Nahnevani-zamestnanci-dokov-v-Britanii-odmietaju-vylozit-rusku-ropu

Pracovníci dokov v Británii sa stavajú proti ruskej invázii na Ukrajinu, keďže v rámci prístavoch v krajine odmietajú vyložiť ropu a zemný plyn z Ruska.

Tvrdé sankcie zo strany vlády Británie znamenajú, že ruské lode nesmú kotviť v britských prístavoch. Existuje však medzera, čo znamená, že ruský tovar a energetické suroviny možno stále prepravovať do krajiny pomocou zahraničných lodí, keďže v súčasnosti neexistuje obmedzenie ropy a plynu z Ruska.

Zdá sa, že zamestnanci v týchto prístavoch aktuálne berú veci do vlastných rúk.

Spoločnosť Essar Group, ktorá prevádzkuje rafinériu Stanlow, nachádzajúcu sa v severozápadnom Anglicku, uviedla, že plavidlu plaviacemu sa pod nemeckou vlajkou bolo udelené povolenie na kotvenie v neďalekom ropnom termináli Tranmere na rieke Mersey. Sharon Graham, ktorá je generálnou tajomníčkou britského odborového zväzu Unite, však povedala, že jej členovia „za žiadnych okolností nevyložia žiadnu ropu z Ruska bez ohľadu na národnosť plavidla, ktoré ju dodáva“.

V dnešnom statuse na sociálnej sieti Twitter poznamenala: “Som veľmi hrdá na to, že členovia @unitetheunion zaujali zásadový postoj, aby zabránili vstupu ruskej ropy do našich prístavov.”

“Je však otrasné, že ich do tejto pozície dostal @GOVUK, ktorá sa stále snaží hľadať medzery v sankciách.”

Medzitým, dve ruské lode, ktoré mali zakotviť v grófstve Kent v juhovýchodnom Anglicku, boli počas tohto víkendu odmietnuté, kvôli sankciám. Zamestnanci prístavu Grain LNG vyjadrili svoj hnev, že môžu byť požiadaní, aby náklad lodí vyložili.

„Zamestnanci v termináli National Grid sa nechcú dotknúť nákladu vzhľadom na tragédiu, ktorá sa odohráva na Ukrajine,“ povedal začiatkom týždňa Matt Lay, ktorý je vedúcim pre oblasť energetiky v rámci odborového zväzu Unison, ktorý zastupuje pracovníkov terminálu v Kente.

“Títo zamestnanci sú odhodlaní ukázať svoju podporu ukrajinskému ľudu a dodržiavať sankcie uvalené na Rusko.”

Jedna z lodí – Boris Vilkitsky so zásielkou zemného plynu, v sobotu zakotvila vo francúzskom prístave Montoir-de-Bretagne po tom, čo jej odmietli udeliť vstup do Británie.

Organizácia Greenpeace vo vyhlásení uviedla, že sa s tankerom na mori stretla na malej lodi, pričom aktivisti pri príchode do Francúzska vyvesili transparent s nápisom „Vojna fosílnych palív“.

V Holandsku, kde ruské lode momentálne nečelia obmedzeniam, sa aj pracovníci v prístavoch údajne stavajú podobne. Pracovníci sa údajne pripravujú na legálny odpor ropných spoločností a prepravcov.

Niek Stam, hovorca holandského odborového zväzu FNV Havens, poznamenal: „Na tejto rope je krv, na tomto uhlí krv, ako aj na plyne. Sme v procese zisťovania, ako ich môžeme bojkotovať, bez toho, aby ste riskovali obrovskú pokutu na súde.“

Hovorca britskej vlády pre kanál Sky News povedal, že pre všetky prístavy je povinné dodržiavať legislatívu zakazujúcu prijímanie všetkých ruských lodí.

Dodali, že ministri Británie skúmajú možnosti „ďalšieho zníženia už aj tak malého množstva dovozu, ktorý z Ruska dostávame“.

“Pokračujeme v naliehaní na Európu, aby zaviedla plány na ukončenie svojej závislosti od ruského plynu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár