1970 Porsche 917K

1970 Porsche 917K

Kúzelný príbeh Stevea McQueena pretekárskemu automobilu z roku 1970 pomohlo, aby sa stalo najdrahším Porsche, ktorá sa kedy predalo a počas minulého víkendu sa vydražilo za viac ako 14 miliónov dolárov.

Predaj tohto super-športového automobilu spolu s ďalšími veľkými značkami, ako Aston Martin a McLaren pomohli navýšiť celkovú aukciu predajov v Concours d’Elegance, konanej na Pebble Beach, k úrovni viac ako 327 miliónov dolárov. Celková suma bola lepšia ako očakávaných 290 miliónov dolárov, ale podľa poisťovne pre klasické automobily – Hagerty sa v medziročnom porovnaní jedná o pokles 3 percent.

Súvisiace: Mercedes predstavil úžasný, super-dlhý luxusný kabriolet

Celkovo bolo predaných 745 z 1 277 automobilov, s priemernou cenou 439 361 amerických dolárov – približne rovnako ako minulý rok.

1956 Aston Martin DBR1

1956 Aston Martin DBR1

Výsledky akcie klasických automobilov na Pebble Beach

V priebehu štyroch dní a za účasti šiestich dražobných spoločností sa ukázalo, že zatiaľ čo trh s klasickými automobilmi sa po ustálení v roku 2014 zdá byť stále preťažením, nedávna volatilita na akciovom trhu a neistota vo Washingtone neviedla k vytvoreniu tlakov, ktoré by mohli spôsobiť väčší tlak. Napriek tomu, ako trh s umeleckými predmetmi a ďalšie zberateľské predmety, trh s klasickými automobilmi je rozdelený na dve časti, pričom najrýchlejšie a najkvalitnejšie majstrovské diela prinášajú špičkové predaje, zvyšok trhu je stále veľmi citlivým.

Spoločnosť Hagerty ďalej uviedla, že špičkový trh, pre automobily s cenou viac ako 250 000 dolárov, bol počas víkendu “víťazom” a automobily z 80. a 90. rokov čelili pozitívam, pretože medzi zberateľov sa pridávajú aj mladšie ročníky.

Tri hviezdy víkendu však v automobilovom svete pochopiteľne patria medzi jedinečné ikony. Najdrahším bol Aston Martin DBR1 z roku 1956 – jeden z iba šiestich vyrobených automobilov, ktoré sa počas britských pretekov stali legendou. Automobil sa cez spoločnosť RM Sotheby’s predával za 22,6 milióna dolárov.

Druhým najpredávanejším automobilom bol McLaren F1 Coupe 1995 – mnohými považované za najlepší moderný super-automobil. Predalo sa za 15,6 milióna dolárov, čo predstavuje obrovský nárast z pôvodnej predajnej ceny automobilu, na úrovni 1 milióna dolárov počas roka 1995.

1966 Ferrari 275 GTB/C

1966 Ferrari 275 GTB/C

Značka Ferrari aj naďalej na tejto prestížnej aukcií, konanej na Pebble Beach dominuje v zozname top 10 predajov. Dostali sa na šesť z desiatich miest najdrahším automobilov, kde medzi top Ferrari patrí 1966 Ferrari 275 GTB/C Coupe, predávaný firmou Gooding & Co. za 14,5 milióna dolárov.

Najdrahsie_klasicke_Porsche_sveta_predane_za_14_milionov_2017_4

1959 Ferrari 250 GT Series

Veľkou hviezdou víkendu však bolo Porsche McQueena, vydražené spoločnosťou Gooding & Co. 1970 917K bolo použité vo filme o hviezde McQueen – “Le Mans”, keďže sa medzi bohatými zberateľmi jedná o kultovú klasiku. Zatiaľ čo tento automobil bol využitý na filmové scény a v skutočnosti nebolo riadené McQueenom, objavilo sa v mnohých scénach filmu a je mnohými považované za jeden z najkrajších zberateľských kúskov okolo McQueena.

Súvisiace:
1967 Ferrari Thomassima ponúkané na eBay … iba za $ 9 miliónov!
Ferrari Steva McQueena predané za $ 10,2 mil. – 3-násobok jeho hodnoty

Porsche 911 Turbo, ktoré kedysi vlastnil McQueen, bolo počas minulého roka predané za menej ako 2 milióny dolárov, zatiaľ čo podobné Porsche sa zvyčajne predávajú za približne 100 000 až 150 000 dolárov. Hodinky ktoré McQueen nosil v “Le Mans” boli raz predané za 800 000 dolárov a pretekárske oblečenie a bunda, ktoré nosil sa predávalo za menej ako 1 milión dolárov.

David Gooding, ktorý je prezidentom a zakladateľom spoločnosti Gooding poznamenal: “Steve McQueen je naozaj na špici automobilovej mytológie,” … “Ak ste fanúšikom klasických automobilov, toto Porsche je proste vaša nirvána.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, CNBC, Bloomberg

Facebook komentár