Chcete tento rok s vašimi peniazmi zaobchádzať rozumnejšie a lepšie budovať svoj majetok? Neexistuje nikto lepší, kto by vám mohol poradiť, ako Warren Buffett. Spoločnosť sídliaca v štáte Omaha, vybudovala jeho majetok na viac ako 72 miliárd dolárov, vďaka čomu je dnes tretí najbohatší človek na svete. A nie len, že je sám úspešný, ale aj ponúka veľa rád, ako budovať majetok, ktoré dokáže aplikovať každý, či už niečo vie o investovaní alebo nie. Stačí sedliacky rozum.

Finanční poradcovia z GOBankingRates nedávno zostavili rebríček najlepších rád, ktoré Buffett kedy dal. Tu sú niektoré z nich.

Súvisiace: 10 spôsobov Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

1. Nikdy nestrácajte peniaze

Buffett povedal: “Pravidlo 1: Nikdy nestrácajte peniaze. Pravidlo 2: Nikdy nezabudnite na pravidlo 1. ” Na prvý pohľad sa nám to zdá jasné. Nepoznám nikoho, kto by niekedy povedal, že strácať peniaze je dobrý nápad.

Ale keď sa pozrieme za hranicu toho zrejmého, je to naozaj veľmi praktická a rozumná rada. Vyhnite sa riziku vždy, keď sa dá. Presnejšie hovorí, že aby sme boli šťastní a úspešní, nemáme nikdy riskovať nič, čo potrebujeme, aby sme získali niečo, čo proste chceme- ani pokiaľ by šanca bola 1:1000 v náš prospech.

S týmto na mysli sa Buffett sám za tie roky vyhol množstvu riskantných investícií a síce opomenul veci, ktoré mohli byť veľmi ziskové, napríklad v oblasti technológie, avšak z dlhodobého hľadiska sa táto stratégia odporu voči riziku veľmi vyplatila.

2. Kupujte vysokú hodnotu za nízke ceny

Buffett raz akcionárom Berkshire Hathaway napísal: ” Cena je to, čo zaplatíte, hodnota je to, čo dostanete.”. Pokiaľ zaplatíte za niečo viac, ako je toho hodnota, stratíte peniaze (a zároveň porušíte pravidlo č.1). Toto sa ľahko môže stať napríklad, ak zaplatíte kreditnou kartou a zaplatíte viac, ako je cena toho, čo kupujete. Alebo, v podstate sa to môže stať pri nákupe takmer čohokoľvek, či už pri nákupe akcií, alebo nehnuteľností, pokiaľ nakupujete vtedy, keď aj všetci ostatní a trh je nadhodnotený.

“Či už ide o nákup akcií, alebo ponožiek, rád nakupujem kvalitný tovar, keď sú ceny na trhu nízke.”, Buffett napísal. Je to rozumný prístup.

3. Osvojte si zdravé finančné návyky

“Väčšina správania je podmienená návykmi”, povedal raz Buffett študentom na jednej vysokej škole, “a hovorí sa, že reťaze zvyku sú príliš ľahké, na to aby sme ich cítili, až kým nie sú príliš pevné, aby sme ich pretrhli.”

Všetci máme návyky, ktorých by sme sa najradšej zbavili a zas iné, ktoré by sme si radi osvojili. Neskôr zas Buffett povedal, že jedným z najdôležitejších zvykov je naučiť sa správne šetriť.

Skúste možno používať automatický odpočet nejakej sumy z vašej výplaty, alebo si zaveďte trvalý príkaz z vášho bežného účtu na váš sporiaci účet. Pomôže vám to sporiť čo najbezbolestnejšie.

4. Majte veľa dostupných peňazí

Buffett hovorí, že Berkshire Hathaway má vždy aspoň 20 miliárd dolárov a väčšinou aj oveľa viac  v cenných papieroch, ktoré vždy môžu použiť v prípade núdze. Ide znova o stratégiu odporu voči riziku, čo znamená vzdať sa väčších ziskov, ktoré mohol mať, keby tie peniaze investoval, avšak on hovorí, že táto stratégia udržala jeho spoločnosť mimo problémov počas finančnej krízy, keď mnoho iných spoločností zápasilo, alebo dokonca zlyhalo.

Nemať 20 miliárd dolárov skrytých niekde vo vankúši? Mať primeraný objem peňazí v hotovosti, alebo na finančnom trhu, alebo v cenných papieroch je veľmi dobrý nápad. Toto je obzvlášť dôležité, pokiaľ ste podnikateľ a máte neurčitý príjem. Ako Buffett hovorí, peniaze pre biznis sú ako kyslík pre telo: “Nikdy o ňom nepremýšľame, až kým nám nezačne chýbať.”

Súvisiace: Ako si top investor Warren Buffett vyberá akciové spoločnosti – v 4 krokoch

5. Investuje do seba

Do seba by ste mali investovať najviac a všemožne, ako sa dá. Môže to byť čokoľvek od investícií do starostlivosti o vaše telo, hľadania si práce, ktorú milujete, alebo do vzdelania. “Všetko, čo spravíte, aby ste zdokonalili váš talent alebo vaše schopnosti sa vám vráti v podobe kúpnej sily”, povedal raz pre jedno interview. Tieto vklady sa vrátia 10-násobne a na rozdiel od vášho majetku, vaše schopnosti vám nikto nezoberie.

To môže znamenať chodenie do školy, vyskúšať si tréningovú pozíciu, začať nový biznis alebo dokonca začať robiť dobrovoľnícku činnosť, pokiaľ sa pri tom naučíte niečo, čo ste pred tým nevedeli. Čokoľvek vás urobí chytrejším, vás urobí aj bohatším.

6. Zadajte si dlhodobé ciele

Buffett hovorieva, že častou chybou je, že sa ľudia snažia zachytiť akúkoľvek vlnu stúpajúcich cien a okamžitej návratnosti, ktorú vidia v krátkom časovom období. Takéto zmýšľanie dostáva ľudí takmer vždy do problémov. Namiesto toho radí, aby sme investovali na desaťročia. Namiesto toho, aby ste sa snažili zarobiť nejaké rýchle peniaze sa zamerajte na zvyšovanie vašej kúpnej sily počas celého života. Mne to znie ako veľmi rozumný prístup.

Preložil: Adam Rajčan

Zdroj: GOBankingRates

Facebook komentár