok vyhlásili, že sú pripravení urobiť „čokoľvek“, aby minimalizovali ekonomické škody spôsobené pandémiou a tak pomohli obnoviť celosvetový rast.

Súvisiace: Rozhodujúce kroky, ako pomôcť malým podnikom prežiť až do ukončenia pandémie

Vedúci predstavitelia v spoločnom vyhlásení po videokonferencii uviedli: „Rozsah a sila tejto reakcie spôsobí, že sa globálna ekonomika postaví na nohy a vytvorí pevný základ pre ochranu pracovných miest a obnovenie rastu.“ Uviedli, že ich krajiny sa zaviazali stimulovať ekonomiky v rozsahu 5 biliónov dolárov.

Obrovské výdavky však môžu len zmierniť niektoré ekonomické problémy. Zatiaľ čo dávky v nezamestnanosti a šeky pre občanov poskytnú toľko potrebnej pomoci, hospodárstvo sa nebude vedieť reálne začať zotavovať, až kým sa nezačnú znovu otvárať bary a reštaurácie, ľudia sa opäť budú vracať do práce a cestovanie sa obnoví. Dokonca aj potom bude nejaký čas trvať, ako sa to ukazuje aj v Číne.

„Nebude možné okamžite sa vrátiť na rovnakú úroveň produkcie a aktivity,“ povedal Ahya a poukázal na pretrvávajúce účinky prudkého nárastu nezamestnanosti a oslabenia súvah firiem.

Tu sú hlavné body z prvej vlny činnosti centrálnych bánk a vlád:

Európska únia

 • Nemecko predstavilo záchranný balík v hodnote až 750 miliárd eur (825 miliárd dolárov), ktorý zahŕňa opatrenia na urýchlenie poskytovania úverov podnikom a priameho vkladu do spoločností.
 • Francúzsko schválilo pomoc pre malé podniky a nezamestnaných vo výške 45 miliárd eur (50 miliárd dolárov). Zaručuje sa tiež za 300 miliárd eur (330 miliárd dolárov) v podnikových pôžičkách.
 • Taliansko vyčlenilo 25 miliárd eur (27,5 miliárd dolárov) na pomoc pracovníkom a podporu zdravotného systému krajiny, zatiaľ čo Španielsko poskytlo 200 miliárd eur (220 miliárd dolárov).
 • Európska centrálna banka uviedla, že do konca roku 2020 vynaloží 750 miliárd eur (824 miliárd dolárov) na nákup vládnych dlhov a súkromných cenných papierov a v prípade potreby je pripravená urobiť viac. To predstavuje viac ako 120 miliárd eur (133 miliárd dolárov) pri mimoriadnych nákupoch, ktoré už boli oznámené.

Spojené kráľovstvo

 • Vláda Spojeného kráľovstva predstavila 330 miliárd libier (397 miliárd dolárov) v zárukách na pôžičky a pozastavili výber miestnych daní z podnikania pre maloobchod, pohostinstvá a voľný čas až na obdobie 12 mesiacov. Pokrýva tiež 80% platov pracovníkov počas nasledujúcich troch mesiacov, až do maximálnej výšky 2 500 libier (2 900 dolárov) mesačne. Nie je jasné, koľko bude táto iniciatíva stáť.
 • Vláda Spojeného kráľovstva okrem toho vo štvrtok prisľúbila poskytnúť samostatne zárobkovo činným osobám v nasledujúcom štvrťroku hotovostný grant vo výške 80% ich priemerného mesačného príjmu až do 2 500 libier (3 000 dolárov) mesačne.
 • Centrálna Banka uviedla, že zvýši držbu vládnych a podnikových dlhopisov Spojeného kráľovstva o 200 miliárd libier (242 miliárd dolárov).

USA

 • Očakáva sa, že americkí zákonodarcovia koncom tohto týždňa schvália stimulačný balík vo výške 2 biliónov dolárov. Právne predpisy zahŕňajú priame platby jednotlivcom, podporu v nezamestnanosti a úverový program vo výške 500 miliárd dolárov.
 • Kongres už schválil viac ako 112 miliárd dolárov na zvýšenie výskumu vakcín a poskytnutie dvojtýždňovej platenej práceneschopnosti pre tých, ktorí sú testovaní alebo liečení na Covid-19, čo je príčina choroby nového koronavírusu.
 • Federálny rezervný systém v posledných dňoch uvoľnil cunami stimulačných opatrení. Zahŕňa to počiatočný prísľub nákupu o objeme 700 miliárd dolárov v amerických štátnych dlhopisoch a cenných papieroch krytých hypotékami, ktoré tak aktuálne nemajú žiadny strop a môžu zahŕňať podnikové dlhopisy a fondy obchodované s dlhopismi. Fed tiež oznámil 300 miliárd dolárov v novom financovaní na udržanie toku úverov podnikom a spotrebiteľom.

Čína

 • Čína doteraz oznámila finančnú pomoc a stimuly vo výške najmenej 116,9 bilióna juanov (16,4 miliárd dolárov) plus 800 miliárd juanov (112,5 miliárd dolárov) v oblasti znižovania daní a poplatkov. Ak by to však bolo potrebné, krajina by mohla veľmi jednoznačne minúť bilióny dolárov a zhromaždiť obrovské sumy dlhov, aby svoju ekonomiku podporila.
 • Čínska ľudová banka prijala rôzne opatrenia na zmiernenie tlaku z úverov a pridelila najmenej 1,15 bilióna juanov (162 miliárd dolárov) na pomoc podnikom zasiahnutým vírusom.

Súvisiace: Ochrana na túto pandémiu je neskoro. Ale každý chce poistenie proti ďalšej

Japonsko

 • Od japonskej vlády sa očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch zváži balík ekonomických stimulov, ktorý by pravdepodobne obsahoval hotovostné peňažné prostriedky, ako aj opatrenia na pomoc malým a stredným spoločnostiam získať prístup k pôžičkám. Celkový balík by mohol predstavovať 30 biliónov jenov (274,2 miliárd dolárov).
 • Japonská centrálna banka uviedla, že zvýši ročný kurz svojich nákupov prostriedkov obchodovaných na burze o 6 biliónov jenov (55 miliárd dolárov) a zvýši ročný objem nákupov investičných fondov do nehnuteľností o 90 miliárd jenov (822 miliónov dolárov). Zvýšila aj limit na nákup komerčných cenných papierov a podnikových dlhopisov o 2 bilióny jenov (18 miliárd dolárov).

India

 • Indická vláda predstavila reliéfny balík v hodnote 22,6 miliárd dolárov iba 36 hodín po obmedzení sociálnych kontaktov v krajine. Zahŕňa zdravotné poistenie a potravinovú pomoc, ako aj dotácie a výhody pre pracovníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár