Aston_Martin_chce_mat_rovnake_ocenenie_ako_Ferrari

Aston Martin chce predať svoje akcie za cenu, ktorá by ju posunula medzi luxusné značky, teda do rovnakej ligy ako Ferrari. Má však podobný objem konských síl?

Najobľúbenejší výrobca automobilov fiktívneho agenta britských tajných služieb – Jamesa Bonda oznámil plány na predaj akcií v počiatočnej verejnej ponuke akcií o hodnote 22,50 libier (29,75 dolárov), čo by spoločnosti poskytlo trhovú kapitalizáciu na úrovni až 5,1 miliardy libier (6,7 miliárd dolárov).

Aston Martin poznamenala, že konečná cena bude oznámená začiatkom budúceho mesiaca a akcie sa začnú obchodovať v Londýne 8. októbra.

Súvisiace: Aston Martin vytvoril značku elektrického automobilu

V britskej spoločnosti vsádzajú na to, že jej príbeh o raste pomôže investorom prekonať obavy z hrozieb USA v súvislosti so zdanením prichádzajúcich automobilov ako aj potenciálu okolo britského plánovaného odchodu z Európskej únie, čo povedie k narušeniu dodávateľských reťazcov a trhov.

Ale zaplatia investori toľko za Aston Martin, keď Ferrari je na podobnej hodnote a akcie iných menej očarujúcich európskych automobiliek môžu byť kúpené za oveľa nižšie ceny?

Analytici spoločnosti investičnej spoločnosti Bernstein napísali: “Ľudia milujú túto značku, rešpektujeme jej riadiaci tím,” … “Ale jednoducho nevidíme, že by sa mohla porovnávať so spoločnosťou Ferrari.”

Ferrari dosahuje približne 20-násobok základných prevádzkových príjmov. Na základe svojho výkonu v prvej polovici roku 2018 voči automobilke Aston Martin dosahuje tento pomer vyššie úrovne.

Aston Martin však opäť začala dosahovať zdravé zisky, ďaleko od svojej histórie v rámci niekoľkých podaní o konkurz.

V roku 2017 predala viac ako 5 000 automobilov, čo predstavuje najlepší výsledok za obdobie deviatich rokov. To jej prinieslo rekordné tržby na úrovni 876 miliónov libier (1,1 miliardy dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o takmer 50%.

Zárobky za prvý polrok ktoré boli zverejnené v priebehu minulého mesiaca ukazujú, že v tomto tempe pokračuje. Výnosy v prvom polroku medziročne vzrástli o 8%, zatiaľ čo zisk sa navýšil o 14%.

Aston Martin sa v posledných rokoch usiluje o využitie svojej luxusnej značky, avšak analytici zo spoločnosti Bernsteinu vidia niekoľko potenciálnych problémov.

Tvrdia, že značka Aston Martin nie je taká silná ako značka Ferrari, ktorá je podporená desaťročiami histórie v oblasti pretekárskych vozidiel ako aj majstrovstvami Formule 1. Britská automobilka má oveľa nižšie marže, ako jej taliansky konkurent a znepokojujúce výsledky historických predajov.

Súvisiace: Spoločnosť Aston Martin vstupuje na trh s nehnuteľnosťami

Získané finančné prostriedky z počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) majú mať výhody najmä jej existujúci akcionári a nemajú slúžiť ako investície do spoločnosti, keďže vedúci predstavitelia spoločnosti Aston Martin vkladajú príliš veľkú nádej na úspech plánovaného modelu SUV.

Medzi vlastníkov spoločnosti Aston Martin patrí skupina Daimler, súkromná investičná spoločnosť Investindustrial a investori so sídlom v Kuvajte.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár